> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Sağlık > Çocuklarda idrar kaçırma
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuklarda idrar kaçırma  (Okunma Sayısı 851 defa)
03 Mayıs 2012, 19:17:37
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Mayıs 2012, 19:17:37 »ÇOCUKLARDA İDRAR KAÇIRMA

Ağustos 2011 71.SAYI

Çocuklardaki idrar kaçırma problemleri ya da tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, anne babalar ve hekimler için çoğu zaman karmaşık bir hal alabiliyor. Bu hastalıkların tedavi edilmedikleri sürece böbrek yetmezliğine kadar gidebilen ciddi tablolara yol açabileceği bilinen bir gerçektir.

Diğer ismiyle “Çocuklarda işeme bozuklukları” birçok farklı sebepten olabilir. Bunlardan en önemli iki tanesi, bilinen nörolojik ya da anatomik bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma ve işeme sorunları ile herhangi bir nörolojik hastalığa ya da anatomik bozukluğa bağlı olmadan meydana gelen ve genellikle mesanenin yanlış kullanılmasıyla ortaya çıkan bozukluklardır.

Nörolojik hastalıkların en sık nedenleri arasında çocukta omurga ve omuriliğin gelişim sorunları nedeniyle ortaya çıkan tıbbi tarifiyle “miyelodisplazi” olarak adlandırılan hastalıklardır. Anatomik nedenlere örnek olarak da dış idrar yolunun (üretra) doğumsal anomalileri sayılabilir.

TANI VE TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN!


Nedeni ne olursa olsun bu tarz hastalıkların tanı ve tedavilerindeki gecikmeler, çocuklarımızda kalıcı böbrek hasarı ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hangi işeme sorununun ciddi olduğunu anlamak, bazen bu konudaki uzman hekimler tarafından dahi güçlükle yapılabildiğinden, bu ayrımın aileler tarafından yapılması beklenemez.

Nörolojik ya da anatomik nedene bağlı olmadan daha çok mesanenin yanlış kullanılması, öğrenmede gecikme ya da işemenin yanlış öğrenilmesiyle ilgili işeme bozukluklarının nedenleri tam olarak aydınlatılamamıştır.

Yeni doğan döneminde bebekler yaklaşık günde 20 kez idrar yapmaktadırlar. Bu dönemde mesane (idrar torbası) beyin kontrolünden bağımsız olarak çalışmakta ve kendiliğinden dolup boşalmaktadır. Çocuk büyüdükçe beyin kontrol mekanizmaları devreye girer ve mesanenin kontrolünü ele alır. Bu dönem yaklaşık 2,5-3 yaşa denk gelmektedir. Bu dönem boyunca çocuklarda işeme sıklığı azalır, işenen idrar hacimleri ise artar.

Sırasıyla önce gece sonra gündüz dışkı kontrolü, bunları takiben gündüz son olarak da gece idrar kontrolü sağlanır. Bu normal gelişim sonucunda çocukların yüzde 80’i, üçüncü yaşları dolduğunda gece ve gündüz idrar ve dışkı kontrollerini sağlamış durumda olurlar.

GECE İDRAR KAÇIRMALARIN NEDENİ PSİKOLOJİK Mİ?

Doğuştan itibaren gece idrar kaçırmaların nedeni psikolojik değildir ve tedavide depresyon için kullanılan ilaçların yeri yoktur. Pek çok aile tarafından yapılan önemli bir hata, bu tür yakınması olan çocukların asıl tedavileri yerine psikolojik veya psikiyatrik tedavi almalarıdır.

Masum gece ıslatmalarının tedavisinde ana fikir, çocuğa mesanesinin patronu olmayı öğretmektir. Bu amaçla diyet modifikasyonu, gece uyandırmaları içeren davranışsal tedaviler ve alarm cihazları ile gece idrar miktarını azaltarak etki gösteren ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer altta yatan bir mesane kapasitesinin düşüklüğü veya mesanenin aşırı aktivitesi saptanırsa mesane düz kasını gevşeten ilaçlar da tedaviye eklenebilir.

DİĞER İŞEME BOZUKLUKLARI

Çocuklarda idrar kaçırmanın ve işeme bozukluğunun nöroanatomik bozukluklar ve gece yatak ıslatmaları dışında kalan ve yine sık rastlanan diğer üç tipi şunlardır:

- Seyrek işeyen çocuklar
- Çok sık işeyen, bazen yetiştiremeyerek idrar kaçıran çocuklar (aşırı aktif mesane)
- Kesintili işeyen ve mesanesini tam boşaltamayan çocuklar

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALIDIR?

- 5 yaşından gün alan çocukta gece yatak ıslatmaları devam ediyorsa,
- Çocuk çişini uzun süre tutuyorsa (Örneğin çişini günde bir ya da iki kez yapması)
- Ani sıkışma hissiyle tuvalete hep koşarak gidiyorsa veya yetişemeyerek idrar kaçırıyorsa
- Yaşı ne olursa olsun damlatma tarzında devamlı idrar yapıyorsa veya alt bezi devamlı ıslaksa
- Yaşı ne olursa olsun kabızlık çekiyorsa
- Çocuk idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa   

Aysun ÖZPOLAT

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Çocuklarda idrar kaçırma
« Posted on: 20 Nisan 2024, 23:49:00 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda idrar kaçırma rüya tabiri,Çocuklarda idrar kaçırma mekke canlı, Çocuklarda idrar kaçırma kabe canlı yayın, Çocuklarda idrar kaçırma Üç boyutlu kuran oku Çocuklarda idrar kaçırma kuran ı kerim, Çocuklarda idrar kaçırma peygamber kıssaları,Çocuklarda idrar kaçırma ilitam ders soruları, Çocuklarda idrar kaçırmaönlisans arapça,
Logged
01 Ağustos 2015, 22:13:00
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2015, 22:13:00 »

Esselamu  aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Çocukların idrar kaçırmaların çeşitli sebebleri olabilir.Bu enfeksiyon ile yada böbrek hastalığından yada psikolojik olabilir.Önemli olan ailelerin erken fark edip,doktora baş vurmalarıdır .Rabbim bu rahatsızlığı yaşayan kardeşlerimize yardım etsin inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes