ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Mostar Aylık Kültür ve Aktüalite Dergisi > Dosya Yazıları > Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği  (Okunma Sayısı 725 defa)
21 Temmuz 2012, 13:03:39
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 21 Temmuz 2012, 13:03:39 »Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği
Songül Acar VAİZOĞLU • 77. Sayı / DOSYA YAZILARI


Şu andaki durumumuz “Bulletin of the Atomic Scientists”in kapağındaki saatle gösterilen duruma benzemektedir, burada kollar gece yarısının bir kaç dakika öncesini göstermektedir. Bu, yılın bitmesine çok az kaldığını, acil eyleme geçme zamanı olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.
- J. M. Last

İnsan toplulukları yıllar boyunca yerel ekosistemleri değiştirdiler ve bölgesel iklimleri etkilediler. Günümüzde de insanoğlunun bu etkisi küresel bir düzeye ulaştı. Bu durum özellikle son dönemdeki nüfus artışı, enerji tüketimi, toprak kullanımı ve uluslararası ticaret, ulaşım gibi diğer insan etkinliklerindeki artışın bir sonucu ve dünyanın iklim sistemi yeryüzündeki hayatı destekleyen karmaşık bir sürecin gerekli, daha da önemlisi vazgeçilmez bir parçası. İklim ve hava insan sağlığında her zaman önemli bir etkiye sahip oldu. Fakat diğer büyük doğal sistemlerde olduğu gibi iklim sistemleri de insan faaliyetlerinden doğal olarak etkilendiler. Küresel iklim değişikliği bu nedenle insan sağlığı konusundaki koruma çabalarına engel oldu.

İklim değişikliği insan hayatı için giderek tehdit oluşturuyor. Küresel ısınmanın ve küresel değişikliğin diğer bileşenlerinin sağlık etkilerinin insan yaşamını tehdit eder hale gelmesi bu konuda yapılan çalışmaları hızlandırmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü 2008 Dünya Sağlık Günü temasını “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin sağlık üzerine etkileri ve bu konuda duyarlılık oluşturmak” olarak belirlemiş.

IPCC’nin 3. Değerlendirme Raporu’nda iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin tüm dünyada tropikal ve subtropikal ülkelerde ve düşük gelirli toplumlarda giderek artacağı sonucuna varıldı. Küresel ısınma insan sağlığı için temel gereksinimleri -temiz hava, güvenli içme suyu, yeterli gıda ve güvenli barınaklar- etkiliyor.

İklim değişikliklerinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin geniş alanda hissedilmesi, çok sayıda kişiyi etkilemesi ve geniş bir zaman diliminde ortaya çıkması bekleniyor. Ancak bu konuda araştırma yapmak çok karmaşık ve güç olduğundan etkilerin değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması zor olacak.

Sağlık hizmeti veren hekimler ve diğer sağlık personeli sağlık etkileri oluşturabilen iklim değişikliğine bağlı akut olayların (sıcak hava dalgaları gibi) sağlık etkilerini bilmeli, özellikle koruyucu hekimlik yaklaşımıyla önlemler alınması konusunda sağlık eğitimi yoluyla toplumu bilinçlendirmeli. Toplumdaki her bir bireyin, iklim değişikliğine giden önlenmesi çok güç olan bu gidişi durdurma yönünde bilinçlenmesi (enerji kaynaklarının korunması vb.) gerekli.

Sera gazı emisyonları yakın gelecekte azaltılsa bile dünya iklimi değişmeye devam edecek. Bu nedenle hastalık yükü, kazalar, yaralanmalar ve ölümleri azaltmaya yönelik uyum stratejileri geliştirilmeli. İnsan sağlığının etkilenme boyutu, toplumların iklim değişikliği ve bunun sonuçlarına maruz kalması, toplumun bu etkilenime duyarlılığı etkilenen sistem ve toplumların bu değişikliklere uyum yeteneği ile ilişkili.

Halk sağlığı alt yapısını sürdürme ve herkese temel sağlık hizmetlerini sağlama, yoksa yeniden oluşturma en önemli adımların başında geliyor. Bu alt yapı halk sağlığı eğitimi, aşılama programları, daha etkili sürveyans sistemi geliştirilmesi, acil yanıt sistemleri ve afetlere hazırlık, sürdürülebilir koruma ve kontrol programları, korunmada gerekli teknolojiye erişimi de içermeli.

Bu programlar yapılırken risk grupları (çocuk, yaşlı, özürlü ve yoksullar, astım, kalp hastalığı gibi sağlık sorunu olan kişiler, yetersiz alt yapısı olan yoksul ülkeler, nüfus yoğunluğu fazla olan ülkeler, kıyı bölgesinde ve kutuplara yakın bölgelerde yaşayanlar, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olanlar, gelir kaynakları kısıtlı olan ülkeler, temel sağlık hizmeti olmayan ya da kalitesi düşük ülkeler) dikkate alınmalı.

Küresel iklim değişikliğini yavaşlatacak ya da durduracak tedbirler de var. İnsan sağlığı üzerindeki şimdiki ve gelecekteki etkilerinin adaptasyon stratejileri geliştirerek azaltılması mümkün.

Küresel iklim değişikliğine ilişkin gelişmelere tamamen karamsal yaklaşılmamalı. Her şeye rağmen gelecekte konuya ilişkin önemli gelişmeler yaşanacak.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği
« Posted on: 06 Nisan 2020, 01:10:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği rüya tabiri,Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği mekke canlı, Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği kabe canlı yayın, Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği Üç boyutlu kuran oku Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği kuran ı kerim, Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği peygamber kıssaları,Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliği ilitam ders soruları, Bir hastalık sebebi olarak iklim değişikliğiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &