ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Zadul Mead > Okuyarak tedavi yapması
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okuyarak tedavi yapması  (Okunma Sayısı 1798 defa)
05 Ağustos 2011, 13:03:49
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 05 Ağustos 2011, 13:03:49 »2— Okuyarak Tedavi Yapması:

 

Bir yarası, çürüğü yahut bir rahatsızlığı olan kimseyi okuyarak tedavi ederdi, önce işaret parmağını yere kor, sonra kaldırır ve şu duayı okurdu:

"Allah'ın adıyla, dünyamızın toprağı, bazımızın tükrüğü ile hastamız şifa bulur, Rabbimizin izniyle." Bu hadis, Sahîhayn'da[1220] Hesaba çekilmeden cennete girecek yetmiş bin kişinin özellikleri sayı­lırken: "Onlar okuyarak tedavi yapmazlar ve okunarak tedavi olmayı da istemezler" şeklinde gelen metni[1221] , bu hadis ibtal etmektedir. Zira hadis­te geçen "okuyarak tedavi yapmazlar" sözü hadisi nakleden râvinin bif hatasıdır. Şeyhülislâm îbn Teymiye'nin şöyle dediğini işittim. Üstadımız; "Hadis yalnız, onlar okunarak tedavi olmayı istemezler, şeklinde olacaktır" demişti. Ben de diyorum ki: Çünkü bu yetmiş bin kişi cennete, üstün tev-hid sahibi oldukları için hesaba çekilmeden gireceklerdir. Bu yüzden onla­rın istirkâ etmeyecekleri yani insanlardan kendilerini okuyarak tedavi et­melerini istemeyecekleri bildirilmiştir. İşte bu sebepten Hz. Peygamber (s.a.) hadiste geçen "Onlar yalnız Rablerine tevekkül ederler" sözünü söylemişe tir. Artık onlar Rablerine tam tevekkül ettikleri, O'nda sükûnet buldukla­rı, O'na güvendikleri, O'dan hoşnut oldukları ve ihtiyaçlarını O'na açtıkla­rı için insanlardan hiçbir şey -ne okuyarak tedavi etmelerini, ne de başka birşey- istemezler. Onların, yapmak istediklerinden kendilerini alıkoyacak hiçbir uğursuzluk inançları da yoktur. Çünkü birşeyi uğursuz sayma tevhit di eksiltir ve zayıflatır. Üstadımız dedi ki: Okuyarak tedavi yapan kişi, sadaka veren, bir iyilikte bulunan gibidir; okunarak tedavi olmayı isteyen ise dilenci gibidir. Hz. Peygamber (s.a.) okuyarak tedavi yaptı; ama oku­narak tedavi olmayı istemedi ve "Herhangi biriniz kardeşine faydalı olabi­lirse olsun" buyurdu.[1222]                                                                             

Soru: Peki, Sahthayn'da. Hz. Âişe'den (r.a.) rivayet edilen şu hadisi ne yapacaksınız? "Allah Rasûlü (s.a.) yatağına yattığı zaman avuçlanni birleştirir, sonra onlara üfler ve Kulhüvaîlahu ahad, Kul eûzü bi-Rabbilfelak, Kul eûzü bi-Rabbinnâs sûrelerini okur, bedeninin ön kısımlarından, başt ve yüzünden başlamak üzere ellerini, vücudunun sürebildiği yerlerine sü+ rerdi. Bunu üç kere yapardı. Hz. Â'ışe diyor ki, Allah Rasûlü (s.a.) rahat-*-sızlandığı zaman bana, kendisine bü şekilde yapmamı emrederdi. "[1223]

Cevap: Bu hadis, üç ayrı metinle rivayet edilmiştir. 1- Birisi bu riva­yet, 2- (Rahatsızlandığı zaman) kendisine üfler, 3- Hz. Âişe diyor ki: "Ben, ona bu sûreleri okuyup üfler ve bereketli olduğu için kendi eliyle üzerine sürerdim." Dördüncü bir metinde ise: "Hz. Peygamber (s.a.) rahatsızlan­dığında, kendisine muavvizât = thlâs, Felak, Nâs sûrelerini okur, üflerdi." deniliyor. Bu metinler birbirini açıklamaktadır: Hz. Peygamber (s.a.) ken­disine okuyup üflerdi. Zayıflığı ve acılan elini bütün bedeni üzerine gezdir­meye engel olursa bu durumda bizzat kendisi okuyup üfledikten sonra yine kendi elini, bedeni üzerinde gezdirmesini Hz. Âişe'ye emrederdi. Bu ise asla okunarak tedavi olmayı isteme değildir. Hz. Âişe de: "Allah Rasûlü (s.a.) kendisine okuyup üflememi emretti." dememiş, yalmzca Peygambe­rimizin (s.a.) kendisi okuyup üfledikten sonra bedeni üzerinde yine onun kendi elini sürdüğünü söylemiş ve sonra "Bana, kendisine bu şekilde yap­mamı emrederdi" yani kendisinin yaptığı gibi kendi elini bedenine sürme­mi emrederdi, demiştir.

Herhangi bir günü, herhangi bir vakti hasta ziyaretlerine ayırmak Hz. Peygamber'in (s.a.) âdeti değildi. Aksine ümmeti için hasta ziyaretlerini gece-gündüz vs. vakitlerde meşru saymıştır. Müsned'deki bir hadiste[1224] şöy­le buyuruyor:

"Bir adam müsiüman kardeşi hastalandığında ziyaretine gitmek için yola çıktığı zaman oturuncaya kadar cennet bahçesinde yürür. Oturunca onu rahmet bürür. Eğer vakit sabahsa akşama kadar yetmiş bin melek ona dua eder. Şayet akşam ise sabaha kadar yetmiş bin melek ona dua eder."

Bu hadisin bir başka' metni ise şÖyledir:[1225]

"Bir müslümanm hastalığında ziyaretine giden bir müsiüman için Al­lah, gündüzün hangi saatinde gitmişse o saatten akşama kadar; gecenin hangi saatinde gitmişse o saatten sabaha kadar dua edecek yetmiş bin me­lek gönderir."

Göz iltihablanması vs. hastalıklardan dolayı hastaları ziyarette bulu­nur; zaman zaman ellerini hastanın alnına kor, sonra onun göğsüne ve karnına sürer "Allah'ım! Buna şifa ver" diye dua ederdi.[1226] Elini hasta­nın yüzüne sürdüğü de olurdu.

Hastadan ümit kestiği zaman"Biz şüphesiz Allah'a aidiz ve biz ancak O'na döneceğiz" derdi.[1227]

Buharî ve Müslim. Az yukarıda Sad'd'dan rivayet edilmişti. [1228]


[1220] Buharî, 76/38; Müslim, 2194; Ebu Davud, 3895.

[1221] Buharî, 76/42 (Burada, okuyarak tedavi olmazlar, kısmı yok); Müslim, 220 aynı kısım Müslim'in yalnız bir rivayetinde zikredilmiştir.)

[1222] Müslim, 2199.

[1223] Buharî, 76/39, 66/14, 80/12; Müslim, 2192; Ebu Davud, 5056.

[1224] Ahmed, Müsrted, 612; îbn Mâce, 1442. İsnadı kavîdir.

[1225] Ahmed, 754; Tirmizî, 969; Ebu Davud, 3098. Ebu Davud diyor ki: "Bu hadis, Hz. Ati yoluyla sahih olmayan bir senedle Hz. Peygamber'e (s.a.) isnâd edilmiştir." Hâ­kim (3/341) hadisin senedlerinden birini sahih saymış, Zehebî de ona muvafakat et­miştir.

[1226] Ahmed, 754; Tirmizî, 969; Ebu Davud, 3098. Ebu Davud diyor ki: "Bu hadis, Hz. Ati yoluyla sahih olmayan bir senedle Hz. Peygamber'e (s.a.) isnâd edilmiştir." Hâ­kim (3/341) hadisin senedlerinden birini sahih saymış, Zehebî de ona muvafakat et­miştir.

[1227] Bu metni bulamadık. Ancak Hafız Heysemî, Mecmau'z-Zevâid'de (2/331) bu anlam­da bir hadisi Taberânî'nin el-Mu'cemu'I'-Kebîrinden naklen şu şekilde rivayet edi-j yor: İbn Abbas (r.a.) diyor ki: Allah Rasûlü (s.a.): "ölümün bir korkusu vardır. Herhangi biriniz kardeşinin vefatında hazır bulununca: înnâ lülahi ve innâ ileyhi râci~ ûn, desin." buyurmuştur. Hadis zayıftır.

[1228] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 1/470-473.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Okuyarak tedavi yapması
« Posted on: 25 Ocak 2020, 21:37:09 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Okuyarak tedavi yapması rüya tabiri,Okuyarak tedavi yapması mekke canlı, Okuyarak tedavi yapması kabe canlı yayın, Okuyarak tedavi yapması Üç boyutlu kuran oku Okuyarak tedavi yapması kuran ı kerim, Okuyarak tedavi yapması peygamber kıssaları,Okuyarak tedavi yapması ilitam ders soruları, Okuyarak tedavi yapmasıönlisans arapça,
Logged
27 Mayıs 2017, 21:50:20
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.853


« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2017, 21:50:20 »

Esselamu aleykum.Hastalik aninda dua eden ve dua ederek rahmet sifa bulan kullardan olalim insallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Mayıs 2017, 00:11:07
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.188« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2017, 00:11:07 »

Ve aleykümselam Efendimiz ihtiyacı olanı okuyarak tedavi ederdi ama O gerçekten Allah'a dua eder şimdiki kendini hoca zannedenler gibi bir karşılık ta beklemezdi inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &