ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tıp Dünyası > Sonu gelmeyen kuşkular
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sonu gelmeyen kuşkular  (Okunma Sayısı 910 defa)
29 Eylül 2011, 00:35:31
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Eylül 2011, 00:35:31 »Sonu gelmeyen kuşkular

Paranoid kişilik bozukluğu, küçük yaşlarda görülür fakat ileri yaşlarda daha aktif hale gelebilir.

Bu kişiler oldukça kuşkucu ve güvensizdirler. Mantıklı düşünce örüntüleri gerçeklik algıları yıkama uğramıştır ve kendilerine zarar gelebileceğine dair ciddi bir paranoya geliştirler. Sağlıklı insanların da zaman zaman kuşkuları olabilir ancak paranoid durumlarda kuşku ve senaryolar kişinin yaşam işlevine bozacak düzeye ulaşmaktadır. Aşağıdakilerden en az dördünün bulunması halinde kişi yardım almaktan kaçınmamalıdır.

Kişi, insanların kendini sömürdüğünü, istismar ettiğini aldattığını düşünür ve bundan kuşku duyar.

İnsanların kendisine bağlılığından negatif anlamlar çıkarır ve kuşku duyar.

Sır vermekten kaçınır, bunun kendisine karşı kullanılacağını düşünür.

Gündelik hayatında sıradan, şeylerden olumsuz anlamlar çıkarır.

Kin tutar, onur kırıcı davranışları affetmez.

Ortada hiçbir neden yokken eşinin ya da yakınlarının ihanetine uğraşacağını düşünür ve kuşkulanır.
İyi niyetli olsak ne kaybederiz

Sürekli başkalarının kusurlarıyla meşgul olan kişinin kendini görmesi mümkün olabilir mi? Elbette olmaz. Ama nedense, insanlar başkalarının kusurlarını gündemde tutarak kendilerini görmemezlikten geliyorlar. İki kişi bir araya gelse hemen birbirlerinin kusurlarını araştırmaya başlarlar. Peki, hüsnü zan yapsak, olaylara iyi tarafından baksak ne kaybederiz? Hiçbir şey. O halde neden yapmıyoruz bunu? Çünkü kendimize güvenimiz yok, kusurlarımızı görmemek için başkalarının kusurlarını gündemde tutuyoruz..

Hüsnü zan, iyi güzel düşünebilmektir, sui zan ise kötü niyet beslemektir. Rabbimiz, Hadis-i Kutsi'de 'Kulum beni nasıl zannederse ona o şekilde muamele ederim" buyurmaktadır. Yani, Rabbim beni bağışlar, beni affeder diye umuyorsanız, günahlardan uzak bir hayat yaşamaya ve Rabbimin rahmetine sığınmaya ihtiyacımız vardır. Rabbimiz, "Ey günahı çok olan kullarım, Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Allah günahların hepsini affeder. O sonsuz mağfiret ve nihayetsiz merhamet sahibidir" buyurmaktadır. (Zümer 53)
Korku ile ümit arasında olmak

Ölüm döşeğinden korkuyorum fakat Allah'ın rahmetinden ümidimi de kesmiyorum diyen zata Hazreti Peygamber, buyurdu ki, "Müminin kalbinde korku ile ümit varsa, Allahü Teala ona umduğunu verir, korktuğundan da emin eder" (Tirmizi)

Hadis-i şerifte de buyuruldu ki: (Sui zan yanlış karar vermeye sebep olur.) [Müslim]

İnsanları sui zandan kurtarmak için, kendisini töhmet altında bırakacak yerlerden, işlerden uzak durmalı. Dedikodulara kendisi sebep olduğu için onların işleyecekleri günaha ortak olur. Peygamber efendimiz hanımı ile konuşurken, oradan geçenlere, (Bu kadın hanımımdır) buyurdu. (Ya Resulallah, sizden de mi şüphe edilir) dediler. (Kan damarlarda dolaştığı gibi, şeytan da insana nüfuz eder, vesvese verir.) buyurdu. (Buharî)

Bir adam, bir kadınla şüpheyi uyandıracak şekilde konuşurken Hz. Ömer, adamın yanına vardı. Adam (Bu, benim hanımım) dedi. Hz. Ömer, (Hanımınız ise, ne diye şüpheyi üzerinize çekecek şekilde konuşuyorsunuz?) buyurdu.
Herkesin anlayacağı bir dil vardır

Bazı insanlar vardır, bir cümle ile hayatlarını değiştirirler ve sorunlarına çözüm bulurlar. Bazıları ise ancak, uzun süren izahatlardan, başlarına gelen sıkıntılardan sonra nerede ne yapacaklarını öğrenebilirler. Bu kimselere bir şeyler öğretmek oldukça zordur. Yani, sözün geçerli olmadığı yerde, açıklayıcı örnekler, örneklerin geçerli olmadığı yerde, kişinin olayı kendisinin tecrübe etmesi geçerli olabilir. Herkesin anladığı dil farklıdır. İşte bunun için, herkesin anlayacağı dilde konuşmak ve yardımcı olmak gerekir. Aşağıdaki hikaye bunu özetler mahiyettedir:
Yanlış karşılaştırma

Bir gün doktora ölecek durumda olan bir ayakkabı tamircisi şiddetli ağrılarıyla birlikte gelmiş . Doktor adamı dikkatle muayene etmiş ama yardımcı olacak bir ilaç bulamamış. Hasta kaygılı bir şekilde sormuş: Beni kurtaracak bir şey yok mu?

Doktor ayakkabı tamircisine cevap vermiş. Ne yazık ki, önerebileceğim bir şey yok demiş. Bunun üzerine adam şöyle demiş: Eğer bir yol kalmadıysa, son bir isteğim var, iki kilo kuru fasülye bir litre sirke ve bir pişirme kabı verin.

Doktor umursamazlık içinde omuzlarını silkmiş ve bunun bir faydasının olacağını zannetmiyorum ama sen olacağına inanıyorsan dene demiş. Doktor gece boyunca adamın ölüm haberini beklemiş. Fakat ertesi sabah doktorun şaşkınlığına karşın ayakkabı tamircisi hâlâ yaşamaktaymış. Doktor notlarına şöyle yazmış. "Bugün reçetesiz durumdaki bir ayakkabı tamircisi geldi fakat iki kilo fasülye ve bir litre sirke onu hayata döndürdü"

Kısa bir süre sonra aynı doktora, ölümcül bir hastalığa yakalan bir terzi gelmiş. Bu hasta için de doktor, çözüm yolu bulamamış. Dürüst bir insan olarak bunu terziye açıklamış. Hasta adam ise yalvarmış ve hiç bir tedavi yolu bilmiyor musun demiş.

Bunun üzerine doktor bir an düşünmüş ve şöyle demiş. Hayır ama kısa bir süre önce bir ayakkabı tamircisi benzer şikayetlerle bana gelmişti. İki kilo fasülye ve bir litre sirkeden şifa buldu demiş. Adam ben de bunu deneyeceğim demiş. Terzi fasülyeyi sirke ile yemiş ve ertesi gün ölmüş. Bunun üzerine doktor notlarına şöyle yazmış. Dün bana bir terzi geldi, onun için yapacak bir şey yoktu. Sirke ile iki kilo fasülye yedi ve öldü. Ayakkabıcıya iyi gelen terziye gelmedi"

milli gazete

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sonu gelmeyen kuşkular
« Posted on: 21 Şubat 2020, 09:43:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sonu gelmeyen kuşkular rüya tabiri,Sonu gelmeyen kuşkular mekke canlı, Sonu gelmeyen kuşkular kabe canlı yayın, Sonu gelmeyen kuşkular Üç boyutlu kuran oku Sonu gelmeyen kuşkular kuran ı kerim, Sonu gelmeyen kuşkular peygamber kıssaları,Sonu gelmeyen kuşkular ilitam ders soruları, Sonu gelmeyen kuşkularönlisans arapça,
Logged
29 Eylül 2011, 13:51:59
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2011, 13:51:59 »

Esselamu aleykum ; Rabbim bizleri korusun bu kadar şüpheci davranmaktan..Hikayede bir o kadar anlamlı olmuş..Korku ve ümit içerisinde olmak Allah'a tevekkul etmek gerekli..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Nisan 2016, 12:16:35
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2016, 12:16:35 »

Aleykum selam.. Olumlu düşünmenin olumsuz düşünmenin sonuçlarını özetleyen anlamlı paylasim .. insanların açığını aramaya çalışan birinin kişiliği oturmamistir.. Korkular içindedir aslında bu durumda psikolojik cokuntudede diyebiliriz..Böyle biri kendindeki  yıkıntıları görmez gorsede bunu bastirmak için iyice çevrenin olumsuzluklariyla uğraşır.. Halbu ki bi içine dönse bir iç hesaplaşma yapsa bastırmasa duygularını ..Farkına varacak kendindeki rahatsızlığın ve bulacaktır çözümünü.. Ama bunu yapmak yerine çevresindeki insanlara daha fazlaca sarıp hem kendini mahvediyor hemde yalnızlığa iyice yaklaşıyor.. Iyilik hoşgörü her daim insana güzellikler kazandırır. Güzel şekilde yasamamiz duasıyla ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Nisan 2016, 14:12:30
Yağmur Gmş

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 3.554« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2016, 14:12:30 »

Bismillah...
İnsan hayatı boyunca birçok şeyde kuşku duyar. Ama önemli olan bunlara karşı sabretmektir. Ve Allah`a dua etmektir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri,
Yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri...
13 Kasım 2016, 00:39:32
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #4 : 13 Kasım 2016, 00:39:32 »

 "Müminin kalbinde korku ile ümit varsa, Allahü Teala ona umduğunu verir, korktuğundan da emin eder" (Tirmizi)
Rabbim bizleri böyle durumdan korusun ..Karsisindakine gguvenememke bunu kafasında büyütmek ciddi iletişim problemine sebep oluyor...Inşaallah gerekli mesafeyi koyup abartmayanlardan oluruz
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &