> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > İman ve Hayat > Nefret duygusu ve islamdaki yönü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nefret duygusu ve islamdaki yönü  (Okunma Sayısı 1196 defa)
26 Ocak 2011, 15:00:43
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.945


« : 26 Ocak 2011, 15:00:43 »NEFRET DUYGUSU VE İSLAMDAKİ YÖNÜ


Şu da bir gerçektir ki, her insanda, sevgiden başka duygular da vardır; kin, kötülük, savaş ve ölüm doğuran nefret ve korku duyguları gibi. Acaba din, bu kokuşmuş bataklığı nasılkurutmuş veya hangi yöne akıtmıştır?

Londra’da bir fakültenin felsefe ve pskikoloji kürsüleri başkanı İngiliz  profesörü Good der ki:

“İnsanlarda müşterek ve kolaylıkla tahrik edilebilin duygular; nefret ve korku duygularıdır. Bunlar şefkatle, cömertliğe ve sevgiye karşıt duygulardır ve cahil kalabalık kitleleri kolaylıkla harekete geçirir. Halkı yönetenler hedeflerine ulaşamayınca,halkın nefret edeceği ve korkacağı bir şey ararlar. Ben milletleri birleştirmek istesem, başka bir yıldızda, mesela Ay’da miletlerin korkacağı bir düşman uydururum. Binaenaleyh, çağımızda milletyetçi devletlerin, komşuları ile muamelelerinde bu nefret ve korku duyguları ile yöneltilmesi şaşılacak bir şey değildir. Devleti idare edenler bu duygularla varlıklarını sürdürür, milli birlik de bu duygularla güçlenir”. 

Büyük İslam Mücahidi Seyyid Ebu’l-Hasen en-Nedevi bu fikri eleştirirken der ki63:

(63) Müslamanların Gerilemesi ile Dünya Neler Kaybetti, S. 167.

 “Milletlerin problemlerine, savaş çıkmazlarına ve milli rekabetlerine karşı profesör Good’un ileri sürdüğü bu çözüm adil ve makuldur. Milletler müşterek bir düşman çıkmadıkça birbirleri ile savaşı, düşmanlığı terk etmezler; fakat bu düşmanı uydurmağa; Ay ve Merih gibi yıldızlarda aramağa lüzum yoktur. Neden o kadar uzağa gidelim. Din insanoğlunun bu düşmanının yeryüzünde olduğunu açıklıyor. Her insan onu düşman bilmeli, ondan sakınmalı ve onunla savaşırken diğer insanlardan yardım almalıdır. Kur’an-ı Kerim diyor ki:

“şeytan sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman bilin. O, partisini alevli ateşin halkından olmağa çağırır”. (Fatır: 35/6)

“Ey inananlar, hepiniz birlikte İslama (veya barışa) girin, şeytanın adımlarını izlemeyin, çünkü o size apaçık düşmandır”. (Bakara: 2/208)

Müslümanlık insan alemini iki kısma ayırır: Allah’ın dostları ve şeytanın dostları, hakkın yardımcıları ve batılın yardımcıları. Nerede olursa olsun ve kim olursa olsun savaş ancak batılın taraftarlarına ve şeytanın adamlarına karşı meşrudur. Müslümanlık  şöyle der:

“İnananlar Allah yolunda savaşırlar; inkar edenler de tağut (şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarıyla savaşın, çünkü şeytanın hilesi zayıftır”. (Nisa: 4/76)

Görüldüğü gibi, mü’mine göre kin ve nefret çemberi dardır. Mü’min; şahsi menefaati için kin tutmaz. Kabilesi, milleti, bölgesi veya sınıfı için kimseden nefret etmez. Ancak bir konuda (buğz) nefret eder ki o da Allah için buğzdur, hak için buğzdur. Bir hadislerinde Peygamber Efendimiz şöyle buyruyorlar: “Kim Allah içni sever, Alah için buğz eder, Allah için vermezse mü’min-i kamil olur”.

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Nefret duygusu ve islamdaki yönü
« Posted on: 20 Nisan 2024, 10:48:12 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nefret duygusu ve islamdaki yönü rüya tabiri,Nefret duygusu ve islamdaki yönü mekke canlı, Nefret duygusu ve islamdaki yönü kabe canlı yayın, Nefret duygusu ve islamdaki yönü Üç boyutlu kuran oku Nefret duygusu ve islamdaki yönü kuran ı kerim, Nefret duygusu ve islamdaki yönü peygamber kıssaları,Nefret duygusu ve islamdaki yönü ilitam ders soruları, Nefret duygusu ve islamdaki yönüönlisans arapça,
Logged
28 Mart 2018, 14:32:23
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 28 Mart 2018, 14:32:23 »

Esselamu aleykum.rabbim bizleri seytandan gelen tüm kötü duygulardan uzak nefret den kimden uzak kalan ve ıslamda hak yolda giden kullardan olalim inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

29 Mart 2018, 01:47:51
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.957


« Yanıtla #2 : 29 Mart 2018, 01:47:51 »

Aleyküm Selam.  Mevlam bizleri Razı olmadığı tüm kötü hallerden uzak eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

29 Mart 2018, 04:19:15
sedanurr

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 534« Yanıtla #3 : 29 Mart 2018, 04:19:15 »

Rabbim bizleri bu gibi kötü davranışlardan alıkoysun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes