> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Denemeler > Zor olana tutku
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zor olana tutku  (Okunma Sayısı 672 defa)
02 Eylül 2010, 14:04:09
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 02 Eylül 2010, 14:04:09 »ZOR OLANA TUTKU

Zor olanı istemenin, zora sevdalanmanın sevdalar içinde bir farklı yeri olsa gerek. Zor olan mıdır bizi adam eden, zor olan mıdır bizi kendimizden alıp uzak diyarlara ıssız köşe başlarına bırakan, zor olan mıdır bizi hamlıktan alıp olgunluğa götürürken ateş halelerinin içerisinden geçiren ve içinden geçerken etlerimizi yakıp bizden kopan parçaları ateşlere düşüren? Bu ateşler midir bizi pişiren? Yoksa hepsinden farklı bir düşünceyle sevgi midir?

Sevgi zorluğun eş, karşıt, sesteş bilmem ne bakımdan akrabası olan bir kelime değildir. Dilbilimcilerimizin hepsi birden yanılıyor mudur ki? Peki, sevgi mi zordur, zor mu sevgidir? Bunu da felsefeci üstatlara bırakmalı. Aşkın diliyle konuşacak olursak; kolay olanın adı sevda değildir? Sevda ise seven için bile isteye yaşanan bir zorluk olduğu için zor değildir?

Zor zamanda zor olanı dile getirebilenlerin nidaları bütün dünya dillerinde güzel sözler adıyla kullanılır. Güzel sözler,  sohbetlerin ve yazıların aromasıdır.  Zor olanı en zor zamanda dile getirip bedel verenler ise; dünyanın birçok yerinde birçok insanın veya grupların ortak kahramanları sınıfında anılırlar. Bunların hayata bakışları adeta insanlığın ortak mirası hükmündedir. Kullanıldıkça büyüyen, paylaşıldıkça, sahiplerini daha da mutlu eden, canı gönülden paylaşılan bir miras. Hiçbir miras varisleri tarafından bu kadar isteklice paylaşılmamış, hiçbir miras bu büyüklükte olmamıştır. Hayata yön veren, yüzyıllara hitap eden düşünceler işte bu miraslardan esin alır, bunlarla gıdalanır, bunlardan beslenirler.

Zora olan tutkumuzdur bizi göz göre göre hara çeken. Zor şartlarda yaşayan insanlarız. Zor kazanır, zor harcarız. Hayatımızın öte yüzünde, yani öteki tarafımızda hep bir gölge gibidir zor olanlar. Kızarız, üzülürüz ama isyana alışık değildir dilimiz. Bizim çığlıklarımız olur, nidalarımız, haykırışlarımız bizi dile getirir ama isyanla anlam bulmaz bizim zora düşerken seslendirdiklerimiz. Severiz, severken acı çekmeyi kabul etmişizdir, zordan bir hamaylı yapar bir ömür taşırız boynumuzda. Zorun yatağından akıp gelen suyu teberrük diye tenimize sürmekten çekinmeyiz.

Zor severiz. Zorla güzellik dilemeyiz. Ama güzelliği diler ve o yolda karşımıza çıkacak zorluklara karşı yüreğimizi en kesici tarafından bileyerek ruhumuza çekinmeden teslim ederiz. Zor güleriz. Ağlamanın tarihçesini yazgılarımızdan çalarak destanlaştıranlar, ağladığımız için zor güldüğümüzü gözden kaçırırlar. Ağlarız evet, ağlamayı da bir başka severiz. Biliriz ki, ağlamayı beceremeyenlerinin gülmeye hakkı olmaz. Ağlamayı bilmeyenlerin acıyı tanıma iddiası olamaz. Ağlamayı bilmeyenlerin yılkı acılar karşısında pervasız dönüşler, ümitsiz kısırdöngüler dairesinden dışarıya tek bir adım dahi atamazlar. Ağlamayı bilmeyenler mutluluğu da asla bilemezler. Biz zor mutlu olmayız. Bir yanımıza mutluluk çalındı mı, gözyaşını da zoru da aklımızın ucundan bile geçirmeyiz. Birilerinin mutluluğuna sebep olacaksak sefere çıkmak için hiçbir engel kalmamıştır.

Zor; bir şiiri kınından çıkarmak gibi bir şeydir. Kınından çıkan şiire dur demek kimsenin haddine değildir. Yüreği zora alışkın olanı şiirden ötesi kesmez. Hoyrat bir yalnızlığa düşmek ve buna öfkelenmek iş değildir zoru tanıyanlar için. Suskun bir liman gibi gemisini beklemek, geldiğinde yüreğine vurdura vurdura kucaklamak bir hünkârın mağruriyetle şefkat karışımı sevme biçimidir zorların sevgisi. Hayta bir salınış, ısrarcı bir tutunma biçimi değildir.  Zor zamanda kenetlenmeyi; suda hala kulaç atmaya takati varken, yüzme bilen arkadaşına tutunmak onu da kendini de takatsiz bırakmak ve nihayetinde bedenleri serin suların kalbine gömmek olarak algılamaz. Aksine, elinden geldiğince dostuna yakın durmaya çalışırken, onun da zorda olduğu anda dayanmamaya, yükleri ağırlaştırıp umudu batırmamaya çabalamaktan başka bir şey düşünmez.

Zor; bazen gece, bazen gündüz hükmündedir. Zoru sevenler gecenin de gündüzün de bir sahibi olduğuna asla tereddüt etmezler. “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde selim akıl sahipleri için gerçekten açık, ibretli deliller vardır.” Zoru sevenler geceye güvenip yanlış, gündüzden korkup riyakârlık yapmazlar. Zoru sevenler bilirler ki; zorun da kolayın da kaynağı aynıdır:

“Biz sana bu Kur'an'ı güçlük çekmen için indirmedik”
”İçi titreyerek korku duyanlara' ancak öğütle-hatırlatma (olsun diye indirdik).” (K. Kerim)


Mehmet KIZILAY
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Zor olana tutku
« Posted on: 25 Ekim 2020, 02:30:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zor olana tutku rüya tabiri,Zor olana tutku mekke canlı, Zor olana tutku kabe canlı yayın, Zor olana tutku Üç boyutlu kuran oku Zor olana tutku kuran ı kerim, Zor olana tutku peygamber kıssaları,Zor olana tutku ilitam ders soruları, Zor olana tutkuönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &