> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Edebiyat Eserleri > Makale Dünyası > Denemeler > Hangi zamanın kıyısındayız?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hangi zamanın kıyısındayız?  (Okunma Sayısı 1317 defa)
05 Ekim 2010, 16:13:19
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 05 Ekim 2010, 16:13:19 »Hangi Zamanın Kıyısındayız?
Zaman dönüp kendini yeniden okumaktır. Yüksekçe bir yere çıkıp benliğin girdaplarını ve oralara sızmış ve gizlenmiş kimliksiz ve amaçsız arzuları görmektir. Bu arzulara esir olmamak ve benliğine sahip çıkmak için uğraş vermektir. Ayrıca temize çıkarmaktır tüm geçmişi ve yeni ve her seferinde yeniden kurmaktır hayatı.

Zamanın içindeki küçük lahzalardır bizim ayaklarımızı kaydıran, damağımızı kurutan ve biz her defasında zihnimizi inşa ederken basamakları tek tek yürümediğimizden olacak, atladığımız basamaklar zihnimizde yer almamaktadır. Bu durum zihnimizde her basamağa karşılık gelen boşluklar bırakmaktadır. Bu nedenle arzularımız bu atlanılan basmaklara kendi “an”larını yerleştirmiştir. Zaman geçip giderken biz bu ara basamaklara takılıp kalmakta ve tökezlenmekteyiz.

Bırakıyoruz kimi zaman kimliklerimizi, kimi zaman şahsiyetimizi bir kenara bırakarak yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Bencilliklerimizle inşa ettiğimiz benliğimiz, belleklerimizi kuşatıp durmuşken, almaya çalıştığımız her şey gidip belleğimize çarpıp geri dönmektedir. Onun için “balık hafızalıyız” diyoruz. Unutuyoruz… Unutmak istediklerimizi de unuttuğumuzdan neyi unutmamamız gerektiğini hatırlamıyoruz.

Bilinçaltımızı yığınlarla doldurup durmaktayız. Sonra dönüp “nasıl oluyor da bunları unutabiliriz” diyoruz. Aslında unuttuğumuz yok, unutmak isteyişlerimiz var, o kadar.

Her şey zamana bırakılır mı? Yoksa dedikleri gibi zaman her şeyin ilacı mı? O zaman neyi tedavi ediyoruz zamanla? Meleksi yanlarımızı mı, yoksa şeytansı yanlarımızı mı? Zamanın hangi kıyısında imanımız bekliyor bizi? Diğer taraftan peşinden mi koşuyoruz zamanın yoksa peşimizden mi koşturuyoruz? Bu sorular zihnimizin bir tarafını kemirip durmaktadır.

Böylece zamanı zihnimizde tamda bir yere oturtmadan ömrümüz geçip gitmektedir. Zihnimizde bir yere oturtamadığımız “zaman”ı nasıl kullanmamız gerektiğini bilemiyoruz. Modern dönem insanı zamana yetişemediğinden şikayetçi… Hayata dair her şeyi çok kısa bir zaman dilimi içinde tüketip diğer insanlarla olan farklılığını ortadan kaldırmak istemektedir. Onun etrafında olan da olamayan da onun döngü alanı içine girdiğine inanıyor. Bu döngü alanı içinde olan ve kendisine görünen her şeyle bir şekilde hesaplaşmak istiyor. Hesaplaşacağını zannettiği şeylerle de baş edememektedir, şikâyeti ondandır.

Zamanı durağan kılmak isteyenler tanrılaşma arzusunda olup, “iki günü ziyandadır” anlayışını yıkma düşünü duyanlardır. Bu nedenle iki farklı medeniyetin değişime bakışları birbiriyle örtüşmemektedir. Batı anlayışında cennet, aynileşmek ve zamanı durağanlaştırmak ve köleleştirmek iken, bu anlayışın tam karşıtını İslam savunmaktadır.

Bir toplumun mutlak anlamda kendini değiştirmesi, bir adım öteye gitme, zihinsel performans yükselterek, aşkınlık noktasını yakalamasıdır. Bunu anlamak ve ayrıştırmak ciddi bir düşün gerektirdiği için “tezkiye“den” habersizlerin bunu anlaması zordur. Onun için yönlendirmeler çerçevesinde yürütülmeye ve yaşatılmaya çalışılan hayatlarla karşılaşmak bizi şaşırtmamaktadır. Çünkü uğraş alanlarının çok dışında, kendiside bir uğraş alanı olduğunun dahi farkında değildir.

Makineleşmeyle birlikte süresi giderek artan boş zamanlarında bu insanlar zengin bir toplumun kendilerine sunduğu tüketim mallarını bol bol kullandılar. Ötekilerin görülmediği ya da gösterilmediği, kitle iletişim araçları vasıtasıyla hazırlanıp sunulan fikirlerle dolu özel yaşam dünyalarına çekilmektedirler. Adeta evcilleştirilmiş ve öğretilmiş davranışların kazandırıldığı bunun dışında başka bir davranışın beklenmediği hayvanlara dönüştürülmüş bir toplum yaratılmaya çalışılmaktadır.

Bunlar küçücük dünyalarının sınırlarını aşan karmaşık pek çok sosyopolitik problemi yaşamlarının dışında tutmaya çalışmakta, bunları yok/ var saymaktadırlar. Uyum sağlamak veya kendi özel dünyasındaki yaşamına çekilmek şeklinde tezahür eden yaşam stilleri tüm endüstri toplumlarının içerisine ya “özgürce” ya da “totaliter” yollardan nüfuz etmektedir.

Bunlar duruma bağlı olan değerlendirme biçimleridir. Bu değerlendirme Ortadoğu ülkelerinin insanlarının üzerine politik yollardan empoze edilirken, “özgür dünya” olarak adlandırılan ülkelerde yaşayan insanlar daha bir sosyal yollardan bu tür bir değerlendirmeye yönlendirilmektedirler. Mamafih yaratılan etkiler birbirine pek benzerler. Sadece önemli bir fark vardır. Totaliter rejimlerle yönetilen insanlar hangi kuvvetlerin kendilerini bu şekilde biçimlenmeye zorladığını ve eğer bu zorlama dayanılmaz hale gelirse hangi kuvvetlere karşı mücadele verileceğini, hangi güçlere karşı savaşılacağını batı’nın özgür toplumlarında yaşayanlardan daha iyi bilirler.

Özgür olduğunu düşündüğümüz kendi dünyamızda bizler, özgürlüğümüzü sınırlandıran güçlerle nerede ve nasıl savaşacağımızı bilememekteyiz. Hatta bu kuvvetlerin ne olduğunu anlamakta da güçlük çekmekteyiz, üstü kapalı bir biçimde “sistem” deyip geçmekteyiz.

Batı zihniyetinin tüm zamanları içine alacak şekilde yaratmaya çalıştığı insan tipi, sabah kalktığında, kahvaltı yaparken okuduğu gazete, ya da akşam seyrettiği televizyonun onun hayata bakışını değiştirmeyen bütün toplumun aynı baktığı bir modeldir. Onun için zamana and olsun, farklılık ve farkındalık, yaratıcıyla olan ilişki biçimini netleştirmektedir. Bu değişimi ve gelişimi kapsamaktadır.

Yeni bir adım, yeni bir yaşamın başlangıcıdır. Bu bizi korkutmamalıdır. Aksine öğretinin istediği ve öncü olmanın düşün zirvesine istenen içselliğin dalgalaması değil midir? Buyurun bu zirveye bir sancakta siz taşıyın…

Ali Öner

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hangi zamanın kıyısındayız?
« Posted on: 27 Eylül 2022, 23:24:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hangi zamanın kıyısındayız? rüya tabiri,Hangi zamanın kıyısındayız? mekke canlı, Hangi zamanın kıyısındayız? kabe canlı yayın, Hangi zamanın kıyısındayız? Üç boyutlu kuran oku Hangi zamanın kıyısındayız? kuran ı kerim, Hangi zamanın kıyısındayız? peygamber kıssaları,Hangi zamanın kıyısındayız? ilitam ders soruları, Hangi zamanın kıyısındayız?önlisans arapça,
Logged
05 Ocak 2015, 19:06:22
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2015, 19:06:22 »

s.a.. , yazar konuyu çok farkli lanse etmis okuyuculara..Karisik bir zamanin kiyisindayiz gibi hissiyati barindirmis adeta ama özet olarak bakarsak gerçeklerde var elbette..Farkli ve güzel bir anlatim olmus..Rabbim c.c razi olsun kardesim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ocak 2015, 20:18:58
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2015, 20:18:58 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan hocam.Şimdi hangi zamanda olduğumuzu anlayamayacak kadar yoğun ve karışığız.Bildiğimiz kendimizi anlayabileceğimiz ve zamanımızı kullanacağımız anda Allah yolunda olduğumuz andır.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &