ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Haklara duyarlı olmak
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haklara duyarlı olmak  (Okunma Sayısı 3421 defa)
02 Aralık 2010, 15:47:31
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Aralık 2010, 15:47:31 »Haklara Duyarlı Olmak


Toplum halinde yaşamanın insana sağladığı bir takım haklar ve yüklediği sorumluluklar vardır. Bu haklara saygı göstermek, sorumlulukları yerine getirmek herkesin ortak görevidir.
Hak denilince korunması, gözetilmesi gereken değerler,  kişi ve kamu hakları akla gelmektedir.
 
Bu haklara riayet edildiği ve sorumluluklar yerine getirildiği oranda toplumda huzur ve mutluluk olur. Nitekim günümüzdeki huzursuzlukların, kavga ve cinayetlerin, hatta savaşların, haklara saygı gösterilmemesinden kaynaklandığını bilinen bir gerçektir.
 
Bunun için Yüce dinimiz İslam, ırk,cinsiyet ve inanç ayrımı yapmaksızın bütün insanların haklarını kutsal ve dokunulmaz kabul etmiş, bu hakların ihlaline karşı maddi ve manevi bir çok müeyyide getirmiştir.
 
Kişinin en önde gelen hakkı,yaşama hakkıdır.Bu hakka  karşı işlenecek tecavüzler dinimizde büyük günah ve suç olarak sayılmıştır. Bu konuda Allah’u Teala Kur’anı Kerimin Nisa suresinin 93. Ayetinde
(Kim bir mümini kasden öldürürse cezası, içinde kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.) buyurmuştur.
 
Ayrıca unutulmamalıdır ki, insanların itibarını sarsıcı, onurunu kırıcı sözler sarf etmek veya aynı anlama gelebilecek benzeri davranışlarda bulunmak da birer kul hakkı ihlalidir. Bu bakımdan Kur’anı Kerimin değişik Ayetlerinde iftira, gıybet, dedi-kodu, başkalarının özel hayatlarını ve gizli hallerini araştırmak, kötü lakap takmak, alay etmek gibi her türlü çirkin tavır ve davranışlar yasaklanmıştır. Bu konuda Allah’u Teala Hucurat suresi 11 ve 12. Ayetlerinde
( Ey Müminler! Bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler.  Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi ayıplamayınız, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayınız. İmandan sonra fasıklık, sapıklık ne kötü bir şeydir. Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakınınız. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin ayıplarını, kusurlarını araştırmayınız. Birbirinizi gıybet etmeyiniz, biriniz,  ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’ın emirlerine karşı gelmekten korkun. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.) buyurmuştur.
 
Yüce Rabbimiz; “birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin”buyurarak,insanların ölçü ve tartıda hile, hırsızlık, emanete hıyanet,rüşvet gibi gayrı meşru  yollarla birbirinin   mallarını yemelerini,haklarını gasp etmelerini yasaklamıştır Bu konuda Allahu teala Bakara  suresinin 188. Ayetinde
 
 
 
 
( Mallarınızı kendi aranızda haksız sebeplerle yemeyin,yedirmeyin. Kendiniz bilip dururken, başkalarının mallarından bir kısmını haram yollardan yiye bilmeniz için o malları hakimlere, idarecilere vermeyiniz.) buyurmaktadır.
 
Kul hakkı ihlaline sebep olan ve islamın yasakladığı pek çok olumsuz davranışlar vardır.Cana kıymak,zina etmek,insanların namus ve şereflerine leke sürmek,   aldatmak,hile yapmak,borcunu kasıtlı olarak  ödememek, yetim hakkını yemek,sövmek,dövmek, yaralamak,çalmak gibi tavır ve davranışlar da kul hakkı ihlalidir.Çevreyi, havayı,suyu kirletmek,sigara izmariti, çöpleri atmakla yerleri kirletmek,kurallara uymamak, çevreyi rahatsız  etmek,kirli elbise ve çorapla camiye gitmek de birer kul hakkı ihlalidir.
 
Aynı şekilde şahsi çıkarlar uğruna kamunun haklarını, malını zimmetine geçirmek,kaçak elektrik,kaçak su kullanmak,görevi kötüye kullanmak, ayrım yapmak,adam kayırmak, rüşvet alıp vermek gibi her türlü olumsuz tavır ve davranışlar samımı bir  müminin asla yapmaması gereken hak ihlalleridir.
 
Dünya hayatımızı perişan etmemek, hiçbir ayrıcalığın söz konusu olamayacağı, haklı ve haksızın mutlaka ortaya çıkarılacağı kıyamet gününde mahcup olmamak için; kul ve kamu hakları konusunda son derece duyarlı olalım. Her kesin hak ve hukukuna saygı gösterelim. Kul hakkıyla Allah’ın huzuruna çıkmayalım.
 
Kul hakkını, hak sahibi bağışlamadıkça Allah’u Teala’nın bağışlamayacağını bilelim.
 
Bu konuda Ebü Hureyre’nin rivayet ettiği 2533. Hadisi Şeriflerinde
 
Peygamber Efendimiz S.A.S. mealen:
( Müflis kime denir bilirmisiniz? diye sordular. sahabeler ya Resullallah,bizdeki müflis demek,malı,  parası olmayan bir kimse”demektir,diye cevap verdiler.
 
Allah’ın Resulü S.A.S.şöyle buyurdular:(Ümmetimden olan müflis, kıyamet gününde Allah’u Teala’nın huzuruna namazıyla, orucuyla, zekatıyla sevabıyla gider;ancak bununla beraber  buna sövmesi,şuna iftira etmesi, haksız yerde çıkar elde etmesi,  başkasının  malını yemesi,şunu öldürmesi, bunu dövmesi de olmuş. Hak sahipleri kendi haklarını müflis ve haksız olan  adamın sevaplarından birer,birer alırlar.Şayet hak sahibi hakkını tamamen geri almadan adamın sevabı bitmişse hak sahibinin günahlarından alınarak haksız ve müflis olana yüklenir..Böylece haksız adam sevabsız ve günahkar olarak Cehennemin ateşine atılır.) buyurmuşlardır.

Usamettin AYDIN

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Haklara duyarlı olmak
« Posted on: 04 Ağustos 2020, 23:33:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Haklara duyarlı olmak rüya tabiri,Haklara duyarlı olmak mekke canlı, Haklara duyarlı olmak kabe canlı yayın, Haklara duyarlı olmak Üç boyutlu kuran oku Haklara duyarlı olmak kuran ı kerim, Haklara duyarlı olmak peygamber kıssaları,Haklara duyarlı olmak ilitam ders soruları, Haklara duyarlı olmakönlisans arapça,
Logged
10 Nisan 2015, 15:50:33
sultan aktay
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 417


« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2015, 15:50:33 »

bir işte çalışırken yada başka bişey varken kesinlilkle kim ne hak ediyorsa hakkını vermeliyz
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Mart 2016, 03:30:34
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.068


« Yanıtla #2 : 02 Mart 2016, 03:30:34 »

Aleykumselam.Allahin hepimize sundugu haklar esittir.Ve rabbimin rizasi icin kardeslerimizin haklarini savunmali,onlarin haklarina duyarli olmalıyız.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Mart 2016, 10:04:41
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.799« Yanıtla #3 : 25 Mart 2016, 10:04:41 »

  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Allah katında kul hakkı çok önemlidir.Oyüzden her zaman hak konusunda duyarlı olmalıyız.  Allah'ın huzuruna kul hakkıyla çıkıp mahcup olmıyalım. Mevlam bizleri herdaim haklarda duyarlı olanlardan eylesin inşaAllah. Amin
  Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Mart 2016, 15:41:28
Büşra 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 543


« Yanıtla #4 : 25 Mart 2016, 15:41:28 »

Esselamun aleykum
“birbirinizin mallarını haksız yere yemeyin”
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &