> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Binbir Damla > Peygamberlik Alâmeti
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberlik Alâmeti  (Okunma Sayısı 14560 defa)
23 Ağustos 2011, 16:36:31
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 23 Ağustos 2011, 16:36:31 »Binbir Damla


Ocak 2008 109.SAYI
 

Yusuf YAVUZ kaleme aldı, BİNBİR DAMLA bölümünde yayınlandı.

Peygamberlik Alâmeti

Peygamberlerin sonuncusu Rasul-i Ekrem s.a.v. henüz on iki yaşlarında iken, amcası Ebu Talib’in ticaret kafilesiyle Mekke’den Şam’a gitmişti. Şam civarında Busra şehrine geldikleri sırada, oradaki bir manastırın yanında bir ağaç altına konakladılar. Manastırda Bahira diye bilinen ve kendi halinde yaşayan hıristiyan bilginlerden bir zahid-rahip bulunuyordu.

Kervan yaklaşırken Bahira bakar ki, kervanın üzerinde bir bulut beraber geliyor. Kervan konaklayınca, bulut da o ağacın üstünde duraklıyor. Bahira bilgi ve görgüsüyle anlıyor ki, son peygamber bu kafilenin içinde ve o ağacın altındadır... Hemen bir ziyafet hazırlatıp Ebu Talib’i arkadaşlarıyla birlikte manastıra davet ediyor. Ebu Talip de Rasul-i Ekrem s.a.v.’i yüklerin yanında bırakıp diğer arkadaşlarıyla davete gidiyor. Hepsi sofraya oturduktan sonra Bahira gelenleri tek tek gözden geçiriyor. Hiçbirinin yüzünde aradığı alâmetleri görmediği gibi, bulutun hâlâ ağaç üzerinde durduğunu fark ediyor. “Arkadaşlarınızdan gelmeyen var mı?” diye sorunca, eşyaları bekleyen bir çocuğun kaldığını öğreniyor. Onun ricası üzerine Ebu Talip, Peygamber Aleyhisselam’ı da alıp geliyor.

Bahira O’na dikkatle bakınca bildiklerine uygun olarak son peygamber hakkında rivayet edilen alâmetleri yüzünde görüyor. Ona bazı sorular sorarak kanaatlerini destekleyen cevaplar alıyor. Ayrıca sırtını açınca, iki omuzu arasındaki peygamberlik mührünü görüyor. Ebu Talib’e: “Galiba bu eşsiz inci bir yetim...” diyor. Ebu Talip de evet diyerek onu tasdik ediyor. Bahira ona diyor ki: “Ey Ebu Talip, bu çocuk peygamberlerin sonuncusudur. Şam yahudileri içinde onun özelliklerini bilen ve alâmetlerini tanıyan kâhinler vardır. Ola ki bir hainlik etmeye kalkarlar. Sen onu Şam’a götürme; buradan geri çevir.” Ebu Talip de Bahira’nın sözüne uyup, mallarını Basra’da satarak geri dönüyor.

İbn Hişam: es-Siretü’n-Nebeviyye (Beyrut 1997), 1/217-220; İbn S’ad: et-Tabâkatü’l-Kebir (Kahire 2001), 1/99; Beyhakî: Delâilü’n-Nübüvve (Kahire 1988), 2/24-29.


İlk Vahiy ve İlk Namaz

Son Peygamber Hz. Muhammed s.a.v.’e kırk yaşında iken peygamberlik gelmiş, peygamberliği önce aynen çıkan sadık rüyalarla başlamıştı. Bu durum altı ay kadar sürmüştü. O sıralarda Mekke dışındaki Hira dağına çıkıp, oradaki mağarada yalnız başına tefekkür halinde, kendi kendine ibadet ederdi.

İşte o sıralarda, bir gece seher vaktinde (17 Ramazan Pazartesi) vahiy elçisi Cebrail Aleyhisselam ona görünerek, “ikra/oku” diye başlayan “Alâk” suresinin ilk beş ayetini tebliğ etti. İlk vahyin heybetiyle ürperip dehşete düşen Peygamber Aleyhisselam, çabucak eşi Hazret-i Hatice’nin yanına giderek, “Beni örtün, beni örtün..” dedikten sonra, üstünü örtüp uzanarak biraz dinlendi. Peşinden yaşadığı hali muhterem eşine anlattı. O da Rasul-i Ekrem s.a.v.’in güzel sözlerle gönlünü ferahlattıktan sonra, onunla birlikte kendi amcazadesi ve yaşlı bir hıristiyan bilgin olan Varaka b. Nevfel’in yanına gitti. Yaşanan vahiy vakasını olduğu gibi ona anlattılar.

Hadiseyi dikkatle dinleyen Varaka dedi ki: “Sana görünen melek, Musa Aleyhisselam’a da gelen Cebrail Aleyhisselam’dır. Sen son peygamber olacaksın! Keşke kavmin seni yurdundan çıkaracağı zaman hayatta olsaydım... Çünkü senin gibi peygamberlik ihsan edilmiş hiç kimse yoktur ki, eziyete uğramış olmasın. Seni de yurdundan çıkaracaklar. Senin davet günlerine erişseydim sana cidden yardımcı olurdum.” Bu müjdeyi veren Varaka, çok geçmeden vefat etti.

İlk vahyin geldiği gün Cebrail Aleyhisselam, Peygamber s.a.v. Efendimiz’e ilk olarak abdest almayı ve namaz kılmayı öğretmişti. Aynı gün akşam üzeri Rasul-i Ekrem Hazretleri de, kıymetli zevcesi Hz. Hatice’ye aynı şekilde abdest ve namazı öğreterek, tenha bir yerde birlikte namaz kılmışlardır. Çünkü imandan sonra ilk ibadet vazifesi namazdır. İlk dönemde farz namazlar, sabah ve akşam üzeri -ikişer rekât olarak- iki vakitten ibaretti.

Tarihü’t-Taberî (Kahire 1988), 2/293-99; İbnü’l Cevzî, el-Muntazam (Beyrut 1993), 109-111; Süheylî, er-Ravdu’l-Unuf (Kahire 1967), 3/6-11.


Hz. Ali ve Müslümanlık

Rasulullah Aleyhisselam’a ilâhi vahiyle peygamberlik verildiği gün akşam üzeri, kendisine ilk iman eden zevcesi Hz. Hatice ile birlikte -Cebrail Aleyhisselam’ın öğrettiği şekilde- tenha bir tarafta ilk namazı kılmışlardı. O günlerde aynı durumda namaz kılarlarken, henüz on yaşlarında olan Hazret-i Ali onları görmüştü. Namaz bitince “Bu nedir?” diye sordu. Allah Rasulü ona:

– Bu Allah’ın kendine seçtiği ve peygamberliğini onunla göndermiş olduğu dinidir. Ben seni tek olan Allah’a inanmaya ve ona ibadet etmeye, hiçbir fayda ve zarar vermeyecek olan Lât ve Uzza putlarını inkâra davet ediyorum, deyince Hz. Ali:

– Ben böylesini bugüne kadar hiç işitmedim. Ben babam Ebu Talib’e danışmadan bu konuda bir şey yapamam, dedi.

Peygamber Aleyhisselam, peygamberlik vazifesini henüz gizli tuttuğundan dedi ki:
– Ey Ali! Sana söylediğimi yaparsan yap. Yapmayacak olursan söylediğim şeyleri gizli tut, açığa vurma!

Hz. Ali o gece bekleyip düşündü. Yüce Allah onun gönlüne İslâm sevgisini düşürdü. Allah onu yaratırken Ebu Talib’e danışmadığına göre, kendisinin müslüman olması için de babasına danışma gereği olmadığı kanaatine vardı. Sabahleyin Rasulullah’ın yanına giderek:

– Senin bana söylediğin neydi? Onu bana tekrar ediver, dedi.

Rasulullah Aleyhisselam, daha önce söylediklerini tekrarlayarak onu İslâm’a davet etti. Hz. Ali de tereddütsüz ona uyarak, çocuk yaşta Müslümanlığı kabul etti. Hz. Hatice’den sonra müslümanların ikincisi oldu. Ancak babası Ebu Talip’ten çekinerek, bir müddet Müslümanlığını ondan gizli tutmaya çalıştı. O günlerde namaz vakti geldikçe Peygamber Aleyhisselam, Mekke’nin tenha vadilerinde Hz. Ali ile birlikte, herkesten gizli olarak namazlarını kıldıktan sonra akşamleyin geri dönerlerdi.


Belâzurî: Ensâbü’l-Eşraf (Beyrut 1996), 1/125-126; İbnü’l Cevzî: el-Vefa bi-Ahvâli’l-Mustafâ (Kahire 1966), 1/161, 166; M. Âsım Köksal: Hz. Muhammed ve İslâmiyet (İstanbul 2001), 1/228-29.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberlik Alâmeti
« Posted on: 29 Kasım 2020, 07:32:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberlik Alâmeti rüya tabiri,Peygamberlik Alâmeti mekke canlı, Peygamberlik Alâmeti kabe canlı yayın, Peygamberlik Alâmeti Üç boyutlu kuran oku Peygamberlik Alâmeti kuran ı kerim, Peygamberlik Alâmeti peygamber kıssaları,Peygamberlik Alâmeti ilitam ders soruları, Peygamberlik Alâmetiönlisans arapça,
Logged
24 Ağustos 2011, 12:49:55
mavi derinlik

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.241


« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2011, 12:49:55 »Çünkü imandan sonra ilk ibadet vazifesi namazdır. 

 
     Allah Razı Olsun ne kadar güzel kıssalar.. Peygamberimizin her hali ile örnek olan hayatından bizlere altın değerinde mesajlar.. Rabbimiz gereği gibi örnek alabilmemizi nasip eylesin..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Diyanet Yeterlik Kitabı 2012 - 2013 www.diyanetkitap.com ve www.diyanetyeterlik.com  üzerinden bilgi alabilirsiniz.
14 Mayıs 2014, 15:58:32
Yunus 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 593


« Yanıtla #2 : 14 Mayıs 2014, 15:58:32 »

Çok sağolun hocam performans ödevimin bir konusu daha tamam.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sımsıcak bir yuva.Aşırı samimiyet ve doğruluk içerir!
17 Mayıs 2014, 16:11:04
Hatice 8/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 268


« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2014, 16:11:04 »

Bütün hikayeleri biliyordum ama Hz. Ali'nin nasıl Müslüman olduğunu pek bilmiyordum, bilgilendirdiğiniz için ALLAH RAZI OLSUN çok teşekkür ederim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Ocak 2015, 16:39:07
Bahrişan 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 308


« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2015, 16:39:07 »

RASUL EEKREM DAHA 10 YASINDAN DAYISINI YANINDA CALISMAYA BASLAMIS
ALLAH RAZI OLSUN PAYLASIMDAN
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &