> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Zaferin Yolu ve Şartları > Güzel Bir Misal
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Güzel Bir Misal  (Okunma Sayısı 683 defa)
28 Haziran 2010, 06:50:58
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 28 Haziran 2010, 06:50:58 »GÜZEL BİR MİSAL VE ÇOK MÜHİM BİR NASİHAT

KADIN VE AİLE EKİM 93

Allahu taala rahmet eylesin, kabrinde nur içinde yatsın, ruhu şad olsun, baba dostu, ak sakallı, yaşı yüzü geçmiş, mübarek bir Mehmet Amca vardı; göğsünde istikl(l madalyası, eli tesbihli, ağzı dualı, boynu bükük, hali mütevazi, ahlakı çok güzel, işi dürüst, dili tatlı, hakiki bir mümin idi. Medine-i Münevvere'de anlattılar.

Karısı ağır haztalanmış, ölüm döşeğinde yatarken, yanına girdiğinde:

-Efendi! Bana haklarını helal et! Diye rica etmiş; Mehmet Amca da:

-Hanımcığım 60 küsür yıllık evliliğimizde beni hiç kırmadın, üzmedin, darıltmadın; senden çom memnunum, ne hakkım olabilir ki, varsa helal olsun... diye cevap vermiş.

60 küsür yıl bir arada yaşayıp birbirini hiç kırmayan İslami bir aile! Mehmet Amca yakınlarına anlatmış:

"Hanımım, maşallah, çok vefalı, çok sadakatlı bir hatun idi, vefatından sonra bile iki sene sabahları rüyama gelip beni namaza kaldırmaya devam etti.." demiş.

Çok garip ve ibretli bir diğer maceraları da şöyle:

Mehmet Amca, hanımının vefatından sonra yine gelmiş, konuşa konuşa tavafı beraber yapmışlar, sonra Mehmet Amca içinden kendi kendine:

"A! Demiş, yahu bizim hanım vefat etmiş değil miydi?!! Dönüp bakmış hanım yanında yok..."


Sevgili okuyucular!

Yeni nesiller İslam'dan uzak, Batı kültürü ve terbiyesiyle yetişiyor. Halbuki İsl(m dini her yönüyle bir harika, eşsiz, emsalsiz, şaheser bir hazine... Millet İsl(mı bırakmakla, öyle kıymetli şeyler kaybediyor ki tariflere sığmaz; sanki sarayı bırakıp, mezbeleye yerleşmiş; ipekli harika kumaşları atmış, çula-çaputa sarılmış; kebabı-baklavayı-kaymağı reddetmiş kuru-küflü ekmek yemekte; huzuru-rahatı tepmiş, kavgayı, stresi, boğuşmayı tercih eylemiş... gibi!

Zamane insanı ve sözde aydın kişiler bilmiyorlar ki, olgun, kamil, salih, faziletli bir insan olmak hiç de kolay bir iş değildir. Şeytan var, nefs-i emmare var, hubb-ı dünya var... kara cahillik, kötü mühitler, fena arkadaşlar, ruhsuz tahsiller, yanlış eğitimler, ters öğretimler, yalancı felsefeler, yıkıcı ideolojiler, müstehcen mecmualar, kötü filimler, materyalist ve şehvetperest radyo-televizyon yayınları, sapık öğretmenler, tahripkar kitaplar... arasında zavallı ve toy bir insanın, rehbersiz, yardımcısız, irşadsız doğru yolu bulması mümkün mü?!!

İsl(m, zaten bu korkunç tehlikeleri atlatmayı, bu büyük engelleri aşmayı, maddi ve manevi düşmanları yenmeyi, menzil-i maksuda selametle ulaşmayı, saadet-i dareyne kavuşmayı sağlamak için gelmiş; Allahu taalanın ilahi bir kurtuluş ve mutluluk reçetesi... İslamsız ne şahsın, ne ailenin huzuru sağlanır! İslamsız milletlerin derteleri, toplumların korkunç hastalıkları, devletlerin çirkin tecavüz ve haksız çatışmaları önlenemez. Her ferdi, ailevi, ruhi, bedeni, içtimai, beynelmilel problemin çözümü İslam'da ve Kur'an'dadır.

Batı medeniyeti bu probleri çözemiyor, hatta birçok problemin kaynağı o; bizzat kendisi müsebbip ve suçlu! Çünkü ne şeytanı bilir, ne nefs-i emmareyi! Bilakis şeytani duygular nefsani ve şehvani arzuları gıcıklar ve kamçılar; hayrı ve merhameti, takvası ve vefası yoktur, son derecede materyalist ve menfaatperesttir. Maddi gücü dolayısıyle dünyaya şimdi o hakim olduğundan her yerde haksızlık, sıkıntı ve bunalım var; fertler stresli, aileler geçimsiz, intiharlar ve boşanmalar çok, eşler vefasız, çocuklar arsız, milletler huzursuz, devletler sulhsüz, dünya birçok insanın başına zindan...

Onun için vakit geçirmeden milletçe kendi öz kültürümüze dönelim, İslam'a sımsıkı sarılalım ki, fert ve alie, millet ve devlet olarak başarılı ve bahtiyar olabilelim.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Güzel Bir Misal
« Posted on: 30 Mayıs 2023, 23:37:50 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Güzel Bir Misal rüya tabiri,Güzel Bir Misal mekke canlı, Güzel Bir Misal kabe canlı yayın, Güzel Bir Misal Üç boyutlu kuran oku Güzel Bir Misal kuran ı kerim, Güzel Bir Misal peygamber kıssaları,Güzel Bir Misal ilitam ders soruları, Güzel Bir Misalönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &