> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Dondurma yenilebilir buz mu ?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dondurma yenilebilir buz mu ?  (Okunma Sayısı 1281 defa)
31 Temmuz 2015, 17:42:27
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 31 Temmuz 2015, 17:42:27 »
DONDURMA YENİLEBİLİR BUZ MU?


Kübra Vildan YAMAN

Haziran 2015 117.SAYI


Su, şeker, glikoz-fruktoz şurubu, bitkisel yağ (değişen miktarlarda Hindistan cevizi, hurma), yağsız süt tozu, peynir altı suyu tozu, süt proteini, kıvam artırıcılar (guar gam, keçiboynuzu gamı, karboksimetil selüloz, karragenan), emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), aroma vericiler.” Çok bilindik ve pazar payı yüksek olan bir dondurma (!) markası, bir ürününde içindekiler listesini bu şekilde sıralamış. Eğer tükettiğiniz dondurmaların etiketleri ile bugüne dek pek haşır neşir olmadıysanız bu liste karşısında şaşkınlık geçirmeniz muhtemeldir. Zira içinde süt bulunmayan, bitkisel yağ içeren, sayısız katkılarla harmanlanmış bir ürüne dondurma denmez. Daha doğrusu, denmezdi. Yeni nesil olmasa da en azından biz yetişkinler dondurmayı böyle bilmezdik, öyle değil mi? Hatta ve hatta gerçek dondurmayı daha da eski kuşaklardan sormak lazım. Esas bilen onlardır. Dondurma döven ustaları ve eski dondurmacıların devamlı dönen mis kokulu dondurma makinelerini en güzel onlar anlatır.

NEREDE ESKİ DONDURMALAR…

Gelişen teknoloji ve kapitalist dünya düzeni her geçen gün daha çok “Nerede o eski…” diye başlayan cümleler kurmamıza sebep oluyor ne yazık ki. Hasret dolu böyle bir cümle bugün dondurma için de dökülüyor dudaklarımızdan: Nerede o eski dondurmalar ve dahi dondurmacılar?..
Dondurmanın ihtiva ettiği bileşenleri sayarken şimdiki gibi bol virgüllü cümleler kurmak zorunda kalmazdınız o zamanlar. 3 kelime yeterli gelirdi sade dondurmanın içindekiler listesini saymak için: süt, şeker, salep. Öyle şimdiki gibi sayısız çeşidi de olmazdı dondurmanın. Kaymaklı, vanilyalı, kakaolu, limonlu gibi çeşitleri olurdu en fazla. Çünkü günümüzde olduğu gibi ucuz aroma verici maddeler yoktu. Meyveli yapılacaksa dondurma, muhakkak gerçek meyve kullanılırdı.

SALEPSİZ DONDURMA OLUR MU?

İlave edilen salep ise dondurmanın olmazsa olmazıydı. Zira salep olmadan istenilen aroma ve kıvamı yakalamak, dondurmanın o sünen yani sakız gibi esneyebilen yapısını meydana getirmek mümkün değildir. O sebeple salep; dondurma için doğal bir kıvam aynı zamanda da aroma verici maddedir diyebiliriz. Yeri gelmişken salebi daha yakından tanımakta fayda var.
Dondurma yapımında 1. kalite salepler bazı özel ve meşakkatli işlemler sonucunda toz haline getirilir ve bu toz, dondurma karışımına ilave edilirdi. Oysa şimdi dondurma diye satın aldığımız ürünlerin neredeyse hiçbirinin içeriğinde salep yok! Yukarıda örnek bir üründen almış olduğumuz içindekiler listesinde de dikkat ederseniz salep ismi geçmiyor. Salep yerine bolca kıvam arttırıcı katkı maddesi kullanılmış. Neden? Çünkü bunlar ucuz, hakiki saf salebin kilo fiyatı ise oldukça tuzlu! Piyasada salep kullanıldığı iddia edilen ürünlerin pek çoğunda da sentetik yollarla üretilen suni salep kullanılıyor ne yazık ki! Hoş, kilosu zaman zaman 3-4 liraya kadar düşen dondurmalardan doğal ve kaliteli bir içerik beklemek gerçekçi olmazdı zaten.

SÜT YERİNE SÜT TOZU!

Bu arada unutmadan söyleyelim: Yazımızın girişinde vermiş olduğumuz örnek içerik, vanilyalı sade bir dondurmaya aittir. Yani ürün çikolata, fındık, fıstık, gibi ilave çeşni maddeleri veya soslar içermemektedir. Bu demek oluyor ki bu liste dondurma etiketlerinde görebileceğiniz en kısa listelerden biri! Ürün daha karmaşık bir forma girdikçe tahmin edildiği üzere kara liste uzadıkça uzuyor.
Dikkat çekicidir ki dondurma sadece vanilyalı bir dondurma olmasına rağmen içeriğinde aroma verici maddeler bulunduğu çoğul bir ifade ile belirtilmiş. Demek ki birden fazla aroma verici madde kullanılmış, üstelik bunların hangi maddeler olduklarına dair bir açıklama da yapılmamış. Bu da ayrı bir problem!
Örneğimizde olduğu gibi pek çok benzer ürünü incelediğinizde bileşiminde süt yerine süt tozu kullanıldığına şahit olacaksınız. Tamam, süt tozu doğal bir madde; sütün kurutulması ile elde ediliyor. Ancak süt tozu hususunda pek çok hilelerin söz konusu olabileceğini, birçok üründe kimyasal katkılara rastlandığını göz önünde bulundurursak bu hiç de hoşa gitmeyecek bir durumdur.

SÜT YAĞI YERİNE BİTKİSEL YAĞ!

Zaten gerçek dondurma süt tozu ile değil süt ile yapılmalıdır. Peki, neden üreticiler daha çok süt tozunu tercih ediyorlar? Cevabı basit; süt yağından arındırılmış ve sütten daha ucuz olan süt tozu kullanarak üründeki yağ boşluğunu süt yağı yerine ucuz bitkisel yağlarla dolduruyorlar. Amaç daha düşük maliyet, daha fazla kar.
Kimisi tamamen yabancı olduğumuz kanola yağını kullanıyor kimisi de örnekte gördüğünüz gibi Hindistan cevizi yağı, hurma yağı gibi yağlar ilave ediyor. Bu yağların nereden geldiğini, ne kalitede olduğunu ise hiçbirimiz bilemiyoruz. Bilsek ne fark eder ki? Zeytinyağı haricindeki bitkisel sıvı yağları kısıtlı tüketmeye çalışan hangi tüketici, dondurma yerken bu yağları da midesine indirmek ister? Hele bir de hidrojene edilmişlerse… (Hidrojene etmek; yağların kimyasal işlemlerle zoraki katılaştırılması, bir nevi plastikleştirilmesidir. Yani bitkisel yağların margarinleştirilmesidir.)
Hem dondurma gibi sağlıklı ve faydalı olarak lanse edilen ve zaten öyle de olması gereken bir ürünün içinde bitkisel yağın işi ne? Mesele bu kadarla da sınırlı değil. Şeker yerine kullanılan, zehir saçan glikoz-fruktoz şurupları, çeşit çeşit aromalar, renklendiriciler… Hepsi adeta ayrı birer yazı konusu değerli okurlar.

BU ÜRÜNLERİN ETİKET İSMİ “DONDURMA” MI?

Tam bu noktada aklınıza şöyle soruların gelmesi muhtemel: Buna bakanlık nasıl izin veriyor, üretici bizi neden kandırıyor, neden dondurma diye dondurma taklidi ürünler satılıyor? Her ne kadar reklamlarında “dondurma” ibaresini kullansalar da etiket üzerinde belirttikleri gerçek ismi büyüteçle okunacak puntolarla en dip köşelere yazsalar da gerçekte bizi çok da kandırdıkları söylenemez. Etiketleri dikkatle incelediğinizde ürün isminin “dondurma” olarak verilmediğini görebilirsiniz.
Evet, bu ürünler aslında dondurma değil ve zaten ambalajlarında dondurma yazmaz. Kullanılan maddeler ne yazık ki yasak değildir, mevzuatta izin verilen bir tanım çerçevesinde üretim yapılmaktadır. Ve o tanıma göre bu ürünler “yenilebilir buzlu ürünler”dir. Yenilebilir buzlu ürünler; süt ve süt yağı içerip içermemelerine ve meyve oranlarına göre “su buzu”, “meyveli buz”, “sorbe”, “sütlü buz” ve “bitkisel yağlı sütlü buz” gibi isimler alırlar. Bugün dondurma diye tükettiklerimizin büyük çoğunluğu “bitkisel yağlı sütlü buz” tanımına uyar ve zaten etiketinde de (içindekiler bölümünün başında) öyle yazar.

SÜTLÜ BUZ YERİNE GELENEKSEL DONDURMA

Buna rağmen tüketicinin ezici çoğunluğu bunun farkında değildir. O nedenle bu sağlıksız, tamamıyla yapay gıdaları dondurma zannıyla bol bol tüketir. Üstüne üstlük çocuklarının da tüketmesine göz yumar. Belki biz de bugüne kadar onlardan biriydik. Peki, bundan sonra ne yapmalıyız?
Yapılması gereken; bu kalitesiz, ucuz, dondurma taklidi ürünlerden uzak durmaktır. Sevindiricidir ki Maraş dondurması gibi hala yaşayan geleneksel bir dondurmamız var ve bugünkü şartlarda ona ulaşabilmek için illa da Maraş’a gitmemiz gerekmiyor. Bunun yanında bazı beldelerde sayıları tükenmek üzere olan geleneksel dondurmacılar da bulunabiliyor. Hepsi bizlerden rağbet bekliyor. Lütfen bu konuda geleneksel yöntemleri yaşatmaya çalışan, güvendiğimiz küçük üreticileri destekleyelim. Unutmayalım, gerçek dondurma böyle ucuz olmayacaktır. Az yiyelim, öz yiyelim…

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Dondurma yenilebilir buz mu ?
« Posted on: 27 Eylül 2022, 23:30:18 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dondurma yenilebilir buz mu ? rüya tabiri,Dondurma yenilebilir buz mu ? mekke canlı, Dondurma yenilebilir buz mu ? kabe canlı yayın, Dondurma yenilebilir buz mu ? Üç boyutlu kuran oku Dondurma yenilebilir buz mu ? kuran ı kerim, Dondurma yenilebilir buz mu ? peygamber kıssaları,Dondurma yenilebilir buz mu ? ilitam ders soruları, Dondurma yenilebilir buz mu ?önlisans arapça,
Logged
31 Temmuz 2015, 17:49:18
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2015, 17:49:18 »

gerçekten çok doğru bizler artık adını dondurma diye adlandırdığımız içinde hiç bilmediğimiz maddeler olan bir şey yiyoruz. Paylaşım için Allah (c.c.) razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Temmuz 2015, 20:58:36
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2015, 20:58:36 »

Aleykümselam .Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Dondurma buz değildir.Salep ve sütten oluşur.Dondurulur ama buzdan oluşmaz tamamen.Rabbim helal rızık yiyen kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Temmuz 2015, 21:35:20
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2015, 21:35:20 »

Ve aleykumusselam. Bu katkı maddeleri sadece dondurmada değil diğer yeşillerimizde de var maalesef. Bütün ürünlere şüphe ile yaklaşıyoruz. Kesinlike devletin bu duruma el atması gerek
 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Temmuz 2015, 22:09:01
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2015, 22:09:01 »

Için teşekkürler allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &