ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Cihadı anlamak
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cihadı anlamak  (Okunma Sayısı 588 defa)
21 Kasım 2010, 15:33:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Kasım 2010, 15:33:45 »Cihadı Anlamak‘Ölümlerde gül topladık

                                                                                   Güldük ölümlerle dostum

                                                                                   Güldük, gül topladık ateş çemberlerinden’

Cihad etmek onurlu bir duruşun yansımasıdır; haksızlığa ve zulme karşı bir başkaldırıdır. Cihad Hakk’ın sesinin halklara halka halka ulaşması için gösterilen çabadır. Hayat cihadla güzeldir. Bil ki, cihad için kalıbın değil, kalbin gerek. İslam’ı kendine bir yük olarak görüyor, hakkı ve sabrı tavsiye etmeyi  başkalarına havale ediyorsan senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Allah Resulü “Bir elime ayı, öteki elime güneşi verseniz vallahi davamdan vazgeçmem!” diyor. Bil ki, savunduğun davandan vazgeçmek istemiyorsan dünyanın tüm saltanatlarını reddetmen gerek. Bulunduğun mevkiden bir adım dahi geriye düşmemek için sözde mütevazılık yaparak vakarından ödün veriyor, bir basamak yükselmek için de onun bunun  elini eteğini öpmeye alışmışsan, önceliklerini belirlerken Müslüman kimliğini arka sıralara atmayı kendine huy edinmişsen senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Allah Resulü “Kim cihad etmeden ya da cihad etmeye niyetlenmeden ölürse  nifaktan bir şube üzerine ölmüş olur.”(Müslim, Ebu Davut, Nesei) diyor. Bil ki, cihad hayatın tamamıdır ve hayat cihaddan ibarettir. “Durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak!” diye feryat edenleri; aldatılmaya, köleleştirilmeye karşı haykıranları önce sen susturmaya çalışıyorsan  senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Yokuşlar itaat ve sabırla aşılacak. Kah mahzun olacak kalpler, kah coşkulu… Her hal bir sınav olacak Hudeybiye günleri gibi… Sonra ardından müjdeler yağacak. Bil ki, adımlarını sahabeler gibi kararlı atanlar çığırlar açacak. Itaatin, sabrın, kararlılığın yoksa, Fırat kenarındaki koyundan kendini sorumlu tutmuyorsan senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Cihad batıldan hakka hicret edişin coşkusudur. Hevalarını yenemeyenler bu coşkunun tadını bilemezler. Bil ki, cihadı hayatından çıkarırsan geriye  yalnızca bir hiç kalır. Kursağının tamtamcılığından başka bir uğraşın olmamışsa, küçük menfaatler uğruna koca bir ömrü heba etmişsen, hele de onun bunun dalkavukluğunu yapmaya alışmışsan senin cihadı   anlaman mümkün değildir.

Her yanda ateş, her yerde çığlıklar, bitmeyen savaşlar, soykırımlar, açlık, perişanlık …  Bil ki, mazlumların sesini duyabilmek için şeytanın ördüğü duvarları yıkmak gerek. Kudüs’ün, Bağdat’ın, Kabil’in işgaline seyirci kalıyor, buradaki mazlum insanları suçlu olarak görüyor, şeytan taraftarlarının baskı, zulüm ve katliamı karşısında küçük de olsa bir tepki gösteremiyorsan, sırf dünyalık için zulmü alkışlayanlarla dost olmanın gayreti içerisinde isen senin cihadı anlaman mümkün değildir.

O’nun yolunda her şeyini feda edenler O’nunla dost olurlar. Çünkü her şeyin feda edilmesi gereken bir tek O’dur. “Allah yolunda öldürülen kimseler için ölüler demeyin. Hayır, gerçekte onlar diridirler. Ancak siz bunu anlayamazsınız.”(Bakara 154) Bil ki, ölümlerin en yücesi Allah yolunda şehit olmaktır.  Ammarların, Yasirlerin, Sümeyyelerin şehadetini sıradan bir ölüm gibi görüyor, atılan bombaların sesini, akıtılan kanların kokusunu hissedemiyor, yapılan zulümleri birer haber olarak algılıyor; senin başına gelen bir musibet karşısında ise hemen isyan bayrağını çekiyorsan senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Allah    Resulü “Bir kötülüğe tanık olan kişi onu eliyle önlesin. Buna gücü yetmezse diliyle engellesin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin. Bu da imanın en zayıf derecesidir.”(Müslim) demektedir. Bil ki; cihad elle, dille, kalple, malla, bilim ve kültürle yapılabilir. Sayısız kötülüklerin ortalığı kaplamasına, toplumun ateşe sürüklenmesine seyirci kalıyor ve nemelazım diyorsan senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Bireyi ve toplumu İslam’dan alıkoymaya çalışan ne varsa fitnedir. Fitne yerine göre varlık ya da yokluk, yerine göre toplumsal kargaşa ve huzursuzluk yerine göre de deccaldir. Bil ki,  fitneden kurtulmak için vahye sarılmak gerek. Hurafe ve bid’atlerle kendine göre bir din oluşturmuşsan, İslam dışı gelenek ve göreneklerle hayatını sürdürüyorsan çeşitli gece ve günleri kutlama hastalığına tutulmuşsan,  avazın çıktığı kadar  bağırıp Allah yolunda şehit olmak istediğini söylesen de senin cihadı anlaman mümkün değildir.

Gerçekten cihad etmek mi istiyorsun? Bil ki, iman edip salih amel işlemeli, hakkı ve sabrı tavsiye etmelisin.


           
Altan Murat Ünal

 

 

 

 

 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cihadı anlamak
« Posted on: 04 Temmuz 2020, 15:18:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cihadı anlamak rüya tabiri,Cihadı anlamak mekke canlı, Cihadı anlamak kabe canlı yayın, Cihadı anlamak Üç boyutlu kuran oku Cihadı anlamak kuran ı kerim, Cihadı anlamak peygamber kıssaları,Cihadı anlamak ilitam ders soruları, Cihadı anlamakönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &