ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Namazsız şehit
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Namazsız şehit  (Okunma Sayısı 840 defa)
25 Nisan 2011, 11:41:39
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 25 Nisan 2011, 11:41:39 »Namazsız Şehit

Resülullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de o gün iki kat zırh giymiş, başına da miğferini takmıştı. Zarib isimli atının üstünde ve elinde de ok ile yayı duruyordu! Bir aralık yanına, Yesar adında siyahi birisi geldi. Kendisinin Amir'in çobanı olduğunu söylüyor:

- Ya Muhammed, diye sesleniyordu. Meğer efendisi Amir ve ar­kadaşları savaşa hazırlanırken o da kulak misafiri olmuş; "Şu pey­gamber olduğunu iddia eden kişi ile çarpışacağız." ifadelerini du­yunca Efendimiz' e karşı kalbinde bir alaka meydana gelmişti. Bunun üzerine koyunlanyla birlikte buraya kadar gelmişti ve işin gerçek bo­yutunu bizzat öğrenmek istiyordu:

- Sen, neler söylüyor ve nelere davet ediyorsun, diye soruyordu.

Efendimiz de:

- İslamiyet'e; Allah'tan başka ilah bulunmadığına inanıp O'na kullukta bulunmaya ve benim de O'nun Resülü olduğuma şehadete davet ediyorum, buyurdu.

Yesar sordu:

- Peki, ben böyle bir şehadette bulunur ve Allah'a iman eder­sem, bana ne var?

- Bu iman ve şehadet üzerine ölürsen sana cennet var, diye ce­vapladı Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern). Bunun üzerine Yesar: - Ya Resülullah, dedi. 'Bana İslamiyet'i ve nasıl Müslüman olu­nacağını anlat! Samimi bir yönelişti ve bu yönelişteki samirniyete

Allah Resülii de karşılık veriyordu. Netice itibariyle, üzerine güneşin doğup battığı her şeyden daha hayırlı bir iş gerçekleşmek üzerey­di; bir insan daha Müslüman oluyordu! Hayber önünde kıyasıya bir mücadele yaşanırken Yesar gelmiş şimdi de, gönlünden gele gele ke­lime-i tevhidi söylüyordu.

Ardmdan yeniden Efendimiz'e döndü:

- Ya Resülullah! Ben, siyah tenli, çirkin yüzlü, kokusu hoş ol­mayan ve varlıksız bir adamım; bugün şu Yahudilerle çarpışır ve öl­dürülürsem cennete girer miyim, diye sordu.

- Evet, diye cevapladı Allah Resülü. Anlaşılan Yesar, gözünü cennete dikmiş, oraya ulaştıracak bir vesile arıyordu! Efendimiz'e bir kez daha döndü; yeniden:

- Ya Resülullahl Şu koyun ve davarlar, benim yanımda emanet­tir; ben onların sahibinin işçisiyim. Şimdi bunları ben ne yapayım?

Maksadmı anlamıştı Allah Resfıliı (sallallahu aleyhi ve sellem) ve:

- Onları önce karargahtan çıkar! Sonra da onlara bağır ve küçük taşlar at; Yüce Allah (celle celaluhü), sana emanetini eda ettirecek ve onlar da sahiplerinin yanma döneceklerdir, buyurdu.

Efendimiz'in tarif ettiği şekilde hemen yerden küçük taşlar top­lamaya başlayan Yesar, onları koyun ve davarlarm üzerine atıyor ve:

- Ben artık sizinle ilgilenmeyeceğim; hemen sahibinizin yanına geri dönün, diye bağırıyordu. Gerçekten de koyun ve davarlar, sa­hiplerine doğru gitmeye başladılar. Artık Yesar, sadece kendisinden sorumlu bir kuldu ve Hz. Ali'nin askerleri arasma katılarak savaş­maya başladı.

Çok geçmeden, kaleden mancmıkla atılan taşlardan birisi Hz.

Yesar'a isabet etmiş ve o da şehit olmuştu; bir vakit namaz bile kıla­madan huzur-u ilahiye gidiyordu! Sonra, onun bedeni Efendimiz'in huzuruna getirildi; Hayberlilerin adam yerine bile koymadıkları si­yahi köle, Resülullah'ın huzurunda uzanmış olanca heybetiyle ya­tıyordu. Uzun uzun baktı ona Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern). Belki de bu bakışlarda, Hakka kulluk adma hanesinde hiç sevabı olmadığı halde vuslata önceden eren garip bir kula duyulan sevgi vardı! Resülullah'ın bakışları ashabm da dikkatini çekmiş, onlar da

Yesar'a bakıyorlardı.v" Onun için Resfı.lullah'ın şöyle dua ettiği du­yuldu:

- Allah (celle celaluhü) senin kokunu ve yüzünü güzelleştirsin; varlığını da çoğaltsın!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Namazsız şehit
« Posted on: 25 Mayıs 2020, 16:46:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Namazsız şehit rüya tabiri,Namazsız şehit mekke canlı, Namazsız şehit kabe canlı yayın, Namazsız şehit Üç boyutlu kuran oku Namazsız şehit kuran ı kerim, Namazsız şehit peygamber kıssaları,Namazsız şehit ilitam ders soruları, Namazsız şehitönlisans arapça,
Logged
17 Nisan 2019, 13:49:57
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.865Site
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2019, 13:49:57 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri İslam yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
17 Nisan 2019, 16:20:53
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.042


« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2019, 16:20:53 »

Esselamu aleyküm. Rabbım bizleri onun yolundan peygamber efendimizin sunnetinden ayırmasın inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &