ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Gücün kadar sadaka
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gücün kadar sadaka  (Okunma Sayısı 546 defa)
29 Mayıs 2010, 01:54:06
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 29 Mayıs 2010, 01:54:06 »Gücün Kadar Sadaka

 Allah Teâlâ buyuruyor:

"Fisebîlillâh emvâlini sadaka ve infak eden kimselerin sadakalarının sıfatı şu dânenin sıfatı gibidir ki; o dâne yere düşer, ondan yedi başak biter ve her bir başakda yüz dâne olmak üzere yediyüz dâne hâsıl olur. Ve Allah Teâlâ dilediği kulunun amelini kat kat fazla verir. Zirâ Allah'ın kullarına lutf u ihsânı boldur ve ihlâs ile sadaka verenlerin sadakalarını ve hallerini bilir."

"O kimseler ki onlar mallarını fisebîlillâh infâk ederler; sonra infâk ettikleri sadakalarına başa kakma ve ezâ gibi şeyleri tâbi' kılmazlar. Onlar için Rabbleri indinde mahfûz sevâb vardır. Binâenaleyh onlar üzerine korku yoktur ve onlar mahzûn da olmazlar," (Bakara sûresi; 261 - 262) buyuruluyor.

Bu âyet-i celiledeki infâk; cihâda ve cihâdın gayri cemi' hayrâta ve muhacirine yardım etmeğe de şâmildir. Yapılan infak, ihsan, yardım; ihlâs ile rızâ-i ilâhiye mukârin olduğu takdirde bire yediyüz misli ve hatta daha fazla mükâfat ihsân buyuracağını Cenâb-ı Hak beyân ile insanları fisebîlillah infâka terğib buyuruyor. Şu kadar ki, infak ettiği kimselere başa kakmak, "sana şunu vermedim mi?" veyahud "ticâretle meşgul olsanız, çalışsanız olmaz mı?" gibi incitecek sözlerden sakınmak lâzımdır. Nitekim diğer âyet-i celîlede:

"Ey imân edenler, sadakalarınızı -malını insanlara gösteriş için harcayan, Allah'a ve âhiret gününe inanmayan bir kimse gibi- başa kakmak ve incitmek suretiyle heder etmeyin." (Bakara sûresi: 264) buyurulmaktadır.

Yine bir başka âyet-i celîlede:

"Allah'ın kendi fazlından ihsan buyurduğu emvalde cimrilik edenler, düşkünlere muâvenetten kaçan bahiller, kendileri için hayır zannetmesinler. Belki o buhl onlar için şerdir. Zirâ layık olan mahallere sarf etmekten esirgediği malı başına belâ olacaktır. Yarın mahşerde kıyamet gününde malları lâle (toka) olarak boyunlarına takılır. Halbuki göklerin ve yerin mirâsı, Cenâb-ı Allah'ındır. Ve Allah Teâlâ sizin amellerinizi bilir." (Al-i imran: 180) buyurulmuştur.

Keza:

"Kim cimrilik ederse ancak kendi nefsine cimrilik etmiş olur." (Muhammed sûresi: 33) buyurulmuştur.

Esmâ bint-i Ebi Bekir -radıyallahu anhâ-'dan Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu dediği. Rivâyet edilmi?tir:

"Ey Esmâ! Kesenin ağzını boğma! Allah da sana nasîbini imsâk eder." Bir rivâyette: Malını sayıp zabtetme Allah da sana ni'metlerini sayıp esirger. Bir rivâyette sakın çömlekde para saklama. Sonra Allah da sana senden imsak eder. Ey Esmâ gücün yettiği kadar az olsada sadaka ver, buyurmuştur. Zirâ saklamak tû'l-i emel ve buhl alâmetidir.

Sadakanın dünyâda ziyâdece verilmesi, sadaka veren kimsenin Allah'ın fakir kullarına yardım etmesi, Cenâb-ı Hakk'ın da kendisine yardımına sebep olur. Zira hergün bir meleğin:

"Allah'ım her infâk sâhibine infakına mukabil halefini kolay kıl, her pintiye de telefi kolaylaştır!" duasıyla nidâ ettiğini Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz beyan buyurmuştur.

Sadakanın âhirette ecrinin çokluğuna delil ise "bire, yediyüz" hasene verebileceğini beyan buyuran yukardaki âyet-i kerimedir. Bu âyet, sadakanın âhirette faydasını beyâna kâfidir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyurmuşlardır ki:

* "Cenâb-ı Allah kerimdir, kerem sahiblerini sever ve âlicenâb kimseleri de sever."

* "Cennet eshıyânın (cömerdlerin) hânesidir."

* "Cûd ve sehâ ile mevsûf olunuz ki Cenâb-ı Allah hakkınızda cömerdlikle muâmele buyursun."

* "Cenâb-ı Hak buyurmuştur ki sen infâk et! Ben de sana infâk edeyim."

Abdullah bin Ca'fer -radıyallahu anh- bir gün kendi çiftliğine giderken yolu üzerinde bir bahçeye inip istirâhat eyledi. O bahçenin siyah genç bir bahçıvanı vardı. Bahçeyi beklerdi. O gencin yanına bir köpek geldi Genç, köpeği görünce köpeğe bir ekmek atıverdi. Köpek onu hemen yedi. Bir ekmek daha verdi, Onu da yedi. Üçüncü bir ekmek daha verdi köpek onu da hemen yedi. Abdullah bin Ca'fer Hazretleri o gencin haline nazar etdi ve:

- Sana bir günde ne kadar ekmek verirler? diye sordu. Genç de:

- "Şu gördüğün üç ekmekden fazla vermezler" dedi. Abdullah da:

- "Niçin bir günlük nafakanın hepsini kelbe verdin? Sen kendini aç koydun" dedi. Genç köle de şöyle cevap verdi:

- "Bu mekân köpek yeri değildir. Bildim ki bu kelb uzak yerden gelmiş ve çok acıkmışdır. Onu aç göndermeği revâ görmedim. Onun karnı doysun da ben bir gün aç kalır oruç tutarım"

Bu sözü işidince Abdullah bin Ca'fer o genç köleyi ve o beklediği bahçeyi sâhibinden satın alıp âzâd etti, bahçeyi de ona bağışladı.

Böylece şu hadîs-i şerîfin sırrınâ mazhar oldu.

"Cûd ve sehâ ile mevsûf olunuz ki Cenâb-ı Allah hakkınızda cömerdlikle muâmele buyursun... Cenâb-ı Hak buyurmuştur ki sen infâk et! Ben de sana infâk edeyim."

İşte bu genç köle bir saat içinde hem kölelikden ve hem de fakirlikden kurtuldu ve hem de dünyaca zengin oldu. Âhiretce nâil olacağı mükâfât-ı ebediyye ise şüphesiz daha büyüktür.

Hak Teâlâ Hazretleri cümlemizi rızâsı yolunda infak ile hayırlı amellere müyesser kılarak rızâ-yı ilâhisine mazhar buyursun! Âmin.

Alıntı

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Gücün kadar sadaka
« Posted on: 24 Şubat 2020, 19:01:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gücün kadar sadaka rüya tabiri,Gücün kadar sadaka mekke canlı, Gücün kadar sadaka kabe canlı yayın, Gücün kadar sadaka Üç boyutlu kuran oku Gücün kadar sadaka kuran ı kerim, Gücün kadar sadaka peygamber kıssaları,Gücün kadar sadaka ilitam ders soruları, Gücün kadar sadakaönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &