ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Kalanların Son Görevi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kalanların Son Görevi  (Okunma Sayısı 538 defa)
02 Mayıs 2010, 14:53:09
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Mayıs 2010, 14:53:09 »Kalanların Son GöreviÖlümü, bir vakit uğranılan limandan bilinmez ufuklara demir almaya benzetmiş  şair. Limandan ayrılan artık ayrılmıştır, yapabileceği bir şey yok. Rıhtımda kalanlar ise elemli. Yolcuyu uğurlayacaklar. Peki, nasıl olmalıdır bu uğurlama?

Ölüm karşısında elimiz kolumuz bağlı. Herkes ölümü tadacak. Gidişi durdurmanın, bu limandan ayrılanı geri çevirmenin imkanı yok. İnsana acziyetini iliklerine kadar hissettiren bu gerçek karşısında herkes boynunu büküyor. Büküyor ve yolcuya gittiği yerde yardımcı olabilecek, ona fayda verebilecek çareler arıyor.

Bir ümitten başka hiçbir çare gözükmüyor. O da hem yolcunun, hem de rıhtımda kalanların sahibine başvurup O’na yalvarmak, yolcunun hayırlara ulaşmasını dilemek... Merhametinden başka sığınak olmayan Yüce Mevlâ’ya dua etmek, giden ve kalanların affını dilemek, sevilenler arasına katması için niyazda bulunmak... Aynı Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz’in yaptığı gibi...

Efendimiz s.a.v. nasıl uğurlamıştı gidenleri? Çaresiz kalınan o anda ne yapmıştı?

Kabirde de olsa dosta vefa

Sahabe-i Kiram’dan Bera b. Marur r.a., İkinci Akabe Biatı’nda Medineli 12 temsilciden birisi olarak bulunmuş ve Peygamber s.a.v. Efendimiz’e biat etmişti. Ertesi hac döneminde tekrar görüşmek üzere ayrılmıştı gönüller sultanından.

Bera b. Marur r.a., Medine-i Münevvere’ye döndü. Kısa bir süre sonra rahatsızlandı ve Efendimiz s.a.v.’in hicretinden bir ay önce vefat etti. Yüzü Kâbe’ye gelecek şekilde kabrine konulmasını vasiyet etmişti. Öyle de yapıldı.

Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz, hicret edip Medine-i Münevvere’ye geldiğinde bir ara Bera b. Marur r.a.’ı sordu. Bir ay önce vefat ettiğini söylediler. Efendimiz s.a.v. de yanında bulunanlarla birlikte onun kabrine gitti. Orada saf bağlayıp cenaze namazını kıldı ve Allah Tealâ’nın affını dileyerek ona dua etti. (M. A. Köksal, İslâm Tarihi)

Bera b. Marur r.a., birçok konuda ilklerin nasip olduğu bir zattır.

Kıble henüz Mescid-i Aksa’dan Mescid-i Haram’a döndürülmeden önce Kâbe’ye doğru bir müddet namaz kılmıştır. Efendimiz s.a.v.’e sorduktan sonra diğer müslümanlar gibi Mescid-i Aksa’ya yönelmeye başlamıştır.

Vefat ettikten sonra yüzünün Kâbe’ye doğru gelecek şekilde kabre konulmasını istemiş ve yüzü Kâbe yönüne gelecek şekilde defnedilen ilk sahabi olmuştur.

Efendimiz s.a.v.’in hicretten sonra Medine-i Münevvere’de kılmış olduğu ilk cenaze namazı da Bera b. Marur r.a.’a nasip olmuştur ve defnedildikten sonra Peygamber s.a.v. tarafından kabri üzerinden cenaze namazı kılınan ilk zattır.

Bildiğimiz kadarıyla aslında bu cenaze namazı, Rasul-i Ekrem s.a.v.’in de kılmış olduğu ilk cenaze namazıdır. Çünkü bundan önce Mekke-i Mükerreme’de Hz. Hatice r.a. validemizin cenazesi olmuştu, orada cenaze namazı kılındığına dair bir bilgimiz yok.

Medine’de ikinci cenaze namazı

Rasul-i Ekrem s.a.v. Medine-i Münevvere’ye Kuba köyü yönünden gelmişti. Bundan dolayı O’nu ilk olarak ağırlama şerefi Kuba’daki müslümanlara nasip oldu. Rebiulevvel ayının on ikinci günüydü.
Kuba’da oturanların ileri gelenlerinden Kulsüm b. Hidm r.a. isminde yaşlı bir zat vardı. Hicretten kısa bir müddet önce müslüman olmuştu. Çok misafirperver bir insandı. Efendimiz’i Kuba’da kendi evinde on dört gün misafir etti.

Daha sonra Rasul-i Ekrem s.a.v., şu an Mescid-i Nebevî’nin bulunduğu Medine-i Münevvere’nin merkezine geçti ve eviyle mescidin inşa edileceği arsayı satın aldı. İnşaat esnasında da Ebu Eyyub el-Ensarî r.a.’ın evinde misafir oldu.

İnşaat devam ederken Efendimiz s.a.v.’i Kuba’da misafir etmiş olan Kulsüm b. Hidm r.a. vefat etti. Efendimiz s.a.v., ilerlemiş yaşına rağmen cansiperane misafirlerine hizmet etmiş olan sahabisinin cenazesini bizzat kıldırdı ve ona dua etti.

Baki Mezarlığı’na ilk defin


Kulsüm b. Hidm r.a.’ın vefatından kısa bir süre sonra Esad b. Zürare r.a. boğmaca hastalığına yakalandı. Ensar’ın ileri gelenlerindendi. Medine-i Münevvere’ye İslâm’ı getirip tanıtan ilk kişiydi.

Hicretten yaklaşık üç yıl önce Esad b. Zürare r.a., birkaç arkadaşıyla birlikte Mekke’ye gitmişti. Müşriklerin ileri gelenleriyle bir görüşme yapacaklardı. Bu esnada Efendimiz s.a.v. onların gelişinden haberdar olmuş ve müşriklerle görüşmeden önce onlarla görüşüp İslâm’a davet etmişti. Kabul edip müslüman olmuşlardı. Medine-i Münevvere’ye geldiklerinde arkadaşlarına İslâm’ı anlatmışlardı. Ertesi yıl on iki kişi ile Birinci Akabe Biatı’na, bir sonraki yıl da yetmiş küsur insanla İkinci Akabe Biatı’na gitmişlerdi. Esad b. Zürare r.a. bütün bu hizmetlerin içinde, hatta önünde yer almıştı.

Şimdi bu vefalı dost ağır bir hastalığa yakalanmıştı. Efendimiz s.a.v. tedavisiyle bizzat ilgilendi, ama Allah’ın takdiri ne ise o olacaktı. Vakit gelmişti; Rasul-i Ekrem s.a.v.’in huzurunda Esad b. Zürare r.a. Hakk’ın rahmetine kavuştu.Cenazesini bizzat Efendimiz s.a.v. yıkayıp kefenledi, namazını kıldırdı ve Baki mezarlığına defnetti. Baki mezarlığına defnedilen ilk sahabi olduğu rivayet edildi.

Cenaze namazı

Ebu Said el-Hudrî r.a.’ın bildirdiğine göre, Rasul-i Ekrem s.a.v. Medine-i Münevvere’yi teşrif ettikten sonra bir müslüman ölüm döşeğine düşünce Efendimiz s.a.v.’e haber verirlerdi. Bunun üzerine Efendimiz s.a.v. gelir, ölünceye kadar hastanın yanında bulunur, Allah’tan af diler, cenaze namazını kılar ve defnedilinceye kadar orada kalırdı.

Sahabe-i Kiram bu uygulamanın Efendimiz s.a.v.’e zahmet verdiğini düşünerek hasta vefat etmedikçe O’na haber vermemeyi aralarında kararlaştırdılar. Nitekim bundan sonra vefat olunca haber vermeye başladılar. Efendimiz de gelip cenaze namazını kılar ve Yüce Mevlâ’dan affını niyaz ederdi; dilerse geri döner, dilerse defnedilinceye kadar orada kalırdı.

Daha sonra cenazeyi Peygamber s.a.v. Efendimiz’in evinin yanına kadar getirip haber vermeyi ve cenaze namazını orada kıldırmayı uygun gördüler. Efendimiz s.a.v. de ondan sonra cenaze namazlarını evinin yakınındaki yerde kılmaya başladı. Mescid-i Nebevî’nin yan tarafı artık cenazelerin kılındığı bir mekân oldu. (İbn Sa‘d, Tabakât, c.1, s.257; Köksal, İslâm Tarihi, c.8, s.62)

Cenaze, kıbleye doğru cemaatin ön tarafına konulurdu. Rasul-i Ekrem s.a.v. Efendimiz önde durur, cemaat de arkasında saf bağlardı. İlk tekbir ile namaz başlar, dördüncü tekbirden sonra selam verirlerdi. Rükû ve secdenin bulunmadığı bu namaz, aslında bir dua idi. Bir müminin dünyadan ayrılışı esnasında hem onun için, hem de diğer müminler için Yüce Mevlâ’dan af diliyordu Efendimiz s.a.v.. Sahabe-i Kiram da af diliyordu aynı namazda.

Boyunlar bükük, gönüller buruk, diller niyazda mağfiret bulutlarının af yağdırması için bir yakarıştı cenaze namazı. Yolundan gidenlere bunu bıraktı Efendimiz s.a.v.. Ağlamayı, bağırmayı, isyan etmeyi değil; hem ölen için, hem de hayatta kalanlar için yalvarmayı, af dilemeyi, kırık gönüllerle merhamet dilemeyi miras bıraktı.

Ölen bir din kardeşimize rıhtımda kalanların yapacağı son görev, cenaze namazını kılarak merhametliler merhametlisinden af dilemek.

Ölen ve an be an ölüme yaklaşanlar için...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kalanların Son Görevi
« Posted on: 09 Temmuz 2020, 20:18:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kalanların Son Görevi rüya tabiri,Kalanların Son Görevi mekke canlı, Kalanların Son Görevi kabe canlı yayın, Kalanların Son Görevi Üç boyutlu kuran oku Kalanların Son Görevi kuran ı kerim, Kalanların Son Görevi peygamber kıssaları,Kalanların Son Görevi ilitam ders soruları, Kalanların Son Göreviönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &