ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Küsûf namazı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Küsûf namazı  (Okunma Sayısı 760 defa)
27 Ocak 2011, 19:08:53
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 27 Ocak 2011, 19:08:53 »6. Küsûf NamazıGüneş tutulduğu zaman kılman namazın sünnet olduğu ve cemaatle kı­lındığı hususunda müttefiktirler. Ancak bu namaz ne şekilde kılınır, bu na­mazda neler okunur ve sesli mi, sessiz mi okunur ve hangi vakitlerde kılına-bilir ve hutbe okumak bu namazın şartlarından mıdır ve ay tutulması da gü­neş tutulması gibi midir şeklinde, bu babın beş ana mes'elesinde ihtilâf et­mişlerdir. [516]

 

A- Şekli:
 

İmam Mâlik, İmam Şâfıi, İmam Ahmed ve Hicaz ulemasının cumhuru güneş tutulması halindeki namazın iki rek'at olup her rek'atında iki kere rükû' yapıldığını söylemişlerdir. İmam Ebû Hanife ise, «Bu namaz da, bayram ve Cum'a namazı gibidir» demiştir.

Bu ihtilâfın sebebi, bu mevzuda varid olan rivayetlerin değişikliği­dir. Çünkü Hz. Âişe (r.a.)'nin «Rasulullah (s.a.s) zamanında güneş tutuldu da, Rasulullah (s.a.s) halka namaz kıldırdı, bu namazda kıyamı uzattı, sonra eğildi ve rukû'u uzattı, sonra kalkıp kıyamı yine uzattı, fakat birincisi kadar uzatmadı, sonra eğilip bu seferki rukû'u -yine uzattı ise de- birincisi kadar uzatmadı, sonra kalktı ve secdeye gitti, sonra kalkıp bir daha secdeye gitti, sonra ikinci rek'atta yine Öyle yaptı, sonra namazdan çıktı da, güneş artık açılmıştır» diye söylediği sabittir [517] Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in bu na­mazını her rek'atmda iki kere rükû' yaptığı İbn Abbas'm hadisi ile de sabit ol­muştur [518] Ebû Ömer'in, bu mevzuda varid olan hadislerin en sahihleri oldu­ğunu söylediği bu iki hadisi senet bakımından daha kuvvetli bulup diğer ha­dislere tercih edenler, «Güneş tutulması halindeki namazın her bir rek'atında iki kere rükû' yapılır» demişlerdir.

Ebû Bekr'e[519] Semura b. Cündüb [520], Abdullah b. Ömer  [521] ve Nu'man b

Beşir'in [522]hadislerinde ise, Peygamber (s.a.s) Efendiraiz'in -bayram namazı gibi- iki rek'at kıldırdığı anlatılmaktadır. Semura'nm hadisi, Müslim tarafın­dan kaydedilmiştir.

Ebû Ömer b. Abdilberr, «Bu rivayetlerin hepsi de meşhur ve sahih olup içlerinde en iyisi Nu'mân b. Beşir'in hadisidir» diyor. Nu'mân «Rasûluliah (s.a.s) güneş tutulma namazını kıldırdı. İki rek'at olarak kıldırdığı bu nama­zı, - diğer namazlarda olduğu gibi- bir rükû' ve iki secde yaparak ve Al­lah'tan dua ve niyazda bulunarak güneş açılıncaya kadar uzattı» demiş­tir.

Kısacası, her bir grup kendi selefinden ne almış ise onu söylemiştir. Bu­nun içindir ki, Taberî'nin içinde bulunduğu bir grup da «Bunların hepsi de ca­izdir» demiştir.

Kanaatime göre; bu görüş daha uygundur. Zira te'lif, tercihten iyidir. Ebû Ömer «Bu namazın iki rek'atında on, sekiz, altı ve dört rükû' yapıldığı da rivayet olunmuştur. Fakat bu rivayetlerin hepsi de senet bakımından zayıftırlar» demiştir.

Ebû Bekir b. el-Münzir, îshak b. Râhuye'den naklen, «Bu rivayetler ara­sında çelişme yoktur. Çünkü bunlar, güneşin değişen açılış durumlarına göre değişmiştir. Rukû'lar, tutulmanın uzun veya kısa sürdüğüne göre çoğaltılıp azaltılmıştır» demiştir.

Alâ b. Ziyad'ın da «Bu namazı kılan, rukû'dan kalktığı zaman güneşe bakacak eğer güneş açılmışsa secde edecek ve bir rek'at daha kılıp selam ve­recek, eğer açılmamişsa ikinci sefer rükû' edip bir daha güneşe bakacak, eğer yine de açılmamışsa üçüncü sefer rükû' edecek ve güneş açılıncaya kadar bu­nu sürdürecektir» dediği rivayet olunmaktadır.

îshak b. Râhuye «Bir rek'atta dört rukû'dan fazla olamaz. Çünkü bundan fazlası Peygamber (s.a.s) Efendimiz'den rivayet olunmamıştır» demiştir. Ebû Bekir b. el-Münzir de «Arkadaşlarımızdan kimisi; güneş tutulma nama­zını kılan kimsenin, muhayyer olup kendi isteğine göre hareket edebileceği sabittir. İsterse bir rek'atta iki rükû', isterse üç rükû', isterse dört rükû' yapar derdi» demiş ve fakat kendisi bunu sabit görmemiştir.

İshak b. Râhuye: «Bundan anlaşılmaktadır ki Peygamber (s.a.s) Efendi­miz bu namazı çok kere kılmıştır» demiştir. Bir rek'atta dört kereye kadar rükû' yapıldığı Müslim tarafından rivayet olunduğu halde, Ebû Ömer, bil­mem nasıl «bu rivayetlerin hepsi zayıftn» diyebilmiştir? İki rek'atta on kere rükû1 yapıldığı rivayetini ise, Ebû Dâvûd'tan başka bir hadis kitabı kaydet­memiştir [523][524]


[516] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/409.

[517] Buhârî, Küsûf, 16/2, no: 1044; Müslim, Küsûf, 10/1, no: 901.

[518]  Buhârî, Küsûf, 16/9, no: 1052.

[519] Buhârî, Küsûf, 16/17, no: 1063.

[520]  Ebû Dâvûd, Salât, 2/262, no: 1184.

[521]  Ebû Dâvûd, Salât, 2/267, no: 1194.

[522] Ebû Dâvûd, Satât, 2/267, no: 1193.

[523]  Ebû Dâvûd, Salâı, 2/262, no: 1182.

[524] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/409-410.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Küsûf namazı
« Posted on: 21 Ocak 2020, 11:17:05 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Küsûf namazı rüya tabiri,Küsûf namazı mekke canlı, Küsûf namazı kabe canlı yayın, Küsûf namazı Üç boyutlu kuran oku Küsûf namazı kuran ı kerim, Küsûf namazı peygamber kıssaları,Küsûf namazı ilitam ders soruları, Küsûf namazıönlisans arapça,
Logged
26 Aralık 2019, 20:28:27
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.853


« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2019, 20:28:27 »

Esselamu aleyküm.rabbim bizleri bu durumlarda peygamber efendimizin sünnetine tabi yaşayan kullardan eylesin...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Aralık 2019, 18:06:35
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.174« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2019, 18:06:35 »

Aleyküm selâm. Rabbim bizleri herzaman Peygamber Efendimizin yolundan gidenlerden eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2019, 07:55:26
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.423Site
« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2019, 07:55:26 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &