- Öşür ne anlama gelir, dini dayanağı nedir?

Adsense kodları


Öşür ne anlama gelir, dini dayanağı nedir?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
mevlüdekalınsaz
Fri 20 February 2015, 08:06 pm GMT +0200
Öşür ne anlama gelir, dini dayanağı nedir?

Sözlükte onda bir anlamına gelen öşür, dini bir kavram olarak, tarım ürünlerinden verilen zekat demektir. Tarım ürünlerinin zekata tabi oluşu Kur’an ile sabittir.

Yüce Allah; “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan infak edin.” (Bakara, 2/267); “Çardaklı ve çardaksız (üzüm) bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmaları, ekinleri, birbirine benzer ve benzemez biçimde zeytin ve narları yaratan O’dur. Her biri meyve verdiği zaman meyvesinden yiyin. Devşirilip toplandığı gün de hakkını (zekat ve sadakasını) verin, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (En’am, 8/141) buyurmaktadır.

Bu ürünlerin zekatlarının oranı ise Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından belirlenmiştir. Nitekim bir hadis-i şerifte “Yağmur ve nehir sularıyla sulanan toprak mahsullerinde onda bir; kova ile sulananlarda ise yirmide bir vardır.” (Buhari, Zekat, 55) buyurulmuştur.

Ebu Hanife’ye göre bütün toprak ürünleri zekata tabidir (Mevsıli, el-İhtiyar, I, 113). İmam Malik ve İmam Şafii’ye göre bir sene saklanabilen ve gıda özelliği taşıyan toprak ürünleri zekata tabidir (İbnCüzey, el-Kavaninü’l-Fıkhiyye; 105; Şirazi, el-Mühezzeb, I, 156).

Ahmed b. Hanbel’e göre, ölçülebilen, kurutulabilen dayanıklı gıda maddeleri ile pamuk ve keten gibi topraktan elde edilen ürünler zekata tabidir (İbnKudame, Muğni, II, 695-690).

Her çeşit toprak ürününden, nisap miktarına ulaşması halinde öşür verilmesi görüşü, konuyla ilgili nasların ruhuna uygunluğu ve yoksulların lehine olması sebebiyle daha uygun görülmektedir.

Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak: Dini Soruları Cevaplandırma Platformu

halim
Thu 2 July 2015, 01:07 am GMT +0200
Esselamu aleykum ; İnşaallah mallarımızın fakirlere düşen kısmı olan zekatımızı verir hem malımızı bereketlendirir hemde kendi dünya ve ahiretimize yatırım yapmış olur ve ahireti kurtulmuş hayırlı insanlar arasına girenlerden oluruz

Allah razı olsun

ceren
Sat 11 July 2015, 02:31 pm GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Öşür tarım ürünlerinin zekatını vermektir.Rabbim zekatını hakkıyla veren ve Allahın rızasını kazananlardan eylesin bizleri inşallah...

yagmur_7-c
Sat 11 July 2015, 02:48 pm GMT +0200
Esselamu aleykum;
Öşür miktarı tarım ürünlerinin verilmesi gereken zekat miktarını belirler..Toprak yağmur ile sulanırsa öşür miktarı değişir..Rabbim zekatın sevabını kazananlardan etsin inşalalh..

[Muhammed]
Sat 11 July 2015, 05:21 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Öşür'ün ne anlama geldiği yeni öğrendim.Rabbim öğrendiklerimizle kalmayıp uygulamaya geçirmeyi nasip eylesin İnşaAllah.Allah razı olsun.

RAMAZAN 7/D
Sat 11 July 2015, 06:15 pm GMT +0200
Ve Aleykümüs Selam . Benim de ilk defa duyduğum bir konu . ALLAH (c.c.) razı olsun her gün yeni birşey öğreniyoruz....

Zekat malı eksiltmez , çoğaltır bereketlendirir. İnşALLAH ihtiyaç sahiplerine gereken yardımları yaparız .

melda 6D
Sat 11 July 2015, 06:21 pm GMT +0200
Selamün aleyküm. Rabbim bize ne kadar çok nimetler vermiş. Allah'ım sana şükürler olsun. Bu nimetlerin ölçülebilen , 1 yıl saklanabilenler için zekatımızı verelim inşallah.