> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tefsir Eserleri > Ahkam Ayetleri Tefsiri > Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması  (Okunma Sayısı 1040 defa)
14 Mart 2011, 15:23:55
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 14 Mart 2011, 15:23:55 »Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulmasının Emredilmesi
Ve Temizlendiklerinde Onlara  Nasıl Yaklaşılacağı 
 

Yüce Allah buyuruyor ki:

Sana ay hâlini soruyorlar. De ki: "O {yani, ay hâli) bir ezadır. Onun için ay halindeyken kadınlardan {yani, onlarla cima etmekten} itizal edin {çünkü bu haldelerken onlarla cima etmek haramdır!, tâ te­mizleninceye (yani, gusledinceyel kadar onlara yaklaşmayın {yani, onlarla cima etmeyin}. Temiz­lendikleri {yani, guslettikleri! vakit, Allah'ın size emrettiği yerden (yani, ay hâlinde iken size yasak olan fercten} onlara varın. Gerçekten Allah tevbe edenleri sever ve temizlenenleri {yani, hadesten, cü-nüblükten temizlenenleri} sever. (Bakara/222)

Dedi: Bu âyet nazil olunca Müslümanlar ay halindey­ken kadınları bulundukları evlerden başka bir yere çıkar­dılar. Durum Nebî'ye (s.a) ulaşınca şöyle buyurdu:

Size sadece ferclerinden uzak kalmanız emrolun-du.

Yahudiler Müslümanlara, "Kadınlarla cima, ancak sırtüstü yatmaları hâlinde helâl olur. Biz -Tevrat'ı kasde-derek— Allah'ın kitabında, kadınlarla sırtüstü olması dı­şında cima etmenin Allah nezdinde bir pislik olduğunu görüyoruz" dediler. Müslümanlar, Yahudilerin kendileri­ne söylediklerini Nebî'ye bildirince, Yüce Allah'ın şu buy­ruğu nazil oldu:

Kadınlarınız {yani, kadınlarınızın fercleri} sizin için bir harstır (yani, çocuk için bir tarladır}, O halde harsınıza {yani, çocuğun ekim yeri olan ka­dınların ferclerine} dilediğiniz gibi varın {yani, fercten olmak şartıyla, nasıl isterseniz öyle yakla­şın: ister yatarak, ister oturarak, ister diz çökmüş vaziyette, ister ayakta, ister arkadan, ister on-î den... nasıl arzu ederseniz kadınlarınızla öyle cima , edin} ve kendiniz için bir takdimde bulunun (bu-, nunla, çocuklar kasdedümektedir} ve Allah'a itti-, ka edin (önce onlara, "Hayızlıyken kadınlara yak­laşmayın" buyurarak öğüt vermekte, ardından da onları korkutarak şöyle buyurmaktadır:} ve bilin ki, muhakkak siz O'na mülâhi olacaksınız (O da size amellerinizin karşılığını verecektir}. Mümin­leri (yani, Allah'ın emir. ^rini, yasaklarını ve cen­neti tasdik edenleri} müjdele! (Bakara/222-223) Bize Mukâtil Katâde'den, o Enes b. Mâlik'ten, o da Rasûlullah'tan (s.a) şöyle buyurduğunu nakletti:

Kendisi hayattayken, ergenlik yaşına ulaşmadan üç çocuğu ölen kimse için onlar cehennem ateşine karşı bir perde olurlar.

Dedi: Nebî'den (s.a) bize şöyle buyurduğu ulaşmıştır: Her kim üç kız çocuğuna, yahut da o kadar sayıda hür kadına, yahut da iki kişiye bakacak ve ihtiyaçlarını karşılayacak olursa Allah onu cehennem ateşinden korur.                           

Dedi: Bize Mukâtil 'Amr b. Şu'ayb'tan, o babasından, o dedesinden, o da Nebî'den (s.a) şöyle rivayet etti:

Kadınlara dübürden yaklaşmak, küçük lûtîliktir. Mukâtil dedi: Zinakârm haddi ile lûtînin haddi aynı­dır; fakat lûtînin günahı -Allah nezdinde- daha büyüktür. Mukâtil 'Amr b. Şu'ayb'tan, o babasından, o da dede­sinden rivayet ettiğine göre Nebî (s.a) şöyle buyurmuştur: Her kim kan gelmekte iken hayızlı kadınla cima ederse, yarım dinar sadaka versin.

Dedi: Mukâtil, on günden fazla kan gören istihâzeli kadın hakkında dedi ki: Hayız günleri kadar bekler, -bu sürenin sonu ise on günün tamamlanmasıdır— sonra her gün Öğle namazı vaktinde bir defa gusleder ve bez bağlar, sonra namaz kılar. Her vakit namaz için ayrı abdest alır, kocası da ona yaklaşır.

Doğum yapıp kırk günden fazla kan gören kadın hak­kında da dedi ki: Ömer (r.a) şöyle dedi: "Kırk gün tamam­landığı halde kan gelmeye devam ederse o, istihâze kanı sayılır. Bu durumda kadın gusledip bez tutunduktan son­ra namaz kılabilir, kocası da ona yaklaşabilir."

Dedi: Mukâtil dedi: Böyle bir kadın istihâze kam gö­ren kadın durumundadır. Her gün öğle namazı vaktinde gusleder, sonra bez tutunur ve her vakit namaz için ayrı bir abdest alır. [208]


[208] Mukatil B. Süleyman, Ahkam Ayetleri Tefsiri, İşaret yayınları: 198-200.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması
« Posted on: 02 Haziran 2023, 00:43:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması rüya tabiri,Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması mekke canlı, Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması kabe canlı yayın, Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması Üç boyutlu kuran oku Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması kuran ı kerim, Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması peygamber kıssaları,Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulması ilitam ders soruları, Hayızlıyken Kadınlardan Uzak Durulmasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &