> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Diğer Yazılar > Kardeş Mektuplar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kardeş Mektuplar  (Okunma Sayısı 594 defa)
01 Ekim 2011, 17:38:30
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 01 Ekim 2011, 17:38:30 »Kardeş MektuplarOcak 2006 - 85.sayı


Ahmet BİRLER kaleme aldı, DİĞER YAZILAR bölümünde yayınlandı.

Sevgili kardeşim,
Soylu dostum,

“Derviş olmak, şeyh olmak... mesele bunlar değil. Mesele kul olmakta...”

Hatırlamışsındır bu sözü. Seninle üniversite yıllarında, her cumartesi ikindileyin çay ve sıcak simit ziyafetine yetişmek üzere koşturduğumuz dükkanında söylemişti Haluk ağabey rahmetli. Hatta bu sözü söylediği anları bile hatırlıyorum neredeyse. Elinde çaydanlıkla eğildiği bardağın üzerinde bir iki saniye kararsızca durmuş, sonra gözlüklerinin üzerinden ve güzel sakalının ortasından bakmıştı. Bu sözleri iyice kavrayalım içinmişcesine, hatta sadece biz değil bütün bir eşya ve tabiat iyice kavramalıymışcasına dışarıda kar yağıyordu: Bu söz kar tanelerine tutunarak, açılmış bir paraşütle iniyor gibi süzülüyordu sanki. Hepimiz, bu sözün o anda içerdiği ağırlık, kudret ve sürprizi seyrediyor gibiydik. Birer derviş olmak için bekleşen, aydınlanmak ve yükselmek için toplanan sabırsızlık içinde kıvranan gençlere söylenen bu sözü hiç unutmadım. Unutmadım; dahası yıllar geçtikçe, tecrübelerim arttıkça ve yaşım işte şuralara geldikçe dönüp dönüp bu sözün geldiği noktaya baktım, bu sözle yolumu bulmaya çalıştım.

Daha sonra bu sözün bir mürşid-i kâmile ait olduğunu öğrendiğimde hürmetim arttı, haşyetim derinleşti. Hadi bu sözü benim söylemiş olmamın bile bir ağırlığı var ama, biri, bir mürşid tutar da “şeyhlik, dervişlik... geç bunları kul olmaya davran sen” derse işin rengi haylice değişir. Anlıyorsun değil mi?

Doğru hatırlıyorsam menkıbe şöyleydi: Bir gün İmam Şazelî k.s. İsm-i A’zam’ın ne olduğunu mürşidinin bildiğini, bunu belki de kendisinden öğrenebileceğini düşünmektedir. Birden İmam’a ,“İş İsm-i A’zamı bilmekte değil, İsm-i A’zam olmakta.” diye müthiş, çarpıcı, sarsıcı bir cevap gelir mürşidi İbn Meşiş k.s.’den. İsm-i A’zam’ı bilmekten daha ötesi olduğu hatırlatılır ona.

Bu menkıbedeki nükte de, ayrımına vardıysan, önceki sözün benzeri bir işlevi yerine getirmektedir. O da, İsmail Hakkı Bursevi k.s.’nin ceviz metaforunu hatırlatır cinstendir: Cevizin dış kabuğu muhkem olmalıdır ki içi çürümesin, tadına, faydasına erişilebilsin. Fakat, kabuğun muhkemliği kendinde bir değer taşımaz, ancak içini korumasıyla bir anlama kavuşur. Bu haricî, ahşabımsı kabuğun altında, ceviziçini sarmalamış, içini gösteren bir zarımsı kabuk bulunur. Bunun altında da ceviz içi. İşte amaç odur. Lezzet, gıda, fayda ondadır. Dıştan içe doğru bu katmanları sırasıyla şeriat, tarikat, hakikat yerine anmıştı hazret. Kabukları cilalamanın, kabuklardaki işçiliğin inceliğine meftun olmanın bir sınırı olmalı. Asıl mesele içeridedir.

Biliyorsun, tarihimiz, dinimizin ve dolayısıyla tasavvufun etkisinin sosyal, siyasal, ekonomik vb. her alanda hissedildiği bir tarihtir. Din ve maneviyat bu tarih boyunca toplumun hücrelerine, ne hücresi, genlerine değin nüfuz etmiştir, bu tarihin içinde seyreden milletimiz maneviyatı o denli içselleştirmiştir ki, bu yakınlığın neticesinde, toplum-din münasebetinde, suistimallere ve çarpıtmalara varacak kadar bir çeşitlilik, bir zenginlik oluşmuştur. Bireylerin olduğu kadar toplumların tabiatları için de geçerli bir kuraldır: İlişkilerdeki aşırı yakınlık zaafları uyandırır. (Ya da çok muhabbet tez ayrılık getirir.) Dolayısıyla maneviyatı merkezine yerleştirmiş bir toplumun en azından bir kesimi bu maneviyatın etrafında oluşan kültüre onu etkisizleştirecek katkılarda bulunmuştur.

Söz gelimi tasavvuf kollarına mahsus giyim kuşam, tekkelere özgü bir yaşam kültürü, hatta derviş çeyizi denen bir öte-beri toplamı vardır, malum. Bunun önemli göndermeler içerdiğinin, dervişi gerçek bir hayat biçiminin içine çekmeye yarayan bir etkisinin olduğunu inkâr ediyor değilim. Şehirli, işlenmiş bir kültürdür bu, amenna. Fakat şunu da inkâr edecek değiliz, dervişlikten murad, işte on iki dilimli tac giymek, hırka kuşanmak, asaya yaslanmak değildir. Dervişlikten murad bir cemaat içinde görünmek, bir halkada eksik olmamak, ziyaretlerden geri kalmamak değildir. Dervişlikten murad aidiyet ihtiyacımızı tatmin etmek, gettomuza sinmek, çevre tutmak değildir. Dervişlikten murad, haydi söyleyelim, tespihli takkeli, eli yüzü düzgün, sevilip sayılan insan teki olmak da değildir. Bunları aşan bir şey, bunlara ihtiyaç bırakmayan bir irtifa olmalıdır. Dervişlikten murad marifettir, hakikattir. Anlatabiliyor muyum? Ona götüren yollar şarttır, ona taşıyan vasıtalar mübarektir ama insan yola, menzile ulaşmak için çıkar, yoksa sonsuzcasına, bitimsizcesine yürüyüp durmak için değil. İnsan vasıtaya, kendisini götürüyor diye sahip çıkar, yoksa vasıtadan inmemek, vasıtaya yerleşmek, vasıtayı mesken tutmak akıl kârı değil.

Bugün sabah, namazdan sonra, çok derinden şunu sordum kendime: Acaba muhayyilemde, çekiciliğinden etkilendiğim ve giderek efsanevi bir hususiyet kazanan bir derviş imgesi, sureti var da, ben bu imgenin içine yerleşmeye, dolayısıyla kısmen efsanevi, kısmen edebi diyebileceğim bir imgeye dönüşmeye mi çalışıyorum? Ölçülü davranışlarıyla etkileyici, hikmetli sözleriyle karizmatik, derinlere süzülen bakışlarıyla çarpıcı bir derviş-bilge imgesinin büyüsüne kapılmış olmayalım? Evet, olmayalım.

Dualarda buluşalım dostum. Derviş, kanatları kapanmayan bir mahluktur ayrıca.

Nefsinin tutsağı, duaya muhtaç kardeşin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2011, 17:39:20 Gönderen: Reyyan »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kardeş Mektuplar
« Posted on: 20 Eylül 2020, 13:40:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kardeş Mektuplar rüya tabiri,Kardeş Mektuplar mekke canlı, Kardeş Mektuplar kabe canlı yayın, Kardeş Mektuplar Üç boyutlu kuran oku Kardeş Mektuplar kuran ı kerim, Kardeş Mektuplar peygamber kıssaları,Kardeş Mektuplar ilitam ders soruları, Kardeş Mektuplar önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &