> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hicret yolunun harikaları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hicret yolunun harikaları  (Okunma Sayısı 1312 defa)
04 Mayıs 2011, 11:10:43
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Mayıs 2011, 11:10:43 »Hicret Yolunun Harikaları

Yol boyunca Hz. Ebu Bekir (radıyallahu anh), Efendimiz' e en küçük bir rahatsızlığın ilişmemesi için azami gayret sarfediyor ve O'nun rahat etmesi için her şeyini ortaya koyuyordu. Mola vermek istediklerinde, Efendimiz'in altında gölgelenebileceği bir ağaç arayıp buluyor, Efendimiz istirahat ederken de yiye­cek ve içecek tedariki için koşturuyordu.e?!

Bazen, Hz. Ebu Bekir'in karşısına, ticaretle uğraştığı gün­lerden bir tanıdığı çıkıyor ve yanındaki adamın kim olduğunu soruyordu. Tereddütsüz:

- Bu, bana yolun doğrusunu öğreten adamdır, diyor ve meseleyi, iki türlü de anlaşılabilecek bir metotla anlatmaya çalışıyordu. Bununla o, hem yalan beyanda bulunmamış olu-

503 Bkz. İbn Hişarn, Sire, 3/16 vd. Kadı İyaz, Şifa, 1/687. Aradan yıllar geçecek ve Hz. Ömer'in hilafeti zamanında bu haber de gerçekleşecektir. İran'ı dize ge­tiren Hz. Ömer, Kisra'nın bilekliklerini alacak ve Siiraka'ya getirerek yüksek sesle şunlan söyleyecektir:

- Ellerini kaldır ve şöyle de: "Allahü Ekber! Bunlan, 'Ben, insanların Rab­biyim.' diye büyüklük taslayan dirayetli Hürmüzoğlu Kisra'dan selbedip de, Arap çöllerindeki Müdlicoğullanndan Siiraka'ya giydiren Allah'a hamd 01­sun!" Bkz. İbn Esir, Üsiidii'l-Ğabe, 2/414; Sünenü'I-Beyhaki,6/357(ı2812)

504 Bu yolculuk esnasında genelde süt içmiş ve yiyecek ihtiyaçlannı hep, yanla­rına uğradıklan çobanlardan tedarik ettikleri bu sütlerle gidermişlerdi. Bkz. Buhari, Sahih, 3/1419 (3692)

yor hem de sözün doğrusunu söyleyerek meselenin içinden kolaylıkla çıkıyordu.s's

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ise, her türlü ortamı, iman adına değerlendirmek istiyordu ve yolda giderken kar­şılaştığı herkesle konuşuyor ve herkese Rabbini anlatıyordu. Yeri geliyor bir çobanla konuşuyor; bazen de yiyecek iste­dikleri kişilerle oturup onlara Allah'ı anlatıyordu. Bu esnada O'na, Allah'm ekstradan lütuflan sağanak olup yağıyor ve be­raberindekiler de, art arda art arda mucizelere şahit oluyordu. Belki de bu hareketleriyle Allah Resülü (sallallabu aleyhi ve sellern), hangi şartta ve nerede olursa olsun bir mü'minin, Rabbini an­latma adına mutlaka bir çıkış yolu bulması gerektiğini göste­riyor; zindanlan bile saraylara çevirecek bir ruhi dönüşümün örneklerini ortaya koyuyordu.

Bu arada, koyunlannı otlatan bir çoban, Efendimiz'le bir­likte Hz. Ebu Bekir'in Medine'ye doğru gidişIerini görmüş ve gelip de durumu Mekke halkına haber vermek istemişti. An­cak, bir çırpıda Mekke'ye geldiği halde, niçin buraya geldiğini bir türlü hatırlayamıyordu. Hatırlamak için uzun zaman bek­ledi; ama belli ki olmayacaktı ve o da, yeniden koyunlannın yanına geri döndü.506

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hicret yolunun harikaları
« Posted on: 31 Ocak 2023, 11:02:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hicret yolunun harikaları rüya tabiri,Hicret yolunun harikaları mekke canlı, Hicret yolunun harikaları kabe canlı yayın, Hicret yolunun harikaları Üç boyutlu kuran oku Hicret yolunun harikaları kuran ı kerim, Hicret yolunun harikaları peygamber kıssaları,Hicret yolunun harikaları ilitam ders soruları, Hicret yolunun harikalarıönlisans arapça,
Logged
21 Nisan 2019, 13:40:50
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2019, 13:40:50 »

Esselamu aleykum.iman icin islam icin  hicret eden ve allahın rizasini kazanan tüm müslümanları rabbim rahmete etsin sefaat etsin inşallah. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Nisan 2019, 07:08:30
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.549Site
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2019, 07:08:30 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
22 Nisan 2019, 11:06:56
Züleyha

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.440


« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2019, 11:06:56 »

Allah razı olsun hocam selam ve dua ile...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &