> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Sizden Gelenler( Güncel Meseleler ) > Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor?  (Okunma Sayısı 1632 defa)
19 Kasım 2013, 01:31:05
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« : 19 Kasım 2013, 01:31:05 »Bismillahirrahmanirrahim

İşte bak: O zât öyle bir salât-ı kübrâda, bir ibâdet-i ulyâda ( Yüce ve Ulu - Kutsi bir ibadetle ) saadet-i ebediye için duâ ediyor ki, güyâ bu cezîre, belki bütün arz onun azametli namazıyla namaz kılar, niyaz eder. Çünkü ubûdiyeti ise, ona ittibâ ( İtaat Etse , Tabi Olsa ) eden ümmetin ubûdiyetini ( Hakiki Manada Kul Olabilmek ) tazammun ( İçermesi  Kapsaması ) ettiği gibi, muvâfakat ( Uygunluğu - Kabul Olma  ) sırrıyla bütün enbiyânın sırr-ı ubûdiyetini tazammun eder. Hem o, salât-ı kübrâyı öyle bir cemaat-ı uzmâda kılar, niyaz ediyor ki, güyâ benîâdem'in Hazret-i Âdem'den asrımıza kadar, belki Kıyâmete kadar bütün nurânî ve kâmil insanlar ona tebâiyetle iktidâ edip, duâsına "Âmin" derler.

Bak: Hem öyle bekâ gibi bir hâcet-i âmme için duâ ediyor ki, değil ehl-i arz, belki ehl-i semâvât, belki bütün mevcudât niyazına iştirak edip lisân-ı hal ile, "Oh, evet yâ Rabbenâ! Ver; duâsını kabul et. Biz de istiyoruz" diyorlar. Hem bak, öyle hazinâne, öyle mahbubâne, öyle müştâkâne, öyle tazarrûkârâne saadet-i bâkiye istiyor ki, bütün kâinatı ağlattırıp, duâsına iştirak ettiriyor.

Bak: Hem öyle bir maksad, öyle bir gâye için saadet isteyip duâ ediyor ki, insanı ve bütün mahlûkatı esfel-i sâfilîn olan fenâ-i mutlaka sukuttan, kıymetsizlikten, faydasızlıktan, abesiyetten âlâ-yı illiyyîn olan kıymete, bekâya, ulvî vazifeye, mektûbât-ı Samedâniye olması derecesine çıkarıyor.

Bak: Hem öyle yüksek bir fîzâr-ı istimdâdkârâne ( Fizar : Ağlayarak içtenlik - İstimdad - medde kökünden gelir (Meded , Yardım Beklemek ) ile istiyor ve öyle tatlı bir niyâz-ı istirhamkârâne ile yalvarıyor ki, güyâ bütün mevcudâta, semâvâta, arşa işittirip, vecde ( Hoşa gitmek, Hallenme ,kendinden geçmek )  getirip duâsına, "Âmin, ALLAHümme âmin" dedirtiyor.

Bak: Hem öyle Semî' ve Kerîm bir Kadîr'den, öyle Basîr ve Rahîm bir Alîm'den saadet ve bekâyı istiyor ki, bilmüşâhede en gizli bir zîhayatın ( Sevinçli Hareketli Dinç ) en gizli bir arzusunu, en hafif bir niyazını görür, işitir, kabul eder, merhamet eder. Lisân-ı hal ile de olsa icâbet eder. Öyle sûret-i Hakîmâne, Basîrâne, Rahîmânede verir ve icâbet eder ki, şüphe bırakmaz, o terbiye ve tedbîr, öyle Semî' ve Basîr'e mahsus, öyle bir Kerîm ve Rahîm'e hastır.

Acaba, bütün benîâdem'i arkasına alıp şu arz üstünde durup, Arş-ı Âzama müteveccihen ( Yönelerek ) el kaldırıp, nev-i beşerin( Çeştli İnsanların )  hulâsa-i ubûdiyetini câmi' hakikat-i ubûdiyet-i Ahmediye (a.s.m.) içinde duâ eden şu şeref-i nev-i insan ve ferîd-i  kevn ü ( Eşi ve benzeri olmayan varlık  ALLAH ) zaman olan Fahr-i Kâinat (a.s.m.) ne istiyor; dinleyelim:

Bak: Kendine ve ümmetine saadet-i ebediye istiyor, bekâ istiyor, Cennet istiyor; hem, mevcudât aynalarında cemâllerini gösteren bütün esmâ-i kudsiye-i İlâhiye ile beraber istiyor. O esmâdan şefaat talep ediyor; görüyorsun.

Eğer âhiretin hesabsız esbâb-ı mûcibesi, delâil-i vücudu olmasa idi, yalnız şu zâtın tek duâsı, baharımızın icâdı kadar Hâlık-ı Rahîmin kudretine hafif gelen şu Cennetin binâsına sebebiyet verecekti. (Sözler)

Bediüzzaman Said Nursi

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2013, 14:21:36 Gönderen: احسن »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor?
« Posted on: 15 Haziran 2021, 19:51:05 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? rüya tabiri,Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? mekke canlı, Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? kabe canlı yayın, Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? Üç boyutlu kuran oku Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? kuran ı kerim, Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? peygamber kıssaları,Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor? ilitam ders soruları, Peygamberimiz duasında Rabbinden ne istiyor?önlisans arapça,
Logged
19 Kasım 2013, 13:53:36
ღ۩Bilgin۩ღ
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.911


Site
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2013, 13:53:36 »

bu  konuyu okuypta anlamından dolayı beri kalan  kardeşlerimiz adına açıklamalar yapılsa daha hoş olur inşALLAH bu konuda reyyan evlad senin açtığın risalei nur 'un bildiğim kadarı ile anlamlarıda konu içinde vardı gerekli takibatı yapman daha hoş olacak inşALLAH

ALLAH mübarek eylesin

Acizane elimden geldiğince vaktimce kelimelerin açıklamalarını beyan etmeye çalıştım lakin bundan sonrakilerde açıklamasını yapmadan  konuyu ayniyle açmayalım risale-i nur açan kardeşlerimiz kesinlikle açıklamalarını yazmaları gerek....

Rabbim bu konuya 25 dakikamı harcattıran kardeşimden razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2013, 14:24:15 Gönderen: احسن »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

19 Kasım 2013, 22:14:33
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2013, 22:14:33 »

Sizden de Allah razı olsun hocam.Bundan sonra konu açarken daha dikkatli olurum inşallah.Kardeşlerimizin daha iyi anlaması için.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Kasım 2013, 08:32:22
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2013, 08:32:22 »

Sizden de ALLAH razı olsun hocam.Bundan sonra konu açarken daha dikkatli olurum inşALLAH.Kardeşlerimizin daha iyi anlaması için.

Rabbim bizleri faydalı olanlardan eylesin..Rabbim hizmetlerini kabul etsin kardeşim..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &