ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Tasavvuf Dergileri > Başyazı > Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz  (Okunma Sayısı 948 defa)
18 Ağustos 2011, 18:34:47
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 18 Ağustos 2011, 18:34:47 »Ahlâk ve Fazilet MücadelemizMayıs 2009 125.SAYI


Mübarek EROL kaleme aldı, BAŞYAZI bölümünde yayınlandı.

İnsan, tabiatı gereği bazı sorular sorar. Kendinin ve kâinatın neden ve niçin olduğunu, ileride nasıl ve ne olacağını çeşitli sorularla araştırır. Aslında her insanın başına musallat olan bu soruların tek cevabı mücella dinimiz İslâm’dadır.

Nitekim müslüman kimse imanı sayesinde kalbini gereksiz vesveseye sokan, istikamet üzere olmasını engelleyen hususlardan kurtulur. İmanına sahip çıktıkça, dinin emir ve yasaklarını yerine getirdikçe olduğu yeri sağlamlaştırır. İstikamet üzere olur.

Mümin kişi, doğruluğun, iyiliğin sadece mücella dinimiz İslâm’da olduğunun ve o yolda yürümekle insanlığa hayırlı işler yapılabileceğinin farkındadır. Bu yüzden asla dininden taviz vermez ve istikamet üzere olmakta ısrarcı davranır. Elinden geldiğince ve yapabildiğince de insanları hakikate sevk etmeye çabalar.

Fahr-i Kainat s.a.v. Efendimiz gönderiliş maksadını insan ahlâkını tamamlamak olarak ifade etmiştir. Buna göre dinimiz bir ahlâk dinidir ve dinimizin emrettiği şeyler de şüphesiz insan ahlâkını zirveye ulaştırmak içindir. Mümin kimse bu noktadan hareketle çalışıp çabalarsa, Allah yolunda ihsanda bulunanlardan sayılır.

Dinimizin ahlâk ilkeleri vardır. Bunlar, insanlarla iyi geçinmek, onlara iyi davranmak, çevredekilere yumuşak muamelede bulunmak, bol bol iyilik yapmak, selamı yaymak, hasta ziyaretinde bulunmak, müslüman cenazelerine katılmak, yaşlılara saygı göstermek, cömert davranmak, mert olmak, öfkeyi yenmek ve İslâm’ın haram kıldığı her türlü oyun, eğlence ve işten uzak durmak gibi insanın temiz fıtratına mütenasip hususlardır. Müminin ahlâkı bu merkez etrafında toplanır. Onun elinden, dilinden kimseye zarar gelmez. Gücü yettiğince de insanlara haksızlık yapılmasını engeller.

İslâm’ın en temel isteği adaletin ve iyiliğin dünyaya hakim olmasıdır. Nerde ve nasıl olursa olsun, hiçbir şekilde kötülüğe izin vermez. Saf ve temiz bir fıtrat üzerine yaratılmış olan insanın bu saflığını korumayı amaçlar. Kötülüğün yayılmaması uğrunda çaba gösterilmesini ister. Bu ise Allah’ın dininin üstün olmasıyla sağlanabilir. Yani hukukun, adaletin, iyiliğin, yardımlaşmanın, kin ve hasetten uzak durmanın yaygınlaşmasıyla sağlanabilir.

Bu yönüyle dinimiz, insanlar arası ilişkileri düzenleyen ve doğru yola koyan bir sistemdir. Öyleyse insan olarak yapmamız gereken şey, hayır üzere olmak ve şer işlerden sakınmaktır. Mümin daima helal sınırlar içinde durmalıdır. Fakat bu sınır içinde durmak kadar hayırlı işler için de gayret sarf etmelidir.   

Cenab-ı Mevlâmız şöyle buyurmaktadır: “Haydin öyleyse, hep hayırlara koşun, yarışın!” (Bakara, 148)

Bir başka ayet-i kerimede de; “Bizim uğrumuzda mücadele edenlere elbette muvaffakiyet yollarımızı gösteririz. Muhakkak ki Allah iyi davrananlarla beraberdir.” (Ankebut, 69) buyrulmuştur.

İkinci bin yılın yenileyicisi İmam Rabbanî k.s. de, Mektubât’ında, Allah yolunda gayret gösterenler için şunları söyler: “Acaba hangi nimet, iman ve yararlı iş üzere saç ağartmaktan daha faziletlidir! Nitekim Allah Rasulü s.a.v. de ‘Bir kimse, müslüman olarak saçını ağartırsa bağışlanır.’ demiştir.”

Allah yolunda çaba ve gayret göstermenin sınırı yoktur. Günümüzde bu noktada imkanlar daha da artmış durumda. Sağlam niyet ve sahih işlerle doğru yol üzere yürümeye devam etmemiz gerekir. Artan imkanları ve araçları hayra ve hakka vesile yapmalıyız. Ayrıca bu zamanda gayret içinde olanlar müjdelenmiştir.

Sahabe-i Kiram, İslâm’ın ilk günlerinden itibaren dinimiz uğrunda canıyla, malıyla çaba göstermiştir. Daha sonra gelenler bu uğurda fedakârlık yapmaya devam etmişlerdir. Yine canı ve malıyla İslâm’a hizmet edenler gibi, ilmiyle hizmet edenler de çoğalmıştır. Bu sayede dinimiz bid’atlardan korunmuş, hükümlerinin bozulmasının önüne geçilmiştir. Zaman içinde müslüman kuşaklar ellerinden geldiğince ortaya çıkan şer işlere karşı mücadele etmişlerdir.

Günümüzde ise toplumu temelden etkileyen, ahlâkî değerleri tepe taklak eden şer işler vardır. Güzel ahlâk küçümsenmekte, kötü olan işler ise iyi gibi sunulmaktadır. Bunlara karşı mücadele etmemiz lazımdır. Bu hem dinimizin gereğidir hem de yeni nesillere karşı vazifemizdir. Bizden öncekiler nasıl bize ahlâkî değerleri ulaştırmışlarsa, bizim de buna devam etmemiz ve uğurda çabalamamız gerekir.

Bugün en temel vazifelerimizden biri, ahlâksızlığın yayıldığı araçlarla karşı mücadeledir. Bunları yaparken ihlâs üzere olmak, dünyalık beklenti içinde olmamak gerekir. Daima niyetin, dilin, sözün ve yapılan işin doğru olması esastır.

Bu uğurda çabalayan Sahabe-i Güzin’i Cenab-ı Mevlâ şöyle müjdelemiştir: “Öyle bir ekin ki filizini çıkarmış, sonra da onu kuvvetlendirmiş, derken kalınlaşmış da artık gövdesi üzerinde doğrulmuş. Öyle ki ekicilerin hoşuna gider, kâfirleri de öfkelendirir. İşte böylece Allah, onlar gibi iman edip makbul ve güzel işler yapanlara mağfiret ve büyük mükâfat hazırlamıştır.” (Fetih, 29)

Bugün bu onurlu mücadeleye ihlâsla, samimiyetle katılan herkesin bu büyük ilâhi müjdeden bir payı vardır. Bugünün gönül erleri hakka ve hayra adanmış bir ruhla güzel bir dünyanın inşası için çabalarken, bu zamanın sahabileri olma bahtiyarlığına erecektir.

Rabbimizin tevfik ve inayeti ile...   

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz
« Posted on: 05 Haziran 2020, 19:36:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz rüya tabiri,Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz mekke canlı, Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz kabe canlı yayın, Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz Üç boyutlu kuran oku Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz kuran ı kerim, Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz peygamber kıssaları,Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz ilitam ders soruları, Ahlâk ve Fazilet Mücadelemiz önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &