ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Tahiyyetül mescid namazı
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tahiyyetül mescid namazı  (Okunma Sayısı 872 defa)
27 Ocak 2011, 19:11:36
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 27 Ocak 2011, 19:11:36 »4.Tahiyyetü'l-Mescid NamazıCumhur «Mescid'e girerken iki rek'at namaz kılmak mendubtur» de­miştir. Zahirîler ise bu namazı vacib görmüşlerdir. Bu ihtilâfın sebebi, Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in:

«Biriniz mescide geldiği zaman iki rek'at namaz kılsın»[510] hadisindeki emri mendupluk veya vücuba hamletmekte ihtilâf etmeleridir. Zira bu hadis ittifakla sahihtir.

Cumhur «Mutlak emirleri -mendupluk için olduğunu gösteren bîr delil bulunmadıkça- vücuba hamletmek gerekir» demiştir.

Kimisi de bunun tersini, yani vücub için olduğunu gösteren bir delil bu­lunmadıkça mendubluğa hamletmek gerekir demiştir. Cumhûr'un görüşünü benimseyip de bu hadisteki emrin mendubîuk için olduğunu gösteren bir de­lil bulamayanlar: «Bu iki rek'at namaz vacibtir» demişlerdir.

İkinci görüşü benimseyenler ile, vücub için olmadığını gösteren delil bulanlar ise «Vacib değildir. Zira eğer bu emir vücub için olursa bu hadis ile -yukarıda geçen Arabi'nin hadisi gibi- beş vakit namazdan başka vacib bir na­maz bulunmadığını gösteren hadisler birbirleriyle çelişmiş olurlar» demiş­lerdir.

Fakat Zahirîler «Bu vücub, beş vakit namazın vücubu gibi mutlak olma­yıp mescide girmeğe bağlı olduğu için hadisler arasında çelişme yoktur» di­yebilirler.

Diğerleri de «Bu vücub nasıl mescide girmeğe bağlı ise, vakit namazla­rının vücubu da vaktin girmesine bağlıdır. Aralarındaki fark, birinin mutlak, birinin şarta bağlı oluşu değil birinin mekân'a, diğerinin zamana bağlı oluşudur» diyebilirler.

Zahirîler de bu sefer «Belli bir yerde namaz kılmak namazın sıhhati için şart değildir. Fakat belli vakitlerde namaz kılmak, namazın sıhha[511]ti için şart­tır. Bu itibarla zaman ile mekân arasında fark vardır» diyebilirler.

Ulema, kişi sabah namazının sünnetini evinde kılıp sonra mescide gelirse, tahiyyetü'l-mescid kılar mı, kılmaz mı diye ihtilâf etmişlerdir. İmam Şafii: «Kılar», îmam Ebû Hanife «Kılmaz» demiştir. îmam Mâlik ise, Eş-heb'in rivayetine göre «Kılar» İbnü'l-Kasım'ın rivayetine göre «Kılamaz» demiştir.

Bu ihtilâfın sebebi, yukarıda metni geçen «Biriniz mescide geldiği zaman iki rek'at namaz kılsın» hadisinin,

  «Fecirden sonra sabah namazı sünnetinden başka, namaz yoktur  hadisi ile çelişmesidir. Zira bu iki hadisi karşılaştırdığımızda iki umum ve iki husus ile karşılaşmış oluruz. Çünkü birinci hadisin emri namaz bakımından hâss, zaman bakımından âmm'dır. İkinci hadisin nehyi ise namaz bakımından âmm, zaman bakımın­dan hâss'tır. Birinci hadisin hâss'ını ikinci hadisin âmm'ından istisna edenler (ikinci hadisi «Fecir'den sonra sabah namazı sünnetinden başka -Tahiyye-tü'1-Mescid namazı dışında- namaz yoktur» diye tefsir edenler) «Evinde sa­bah namazının sünnetini kılan, camide tahiyyetü'l-mescid kılar» demişler­dir.

İkinci hadisin hâss'ım birinci hadisin âmm'ından istisna edenler (birinci hadisi «Biriniz sabah vaktinden başka bir zaman, mescide geldiğinde iki rek'at namaz kılsın» diye tefsir edenler) ise «Evinde sabah namazının sünne­tini kılan, camide tahiyyetü'l-mescid kılamaz» demişlerdir. Fakat yukarıda da söylediğimiz üzere bu kabil bir çelişme iki hadis arasında bulunduğu za­man, herhangi birini diğerinden istisna yoluna gitmek, ancak delil ile vacib olur. Halbuki böyle bir delil burada yoktur. Kaldı ki burada, ikinci hadis, sa­bit olan birinci hadis ile çelişecek kadar sıhhati sabit bir hadis değildir. Eğer o da onun gibi sabit olsaydı, o zaman başka yerden delil aramak lâzım gelirdi. [512]


[510] Buhârî, Salât, 8/60, no: 644.

[511] Ebû Dâvûd, Salât, 2/299, no: 1278.

[512] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/405-406.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tahiyyetül mescid namazı
« Posted on: 28 Ocak 2020, 07:27:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tahiyyetül mescid namazı rüya tabiri,Tahiyyetül mescid namazı mekke canlı, Tahiyyetül mescid namazı kabe canlı yayın, Tahiyyetül mescid namazı Üç boyutlu kuran oku Tahiyyetül mescid namazı kuran ı kerim, Tahiyyetül mescid namazı peygamber kıssaları,Tahiyyetül mescid namazı ilitam ders soruları, Tahiyyetül mescid namazıönlisans arapça,
Logged
30 Aralık 2019, 23:03:45
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.862


« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2019, 23:03:45 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Aralık 2019, 06:23:19
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.023


« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2019, 06:23:19 »

Bir mescite girdiğimizde iki rekat namaz kılarsak hoş olur
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Ocak 2020, 01:43:20
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.197« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2020, 01:43:20 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim. Rabbim ilmimizi artırsın inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Ocak 2020, 03:49:07
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.077« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2020, 03:49:07 »

Allah razı olsun emeği geçenlerden inşAllah selam ve dua ile...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &