ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Mostar Aylık Kültür ve Aktüalite Dergisi > Diğer Yazılar > İmaj ve Söz Medeniyetleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İmaj ve Söz Medeniyetleri  (Okunma Sayısı 675 defa)
06 Haziran 2012, 11:16:38
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 06 Haziran 2012, 11:16:38 »İmaj ve Söz Medeniyetleri
Alper Çeker • 55. Sayı / DİĞER YAZILAR


Dava adlı çizgi romanın, Dava adlı romanla bir ilgisi yok. Zira çizgi roman bir “imaj”, roman ise “söz”dür. Dolayısıyla bu çizgi romanın gördüğü ilginin, ülkemizde edebi eserlerin okunma oranı ile ilgili istatistiklere bir katkısı olmayacağı gibi, toplumumuza ait söz medeniyetinin, yavaş yavaş imaj medeniyeti ile yer değiştirmesine katkıda bulunacağı da bir gerçek.

Dilbilimin temel ayrımlarından biri de, dil ve söz karşıtlığıdır. İnsan, kuralları ve sözcük dağarcığı önceden belirlenmiş bir dile doğar. Bu tarafı ile dil bellektir ve toplumsaldır. Buna karşılık söz, birey tarafından üretilir ve özgündür. Örneğin Türkçe bir dildir, buna karşılık Tutunamayanlar (Oğuz Atay) sözdür.

Yıllar önce Hüsamettin Arslan, Doğu ve Batı arasındaki bu temel farklardan birine dikkatimi çekmişti: Batı, bir imaj medeniyetine sahipken, Doğu, söz medeniyetine sahiptir.

Kur’an konusundaki araştırmaların yoğunluğu, Araplar arasındaki sözlü gelenek hakkında geniş bir bilgi birikiminin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Hasan Hanefî, İslâmî İlimlere Giriş (çev. Muharrem Tan) adlı kitabında Kur’an indiği sırada Araplar arasında okuma yazma oranının düşük olduğunu ve Arapların esas olarak hafızaya güvendiğini yazar. Araplar yazıyı hiçbir zaman “bir koruma ve kaydetme biçimi olarak” kullanmamışlardır. “Gelenekleri ve önemli günleriyle ilgili bilgiler, şiir ve kasideler hep sözlü olarak aktarılmaktaydı.”

Nihad M. Çetin de, Eski Arap Şiiri adlı kitabının bir bölümünü ravilere ayırmıştır: “Eski şairlerin hususi bir ravisi hatta bazen ravileri vardı. Şaire refakat eden ravi onun şiirlerini ezberler ve icabında inşad ederdi. Bu ravilik mesleği şiir sanatının ananevi mektebi mahiyetindeydi. Nitekim bu ravilerin birçoğu, zamanla nesillerinin belli başlı şairleri arasına katılmış ve onlar da bazı müstakbel sanatkârları yanlarında ravi olarak taşımışlardır.”

Sözlü geleneğin Türklerin de içinde bulunduğu pek çok Doğulu kavim için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Genellikle yazı, bilindiği halde tercih edilmemiştir. Yakın zamana kadar müzik besteleri bile yazmak yerine meşk etmek yoluyla bir sonraki kuşağa aktarılmıştır. Uygur Türkleri’nin kitap süslemek amacıyla geliştirdiği minyatür sanatı da, tasvir değil temsil işlevini görür. Minyatürde figürü doğadaki halinden farklı, soyutlanmış bir biçimde görürüz. Yani minyatür, şeylerin birebir imajı değildir.

Buna karşılık Batı’da plastik sanatlar, perspektif içerir ve doğayı birebir taklit etmeyi amaçlar. Bu yüzden tasvirler zaman zaman şeylerle denk sayılmış, hatta onların yerine geçmiştir. Kutsal kişilerin tasviri olan ikonalar fetişe dönüşmüş, birer tapınma nesnesi olmuştur.

Fransız bir rahip olan Jacques Ellul, Sözün Düşüşü (çev. Hüsamettin Arslan) adlı kitabında, imajların Batı’yı istilasını şöyle eleştirir: “Gerçekte, kutsal kitabın vahyi, görsel her şeye temelden uzaktır… Tanrı’yla biricik mümkün ilişki, söze dayanır ve başka hiçbir şeye dayanmaz. Söz, yukarda kaydetmiş bulunduğumuz bütün çağrışımları içerir; aşkı, özgürlüğü, öteki kişinin kendisinin de bilinçlendirilmesini, sözle ilişkili her şeyi ve görmeyle ilişkili hiçbir şeyi.”

Kafka’nın Dava adlı romanı, yazımızın başında belirttiğimiz ayrıma göre sözdür. Dava, bir edebi eser olarak bireyseldir, özgündür ve hatta büyük bir edebi eser olmasını ona bu biricikliği sağlamaktadır. Buna karşılık son günlerde ülkemizde yayımlanan Dava adlı çizgi roman, söz değil, bir imajdır.

Söz, anlaşılmayı bekler; bu nedenle de yorumlanır. Bazen söz bize bir anlam iletir, bazen de biz söze bir anlam giydiririz. Şiirler, öyküler, romanlar her okuyanı farklı bir dünyaya götüren açık, daha doğrusu okuyucusu tarafından tamamlanan metinlerdir. Ama imajlarla insan arasında böyle bir ilişki yoktur. İmaj, siz ona baktığınızda çoktan bitmiş, çizilmiş ya da yontulmuştur.

Dava adlı çizgi romanın, Dava adlı romanla bir ilgisi yoktur. Dolayısıyla bu çizgi romanın gördüğü ilginin, ülkemizde edebi eserlerin okunma oranı ile ilgili istatistiklere de bir katkısı olmayacaktır. Ancak bu çizgi romanın toplumumuza ait söz medeniyetinin, yavaş yavaş imaj medeniyeti ile yer değiştirmesine katkıda bulunacağı bir gerçektir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İmaj ve Söz Medeniyetleri
« Posted on: 09 Temmuz 2020, 01:46:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İmaj ve Söz Medeniyetleri rüya tabiri,İmaj ve Söz Medeniyetleri mekke canlı, İmaj ve Söz Medeniyetleri kabe canlı yayın, İmaj ve Söz Medeniyetleri Üç boyutlu kuran oku İmaj ve Söz Medeniyetleri kuran ı kerim, İmaj ve Söz Medeniyetleri peygamber kıssaları,İmaj ve Söz Medeniyetleri ilitam ders soruları, İmaj ve Söz Medeniyetleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &