ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi…
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi…  (Okunma Sayısı 325 defa)
22 Nisan 2017, 16:46:50
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 22 Nisan 2017, 16:46:50 »Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi…

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُٓوا ا۪يمَانَهُمْ بِظُلْمٍ اُو۬لٰٓئِكَ لَهُمُ الْاَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ۟
Serhat şehri Ağrı’da Ulu Camii’nin kubbesi altını imanla dolduran aziz kardeşlerim, Cuma’nız mübarek olsun. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, feyzi, fazileti, afiyeti üzerinize olsun.
Hutbemizin başında okuduğum ayeti kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor, gerçek müminleri tarif ederken, yeryüzünde müminlere verilen dünyayı güzelleştirme, güvenli bir dünya kurma görevini verirken şöyle buyuruyor: اَلَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُٓوا ا۪يمَانَهُمْ بِظُلْمٍ اُو۬لٰٓئِكَ لَهُمُ الْاَمْنُ  Onlar ki, iman ederler ve imanlarına zulüm karıştırmazlar. Onlar ki, iman ederler ve adaletten ayrılmazlar. İşte onlara güven vardır. Onlara eman vardır hem bu dünyada, hem de ebedi hayatta.مُهْتَدُونَ  وَهُمْ  Onlar hidayet üzeredirler, onlar doğru yol üzeredirler.
Aziz kardeşlerim,
İslam’ın iman esaslarını çerçeveleyen üç büyük kavram vardır; iman, emanet ve eman. Allah öncelikle bütün kâinatı, bize verdiği bütün nimetleri bize emanet etti. Bu emanete riayet edenler ancak yeryüzünü güvenli bir dünya kılarlar. Allah’ın emanetlerini riayet ettikçe yeryüzü güven bulur, kalpler emana kavuşur. Emanete riayet edip emana kavuşunca iman etmiş oluruz, iman ettikçe eman buluruz, eman buldukça emanete riayet etmiş oluruz.
Bu 3 kavramın zıttı olan bir başka 3 kavram vardır; imanın zıttı küfür ve şirktir, emanın zıttı korku ve zulümdür, endişedir, emanetin zıttı da ihanettir. İman yok olunca küfür ve şirk sarar yeryüzünü, küfrün ve şirkin var olduğu yerde insanlık eman bulmaz, zulüm egemen olur. Hazreti Lokman’ın evladına ifade ettiğini hatırlayalım; اِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظ۪يمٌ Çünkü şirk en büyük zulümdür. Eman yok olunca emanete ihanet başlar. Allah’ın bize emanet ettiği, teslim ettiği her emanete insan ihanet etmeye başlar. Canımız emanet, kalbimiz emanet, evlatlarımız emanet, eşlerimiz emanet, ülkemiz, dünyamız emanet, bütün varlık, bütün kâinat insana emanet edilmiştir ve o emaneti insan üstlenmiştir.
Rabbimiz bir başka ayet-i kerimede; biz bu emaneti dağlara, göklere tevdi ettik, ama onlar bu emaneti taşımaktan kaçındılar. وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ  O emaneti insan yüklendi. Eğer o emanete ihanet edersek,  إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا zalim oluruz, zulmü hayatımıza egemen kılmış oluruz, emanı yok ederiz.
Aziz kardeşlerim,
İman ve eman birbirinden ayrılmayacak iki kavramdır. Onun için Allah Resulü Sallallahü Aleyhi Vesellem hadis-i şerifte şöyle bulurdu: Emanete riayet etmeyenin imanı kamil olmaz, ahde vefa göstermeyenin dini kamil olmaz, dindarlığı mükemmel olmaz. Mümin, bütün insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.
Aziz kardeşlerim,
Mümin iman ettikten sonra, mümin Allah’a güvendikten sonra emanı da kalbine yerleştirmiş oluruz. Ancak iman olmazsa eman olmaz, eman olmazsa iman olmaz. Eman olduğu zaman Müslümana korku yoktur. Kur'an-ı Kerim’in muhtelif ayetlerinde; اَلَٓا اِنَّ اَوْلِيَٓاءَ اللّٰهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَۚ  Allah’ın veli kullarına, Allah’a dost olmuş müminlere korku yoktur, hüzün yoktur. Müminin kalbinde korku olmaz, Allah’tan başkasından korkmaz. Müminin kalbinde gelecek korkusu yoktur, fakirlik korkusu olmaz, çünkü o Rezzak’a iman etmiştir. Gelecek korkusu olmaz, çünkü o Allah’a tevekkül etmiştir. Düşman korkusu olmaz, çünkü o Allah’ın yanında olduğunun şuurunda ve bilincinde yaşar. Korkuları yok olunca, dünyadaki korkular yok olunca ahiretteki korkulardan da emin oluruz. Dünyada kalbimizi korkulardan arındırdığımız zaman, yürek kalemizi sağlama aldığımız zaman, ahirette de cehennemden azat olmuş oluruz, azabın korkusu da kalpten silinmiş olur. Çünkü iman ve eman ile O’nun huzuruna varmaya o zaman hazır olmuş oluruz.
Aziz kardeşlerim,
Hep birlikte öncelikle birer mümin olarak birbirimize güvenmeliyiz, kardeşler topluluğu olmalıyız, kalpler arasında merhamet köprüleri kurmalıyız. Dünyanın her tarafındaki mümin kardeşlerimizle bu topraklarda imanı ve emanı sağlamlaştırmalıyız ve o emanı avuç avuç Bağdat’a, Şam’a taşımalıyız, Suriye’ye, Irak’a, Yemen’e, emanı kaybeden, selamı kaybeden kardeşlerimize taşımalıyız, bize yakışan budur.
Cenab-ı Hakk bizleri imandan ve emandan asla ayırmasın. Cenab-ı Hakk üzerinde yaşadığımız beldelerimizi emin beldeler kılsın. Hazreti İbrahim’in Kabetullah’ı inşa etmeden önce Allah’tan isteği şu olmuştur:  رَبِّ اجْعَلْ هٰذَا الْبَلَدَ اٰمِناً  Allah’ım, bana emin bir belde nasip et. Cenab-ı Hakk beldelerimizi emin kılsın. Her türlü kötülükten, her türlü şerden, her türlü şiddet ve terörden muhafaza eylesin. Kardeşçe yaşamayı, kardeşlik ahlakına, kardeşlik hukukuna dayanarak, kardeşlik hukukuna riayet ederek gerçek kardeşler topluluğu olmayı Cenab-ı Hakk bizlere nasip eylesin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi…
« Posted on: 26 Şubat 2020, 06:45:54 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… rüya tabiri,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… mekke canlı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… kabe canlı yayın, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… Üç boyutlu kuran oku Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… kuran ı kerim, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… peygamber kıssaları,Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi… ilitam ders soruları, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Cuma Hutbesi…önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &