ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Yeni İlahiyat Önlisans Proğramı / Kredili Sistem ๑۩۞۩๑ > İlahiyat Önlisans 2. sınıf Dersleri > İlahiyat Önlisans 3. Yarıyıl > Tefsir  > Ünite 5: Hucurat suresi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ünite 5: Hucurat suresi  (Okunma Sayısı 5485 defa)
22 Aralık 2010, 22:52:27
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 22 Aralık 2010, 22:52:27 »Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

ÜNİTE 5

HUCURAT SURESİ

Medine'de inmiştir.18 ayettir.İniş sırasına göre 106,mushaf sırasına göre 49. suredir.Surenin ana konusu,temel ahlaki değerler ve davranışları içermektedir.Kelime anlamı 'odalar'dır.


MEALİ:

1 - Ey iman edenler! ALLAH'ın ve Resulünün huzurunda öne geçmeyin. ALLAH'tan korkun. Şüphesiz ALLAH işitendir, bilendir.

2 - Ey iman edenler!Seslerinizi Peygamber'in sesinden fazla yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın. Öyle yaparsanız, siz farkına varmadan amelleriniz boşa gider.

3 - ALLAH'ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar, şüphesiz ALLAH'ın kalplerini takva ile imtihan ettiği kimselerdir. Onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır.

4 - (Resülüm!) Sana odaların arkasından bağıranların çokları, aklı ermez kimselerdir.

5 - Eğer onlar, sen yanlarına çıkıncaya kadar sabretselerdi, elbette kendileri için daha iyi olurdu. Bununla beraber ALLAH çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

6 - Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz.

7 - Hem bilin ki, içinizde ALLAH'ın elçisi vardır. Şayet o, birçok işlerde size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat ALLAH size imanı sevdirmiş ve onu kalplerinize zinet yapmıştır. Küfrü, fasıklığı ve isyanı da size çirkin göstermiştir. İşte doğru yolda olanlar bunlardır.

8 - Bu, ALLAH'tan bir lütuf ve nimettir. ALLAH herşeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.

9 - Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa, ALLAH'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. Şüphesiz ki ALLAH, adil davrananları sever.

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

10 -Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve ALLAH'tan korkun ki rahmete eresiniz.  

11 - Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir toplulukla alay etmesin. Belki de onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sora fâsıklık ne kötü bir isimdir! Kim de tevbe etmezse işte bu kimseler zalimlerdir.

12 - Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde ALLAH'tan korkun. Şüphesiz ALLAH, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

13 - Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki ALLAH yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz ALLAH bilendir, herşeyden haberdar olandır.

14 - Bedevîler "inandık" dediler. De ki: Siz iman etmediniz ama "İslâm olduk." deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi. Eğer ALLAH'a ve Resulüne itaat ederseniz, ALLAH işlerinizden hiçbir şeyi eksiltmez. Çünkü ALLAH çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

15 - Gerçek müminler ancak ALLAH'a ve Resulüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, ALLAH yolunda mallarıyla ve canlarıyla savaşanlardır. İşte doğrular ancak onlardır.

16 - De ki: Siz dininizi ALLAH'a mı öğretiyorsunuz? Oysa ALLAH göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. ALLAH herşeyi hakkıyla bilendir.

17 - Onlar İslâm'a girdikleri için sana minnet ediyorlar. De ki: Müslümanlığınızı benim başıma kakmayın. Bilakis sizi imana erdirdiği için ALLAH sizin başınıza kakar. Eğer doğrulardan iseniz (ALLAH'a minnettar olmanız gerekir.)

18 - Şüphesiz ALLAH, göklerin ve yerin görülmeyen esrarını bilir. ALLAH yaptıklarınızı görür.

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

NOTLAR

Müslümanlar arasında meydana gelebilecek sorunlara anında çözüm bulunması,sağduyulu müminlerin görevleri arasındadır.Müminler kardeştirler ve bütün işleri,kardeşlik hukukuna göre yürütülmelidir.

Surede geçen bazı kavramlar:

FASIK=Haktan sapan,ALLAH'a itaatten ayrılan,asi anlamına gelmetedir.
NEBE'=Haber demektir.
TAİFE=Grup demektir.Daha az insanı kapsar.
KIST=Adalet demektir.
ZAN=Kesin olmayan,gerçekliği net olmayan bilgi türüne zan adı verilir.
TECESSÜS=Blinmeyen bir şeyi ortaya çıkarmaktır.

Surede geçen kötü davranışlar;insanlarla alay etmek,kötü lakap takmak,kötü zanda bulunmak,ayıpları araştırmak,gıybet etmek

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 00:25:19 Gönderen: İlim Dünyası »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ünite 5: Hucurat suresi
« Posted on: 08 Ağustos 2020, 02:22:16 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ünite 5: Hucurat suresi rüya tabiri,Ünite 5: Hucurat suresi mekke canlı, Ünite 5: Hucurat suresi kabe canlı yayın, Ünite 5: Hucurat suresi Üç boyutlu kuran oku Ünite 5: Hucurat suresi kuran ı kerim, Ünite 5: Hucurat suresi peygamber kıssaları,Ünite 5: Hucurat suresi ilitam ders soruları, Ünite 5: Hucurat suresiönlisans arapça,
Logged
22 Aralık 2013, 15:35:09
rabia-8/c
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2013, 15:35:09 »

ayetel kürsi tefsiri niye çıkmıyo
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Aralık 2013, 23:52:41
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2013, 23:52:41 »

http://www.ilimdunyasi.com/omer-nasuhi-bilmen-583/bakara-suresi/

Bakara Suresi 255.ayet Ayetel Kürsidir bu linkten onun tefsirine ulaşabilirsin, kolay gelsin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &