> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Minberden gelen ses
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Minberden gelen ses  (Okunma Sayısı 735 defa)
03 Mayıs 2011, 11:36:14
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Mayıs 2011, 11:36:14 »Minberden Gelen Ses

Mescid-i Nebevi inşa edilmiş ve Cuma namazlan da bu­rada kılınır olmuştu. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellern), hutbe okumak ve insanlarla konuşurken göz göze gelerek iletişim

568 Müslim, Sahih, 4/2236 (2916) ; Hakim, Müstedrek, 2/162 (2652); İbn Sa'd, Tabakat. 1/239, 240.Hz. Ammar, bu hadiseden yaklaşık 37 yıl sonra Sıffin günü Hz. Ali saflarında şehid edilecekti. Şehid ediğinde Hz. Arnmar. haklılık meselesinde bir kıstas olmuş ve böylelikle onun ölümü bile, İslam vahdeti adına hizmet eder olmuştu.

569 Bir zira', insanın dirseği ile parmaklarının ucuna kadar olan mesafenin adı olup, ortalama 62 santim değerinde bir uzunluk ölçüsüdür. Buna göre Mes­cid-i Nebevi'nin her bir köşesinin uzunluğu yaklaşık 62 metre, mescidi sı­nırlayan alan da 3.900 metrekare olmaktadır. (Ölçüler, zira-ı Haşimi esas alınarak çıkarılmıştır.)

570 Bkz. Buhari, Sahih, 1/137 (343); Müslim, Sahih, 1/478 (685)

kurabilmek için bir hurma kütüğünün üzerine çıkıyor ve sa­habeye böyle sesleniyordu. Minberin çok sade bir yapısı vardı. Bir gün, Medine'ye dışarıdan gelen ashabdan birisi, insanlığın iftiharTablosu'nun bu durumunu görünce, yanındaki Ensar'a dönmüş ve şöyle diyordu:

- Şayet Allah'ın Resülü ister ve bunu uygun görürse ben O'na bir minber yaparım ve dilerse onun üzerine çıkarak hut­be okur, dilerse hutbe okurken yanında durarak ona yaslanır.

Çok geçmeden adamın bu teklifi, Efendiler Efendisi'ne de ulaşacak ve bu adamla konuşacaktı. Benzeri şeyleri söylüyor­du:

- Ya Resülallahl Senin için Cuma günleri üzerine çıkıp da insanlarahutbe okuyacağın, bir minber yapayım mı? Böyle­likle herkes Seni görür ve Sen de hutbeni herkese ulaştırmış olursun!

Samimi bir gönülden güzel bir teklifii ve zaten böyle bir minberin yapılmasında masıahat vardı. Bunun için O da:

- Peki, yap, dedi.

Artık müsaade de alınmış ve adam da, minberi yapma­ya başlamıştı. Bir müddet sonra da, ortaya üç veya dört ba­samaklı bir minber çıkmış ve yerine yenisi gelen eski hurma kütüğü de bir kenara konulmuştu.

Cuma vakti gelip de tam Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellern), hutbe okumak için onun üzerine çıkacaktı ki, eski minberden, devenin inlemesine benzer bir ses gelmeye başlayıverdi. işin garip tarafı, bu sesi mescidde bulunan herkes duyuyordu. Adeta kütük, üzüntü ve kederinden ağlıyordu.

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellern), önce sesin geldiği yöne döndü; belli ki, bir kenara bırakılıp unutulmaktan, Efendimiz'i bir daha göremeyeceğinden muzdaripti. Belki de bu haliyle, şuurlu olduğu halde O'ndan ayrı kalanlara, O'nu gönlüne ko­yup da Muhammedi mesajla bütünleşemeyenlere kalıcı bir ders vermek istiyordu.

Belli ki bu inilti, durmayacaktı. Onun için Efendimiz (sal­lallahu aleyhi ve sellern), hurma kütüğüne doğru yöneldi ve yürü­meye başladı. Yanına geldi; mübarek ellerini üzerine koyup sıvazlamaya başladı. O da ne? İnleme dinmiş ve kütük süküna kavuşmuştu. Firakın elerni, visalin tatlı huzuruyla unutulmuş ve hurma kütüğü de sessizliğe bürünmüştü. Derken Efendi­miz, bir miktar eğildi ve:

- Dilersen seni, yine eski yerine koyayım, istersen cennet­te bir yere dikeyim ve sen, onun pınarlarından istifade edesin; güzel güzel filizler çıkarasın ve Allah'ın en sevgili kulları da senin meyvelerinden yiyeler, buyurdu. Belli ki, ikinci teklife 'evet' diyordu ve bundan sonra ashabına dönen Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern):

- Onu, cennete dikrnemi tercih etti, buyuracaktı.s"

Daha sonra da bu kütüğü mihrap tarafına koyacak ve na­mazlarını ona yönelerek kılacaktı.v" Belli ki O da, vefaya vefa ile mukabelede bulunuyor ve ümmetine vefa adına önemli bir ders veriyordu. Çünkü onu her gören, o gün yaşanan olayı ha­tırlayacak ve Nebi'sinin yokluğuna dayanamayıp ağlayan bir hurma kütüğünün vesilesiyle, yaşanan bu mucizeyi başkala­rına da anlatacaktı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Minberden gelen ses
« Posted on: 27 Ocak 2023, 23:07:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Minberden gelen ses rüya tabiri,Minberden gelen ses mekke canlı, Minberden gelen ses kabe canlı yayın, Minberden gelen ses Üç boyutlu kuran oku Minberden gelen ses kuran ı kerim, Minberden gelen ses peygamber kıssaları,Minberden gelen ses ilitam ders soruları, Minberden gelen sesönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &