ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tıp Dünyası > Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik  (Okunma Sayısı 290 defa)
15 Şubat 2012, 10:01:02
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 15 Şubat 2012, 10:01:02 »Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik

 Diyaliz merkezlerinde bulunması gerekli sertifikalı asgari tabip sayısı, aktif hemodiyaliz cihazı sayısına göre belirlenecek; merkezde görev yapan uzman tabibin görevinden ayrılması veya merkez tarafından alınan uzman tabiplik hizmetine ilişkin sözleşmenin bitmesi durumunda müdürlüğe bildirimde bulunulacak ve bir aylık süre sonunda uzman tabip bulunmaması halinde diyaliz merkezinin valilikçe faaliyeti durdurularak en fazla altı aylık süre ile faaliyet izin belgesi askıya alınacak.
   

Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapıldı. Değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
   

Yönetmeliğin Diyaliz Bilimsel Danışma Komisyonu ile ilgili maddesinde yapılan değişikliğe göre, komisyon en az dört üye ve başkanın katılımı ile toplanacak ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alınacak. Oylarda eşitlik olması halinde, başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılacak.
   

Merkezlerin personel durumu hakkındaki maddede değişikliğe gidilerek, merkezlerde bulunması gereken faaliyet iznine esas personel belirlendi. Buna göre, merkezin tıbbi, idari ve teknik hizmetleri tabip bir mesul müdür sorumluluğunda yürütülecek. Mesul müdür, hemodiyaliz sertifikası sahibi tabipse aynı zamanda merkezin hemodiyaliz sertifikalı tabiplik görevini, nefroloji uzmanı ya da sertifikalı uzman tabip olması halinde ise merkezin mesul müdürlüğü yanında uzmanlık hizmetini de yürütecek. Merkezde genel çalışma saatleri dışındaki zamanda ve kabul edilebilir mazeret hallerinde mesul müdürün yerine, mesul müdürün yazılı şekilde yetki devri yaptığı bir tabibin bulunması zorunlu tutulacak. Özel kanununa göre geçici olarak meslekten men edilenler, bu yasakları süresince merkezde mesul müdürlük yapamayacaklar. Hastane ve tıp merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek merkezler için ayrı mesul müdür görevlendirmesi istenmeyecek.
   
     -Asgari bulunması gerekli sertifikalı tabip sayısı
   
     Merkezlerde asgari bulunması gerekli sertifikalı tabip sayısı, aktif hemodiyaliz cihazı sayısına göre belirlenecek. Merkez kadrolu uzman tabip bulunduruyorsa, uzman tabip sertifikalı tabip görevini de yürütebilecek. İlk 30 cihaza kadar 1; 31 ile 50 cihaz için 2 sertifikalı tabip bulunacak. 50'den fazla cihazı olan mevcut merkezler için her 30 cihaza 1 sertifikalı tabip bulunacak. Ancak, her tedavi seansı için, 30 hasta için 1; 31 ila 60ş hasta için 2 ve müteakip her 30 hasta için ilave 1 sertifikalı tabip olacak. Merkezde kadrolu çalışan sertifikalı tabip çalışma belgesinde belirtilen merkezdeki çalışma saatleri dışında kanuna uygun olmak kaydıyla başka bir özel sağlık kuruluşunda da çalışabilecek.
   

Hemodiyaliz tedavisi gören her hasta, en az ayda 1 kez tercihen nefroloji uzmanı veya sertifikalı uzman tabip tarafından muayene edilerek değerlendirilecek, her türlü ilaç ve diyaliz tedavisi düzenlenecek. Bir uzman tabip aylık en fazla 400 hemodiyaliz hastası değerlendirebilecek. Bu değerlendirme, merkezde kadrolu veya kısmi zamanlı görev yapan uzman tabipler tarafından yapılabileceği gibi ücreti hasta adına merkez tarafından karşılanmak kaydıyla özel hastane veya tıp merkezinden hizmet satın alma yolu ile yaptırılabilecek veya bu hizmetlerin kamuya ait hastanelerde yapılabilmesi için merkez gerekli tedbirleri alınacak. Merkezin bulunduğu ilde uzman tabip hizmeti sağlanamıyorsa aynı şartlarda diğer illerden bu hizmet alınacak. Merkezde tedavi gören 18 yaşından küçük diyaliz hastalarının sayısı 10'dan fazla ise, bu hastaların uzman değerlendirmesini çocuk nefroloji uzmanı veya sertifikalı çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı yapacak. Periton diyalizi tedavisinde uzman tabip değerlendirmesi, yalnızca nefroloji uzmanı tarafından yapılacak.
   

Merkezlerde diyaliz işlemini uygulayacak; hemodiyaliz uygulaması için üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu diyaliz bölümlerinden mezun diyaliz teknikeri, sertifikalı hemşire ve sertifikalı acil tıp teknisyeni, periton diyalizi için ise periton diyalizi sertifikalı hemşireler tabip dışı sağlık personeli olarak görevlendirilecek. Bu branşların dışında tabip dışı sağlık personeli çalıştırılamayacak.
   
    -Diyetisyenle danışmanlık hizmeti-
   
     Her hemodiyaliz merkezi, hastalarına programlı diyalizin başlangıcında ve daha sonra uzman hekimin denetiminde olmak üzere bir diyetisyenle danışmanlık hizmeti almak üzere sözleşme yapacak veya ücreti hasta adına merkez tarafından karşılanmak kaydıyla hizmet satın alınacak.
   

Yeni açılan merkez, faaliyet izin belgesi tarihinden itibaren en fazla üç ay içerisinde diyetisyen ile sözleşme yapacak veya hizmet satın alacak. Diyaliz merkezleri, ihtiyaç duymaları halinde psikiyatri uzmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı unvanına haiz personeli, mesleklerine uygun görevlerde istihdam edebilecek veya bunlardan hizmet satın alabilecek.
   
     -Merkezde görev yapan hekimin görevden ayrılması-
   
     Öte yandan, merkezde görev yapan uzman tabibin görevinden ayrılması veya merkez tarafından alınan uzman tabiplik hizmetine ilişkin sözleşmenin bitmesi durumunda derhal müdürlüğe bildirimde bulunulacak. Bir aylık süre sonunda merkez yeni uzman tabiple sözleşme yaparak uzman tabiplik hizmet sözleşmesini müdürlüğe bildirilecek. Bu bir aylık süre sonunda uzman tabip bulunmaması halinde diyaliz merkezinin valilikçe faaliyeti durdurularak en fazla altı aylık süre ile faaliyet izin belgesi askıya alınacak. Bu süre sonunda da eksikliğin giderilememesi durumunda merkezin ruhsat ve faaliyet izin belgesi iptal edilecek. Böyle bir durumda hastaların mağdur edilmemesi için müdürlükçe gerekli tedbirler alınacak.
   

Diyaliz merkezlerinde çalışan personel, işe başlarken ve daha sonra yılda bir kez rutin olarak HCV antikoru, HbsAg ve Hbs Ab, HIV 1+2 antikoru tayin testleri taramasından geçirilecek ve lazım gelen koruyucu tedbirler alınacak, gerektiğinde tedavileri yaptırılacak.
   

İç hastalıkları uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, tabip, hemşire ve acil tıp teknisyeni unvanına haiz kişiler başvurabilecek. Devlet hizmeti yükümlülüğü bulunan tabipler ve aile hekimliği yapan tabiplerin diyaliz eğitimine başvurması durumunda, öncelikle tabi oldukları mevzuat hükümleri geçerli olacak.
   

Diyaliz eğitim başvurusu yapan kamu personelinden ihtiyaç halinde Bakanlığın uygun göreceği diyaliz merkezlerinde başarılı olduğu sınav tarihinden itibaren iki yıl süre ile görev yapmayı kabul ettiklerine ilişkin taahhütname alınacak ve müdürlüğün uygun görüşü aranacak. Taahhüt süresinden önce kamudan istifa eden personelden eğitim süresi boyunca kendisine ödenen maaş, döner sermaye, harcırah gibi ödemeler geri alınacak.
   

Diyaliz sertifikalarının geçerlilik süresi, düzenlenme tarihinden itibaren 7 yıldır. Sertifika sahipleri, bu sürenin sonunda yeniden sertifikasyon değerlendirmesine tabi tutulacak.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik
« Posted on: 09 Nisan 2020, 15:42:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik rüya tabiri,Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik mekke canlı, Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik kabe canlı yayın, Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik Üç boyutlu kuran oku Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik kuran ı kerim, Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik peygamber kıssaları,Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklik ilitam ders soruları, Diyaliz merkezleri hakkında yönetmelikte değişiklikönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &