> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Denemeler > Kullukta Derinlik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kullukta Derinlik  (Okunma Sayısı 960 defa)
26 Mart 2010, 17:01:20
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 26 Mart 2010, 17:01:20 »Kullukta DerinlikHayat, dünyaya ve ölüm ötesine bakan yönleriyle, erişilebilecek gayelerle doludur. Vesileler yerine getirildiğinde, varılması talep edilen noktaya varmak, imkânsızın peşine düşülmedikçe, herkes için mümkün ve muhtemeldir. İnsan, hem maddî hem de mânevî yönü itibariyle, yüksek hedeflere ulaşabilecek potansiyele sahiptir. Allah (cc) bu potansiyelin harekete geçirilmesini insan irâdesine bırakmıştır. Herkes, cüz'î irâdesinin temâyülü ve Cenab-ı Hakk'ın buna lütufkâr cevabıyla; kendisini Allah'a (cc) ulaştırabilir. Lütfedilen ihsanları değerlendirip vicdanında kendisini O'na vardıracak yollar açabilir. Terakki mertebelerini birer birer aşıp, aşkın (müteal) bir insan olma makamına yükselebilir. Boğucu dalgalarla boğuşup sahil-i selâmete çıkabilir. Kendi gönlünde Allah'ı (cc) hissedip, gönlünü O'nun misafirliğine hazır hâle getirebilir. Çok zor olan bu yolculukta inayet ve yardımı, Sonsuz Kudret Sahibi'nden isteyerek matlubuna kavuşabilir. Kavuşabilir ama, ilk hareket, ilk gayret, hikmet gereği insanın iradesine bırakılmıştır. Allah (cc) kulunun gayretlerine fazlasıyla karşılık verecektir. Ama O'nun bu vaadi; adımı atana, cehdi gösterene, didinip çabalayana, gayret içinde olanadır. İçinde öyle bir heyecanı duymayana, böyle bir gayret içinde olmayana herhangi bir vaadi, bir ahdi yoktur. Diyebiliriz ki, Allah'a yakınlıkta bütün büyükler, bu heyecanı içlerinde duymuş, bu gayretle yollara revân olmuş kimselerdir. Sadece peygamberlerdir ki, ileride yapacakları büyük hamlelerin, açacakları büyük çığırların mükâfatını önceden almış, sonra da bu mükâfatın hakkını vermiş, vazifeye layık olduklarını icraatlarıyla göstermişlerdir.

İlk adımı atmanın, tutulacak eli uzatmanın, açılması beklenen kapının tokmağına vurmanın başı ise, ihtiyaçtır. Her şeyden evvel, Allah'a (cc) yakın olma adına bir ihtiyaç hissedilmelidir. O'na yakın bir insan olma hüviyetine mazhariyet arzusunu vicdanlarında duyup, bu boşluğun farkına varanlar, şartlardan en mühim olanını yerine getirmiş sayılırlar. Allah (cc) yolunun yolcusunu kamçılayacak, ışığı ve tâkâti kesildiğinde kendisine derman olacak, yol gösterecek, sendelediğinde elinden tutup onu tekrar yola revan edecek husus budur.

Böyle bir sezişe sahip olmayanların, böyle bir duyuştan yoksun olanların, hedefe ulaşabilme ihtimalleri yok gibidir. Bu konudaki diğer önemli bir husus iştiyaktır. Allah (cc) yolunun yolcusu, vicdanında hissettiği ihtiyaç nispetinde bir iştiyak ile talebi tahsile girişir. Her büyük hedefin kendine göre bir zorluğu olduğu şuuru ile hareket eder. Sa'ye sarılıp, azme ram olup, şevkle kanatlanıp, Allah'ın (cc) inayetine dayanıp ufuklarda pervaz eder.

Bediüzzaman Hazretleri, talebelerinden Mustafa Sungur'a bir gün şunları anlatmıştı: "Kardeşim, ben evrad-u ezkârımı yerine getirirken, acaba Hasan Şâzeli Hazretleri gibi yapabilir miyim, acaba onun duyduğu gibi duyarak, hissederek bu işin hakkını verebilir miyim, diye senelerce kendimi zorladım, şimdi ise elhamdülillah duyuyorum." O büyük ruh, bu duyuşa erinceye kadar kim bilir kendini ne kadar zorladı, nasıl imbiklerden geçti, hangi potalarda eridi. Zira zorlama nispetinde işler kolaylaşır, ciddiyetle üzerine düşülürse gâyeye erişilir, bıkıp usanmadan takip edilirse istenen elde edilir.

Görüldüğünde Allah'ı (cc) hatırlatan, kendilerine karşı ister istemez hürmet hissi uyandıran, atmosferlerine girildiğinde meleklerle diz dize olunduğu hissini uyaran bütün büyükler; bitip tükenmez zannedilen yolları tüketmiş, aşılmaz gibi görülen dağları aşmış, yanına yaklaşılamayan ateşlerde yanmış ve şekillenmiş, adanmış ruhlardır.

Evrâd u ezkâr; namazı ve diğer ibadetleri Allah'ın (cc) huzurunda imiş gibi ihsan şuuru ile yerine getirmek, dünyayı bir liman gibi görüp buradan Allah'a yelken açmak, peygamberâne bir derinliğin remzidir. Böyle insanlar Allah'ın bahtiyar kullarıdır. O'na kul olanlar ve kulluklarında derinliğe erişenler ise, başkalarına kul olmazlar. Çoğu kimsenin makam, mansıb, para ve sair çeldiricilere kul olmalarına ise, onlar önce hayret eder, sonra da güler geçerler.

Mehmet Yavuz ŞEKER

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kullukta Derinlik
« Posted on: 28 Kasım 2020, 19:36:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kullukta Derinlik rüya tabiri,Kullukta Derinlik mekke canlı, Kullukta Derinlik kabe canlı yayın, Kullukta Derinlik Üç boyutlu kuran oku Kullukta Derinlik kuran ı kerim, Kullukta Derinlik peygamber kıssaları,Kullukta Derinlik ilitam ders soruları, Kullukta Derinlik önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &