> Forum > ๑۩۞۩๑ Yeni İlahiyat Önlisans Proğramı / Kredili Sistem ๑۩۞۩๑ > İlahiyat Önlisans 2. sınıf Dersleri > İlahiyat Önlisans 3. Yarıyıl > Tefsir  > Ünite 4: Haşr suresi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ünite 4: Haşr suresi  (Okunma Sayısı 2883 defa)
23 Aralık 2010, 14:57:54
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 23 Aralık 2010, 14:57:54 »Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

ÜNİTE 4

HAŞR SURESİ

Medenîdir.24 ayettir.Haşr kelimesi bu surede 'kalkışma,ayaklanma,savaş için toplanma' anlamlarına gelir.İbn Abbas gibi bazı sahabiler bu sureden 'Beni Nadir Sûresi' olarak bahsetmişlerdir.
 Surenin büyük bir kısmı,doğrudan ve dolaylı olarak,Medine'deki İslâm toplumu ile üç Yahudi kabilesinden biri olan Beni Nadir arasındaki çekişmeyi ve antlaşma şartlarını ihlal eden bu kabilenin daha sonra
Medine'den sürülmesini kabul etmektedir.Surenin sonu,ALLAH'a inanıp güvenen herkesi kapsayan bir sorumluluk çağrısıdır.Sorumsuzlukların en büyüğü ise,vahye karşı duyarsız kalmaktır.
 11 ila 17 ayetlerde yer alan konu;münafıklarla Yahudilerin sürgünden önceki ilişkilerinden bahseden ayetler,münafıkların ve Ehl-i kitaptan oldukları halde imanlarını kaybetmiş olanların birbirlerine
nasıl yalan söylediklerini,sözlerindne nasıl döndüklerini ve birbirlerinin aleyhinde nasıl çalıştıklarını gözler önüne serer.Bu ayetler,dolaylı olarak müslümanlara böyle olmamaları gerektiği yolunda yapılan
uyarılardır.Bu bölüm zalimlerin yerinin ateş olduğunu bildiren bir tehditle son bulur.
Terim olarak FEY;Gayrimüslimlerin alınan cizye,haraç,ticari mal vergisi ve diğer bazı gelirleri ifade eden kavramdır.

 
MEALİ

Rahmân ve Rahîm (olan) ALLAH'ın adıyla.

1. Göklerde ve yerde olanların hepsi ALLAH'ı tesbih etmektedir. O, üstündür, hikmet sahibidir.

2. Ehl-i kitaptan inkâr edenleri, ilk sürgünde yurtlarından çıkaran O'dur. Siz onların çıkacaklarını sanmamıştınız. Onlar da kalelerinin, kendilerini ALLAH'tan koruyacağını sanmışlardı. Ama ALLAH (O'nun azabı), onlara beklemedikleri yerden geliverdi. O, yüreklerine korku düşürdü; öyle ki evlerini hem kendi elleriyle, hem de müminlerin elleriyle harap ediyorlardı. Ey akıl sahipleri! İbret alın.

3. Eğer ALLAH onlara sürgünü yazmamış olsaydı, elbette onları dünyada (başka şekilde) cezalandıracaktı. Ahirette de onlar için cehennem azabı vardır.

4. Bu, onların ALLAH'a ve Peygamberine karşı gelmelerinden dolayıdır. Kim ALLAH'a karşı gelirse bilsin ki ALLAH'ın cezalandırması çetindir.

5. Hurma ağaçlarından, herhangi birini kesmeniz veya olduğu gibi bırakmanız hep ALLAH'ın izniyledir ve O'nun yoldan çıkanları rezil etmesi içindir.

Açıklama=Müminler çok stratejik bir mıntıkada yer alan sayıları iki ila altı arasında değişen hurma ağacını kesmişler,Yahudiler bunu fırsat bilerek ''sana inen mesajda bunada mı yer var?'' diye ALLAH
Rasulu'nü suçlamışlardır.Bu ayet istismara dayalı söz konusu ithamı reddetmek için inmiştir.

6. ALLAH'ın, onlardan (mallarından) Peygamberine verdiği ganimetler için siz at ve deve koşturmuş değilsiniz. Fakat ALLAH, peygamberlerini dilediği kimselere karşı üstün kılar. ALLAH her şeye kadirdir.

7. ALLAH'ın, (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, ALLAH, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Böylece o mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz. Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. ALLAH'tan korkun. Çünkü ALLAH'ın azabı çetindir.

8. (ALLAH'ın verdiği bu ganimet malları,) yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılmış olan, ALLAH'tan bir lütuf ve rıza dileyen, ALLAH'ın dinine ve Peygamberine yardım eden fakir muhacirlerindir. İşte doğru olanlar bunlardır.

9. Daha önceden Medine'yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zaruret içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.

10. Bunların arkasından gelenler şöyle derler: Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabbimiz! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin!

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

11. Münafıkların, kitap ehlinden inkâr eden dostlarına: Eğer siz yurdunuzdan çıkarılırsanız, mutlaka biz de sizinle beraber çıkarız; sizin aleyhinizde kimseye asla uymayız. Eğer savaşa tutuşursanız, mutlaka yardım ederiz, dediklerini görmedin mi? ALLAH, onların yalancı olduklarına şahitlik eder.

12. Andolsun, eğer onlar çıkarılsalar, onlarla beraber çıkmazlar; savaşa tutuşmuş olsalar, onlara yardım etmezler; yardım etseler bile arkalarını dönüp kaçarlar, sonra kendilerine de yardım edilmez.

13. Onların içlerinde size karşı duydukları korku, ALLAH'a olan korkularından daha şiddetlidir. Böyledir, çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.

14. Onlar müstahkem şehirlerde veya siperler arkasında bulunmaksızın sizinle toplu halde savaşamazlar. Kendi aralarındaki savaşları ise çetindir. Sen onları derli toplu sanırsın, halbuki kalpleri darmadağınıktır. Böyledir, çünkü onlar aklını kullanmayan bir topluluktur.

15. (Onların durumu) kendilerinden az önce geçmiş ve yaptıklarının cezasını tatmış olanların durumu gibidir. Onlara acıklı bir azap vardır.

16. Münafıkların durumu tıpkı şeytanın durumu gibidir. Çünkü şeytan insana "İnkâr et" der. İnsan inkâr edince de: Ben senden uzağım, çünkü ben âlemlerin Rabbi olan ALLAH'tan korkarım, der.

17. Nihayet ikisinin de sonu, içinde ebedî kalacakları ateş olacaktır. İşte bu, zalimlerin cezasıdır.

18. Ey iman edenler! ALLAH'tan korkun ve herkes, yarına ne hazırladığına baksın. ALLAH'tan korkun, çünkü ALLAH, yaptıklarınızdan haberdardır.

19. ALLAH'ı unutan ve bu yüzden ALLAH'ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir.

20. Cehennem ehliyle cennet ehli bir olmaz. Cennet ehli, isteklerine erişenlerdir.

Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

21. Eğer biz bu Kur'an'ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, ALLAH korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.

22. O, öyle ALLAH'tır ki, O'ndan başka tanrı yoktur. Görülmeyeni ve görüleni bilendir. O, esirgeyendir, bağışlayandır.

23. O, öyle ALLAH'tır ki, kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur. O, mülkün sahibidir, eksiklikten münezzehtir, selâmet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. ALLAH, müşriklerin ortak koştukları şeylerden münezzehtir.

24. O, yaratan, var eden, şekil veren ALLAH'tır. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.Bu Özetler İlimdünyası Ailesi İlahiyat Yönetimi Tarafından Hazırlanmıştır. www.ilimdunyasi.com Lütfen Kaynak Gösteriniz.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2010, 00:24:08 Gönderen: İlim Dünyası »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ünite 4: Haşr suresi
« Posted on: 27 Kasım 2020, 03:02:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ünite 4: Haşr suresi rüya tabiri,Ünite 4: Haşr suresi mekke canlı, Ünite 4: Haşr suresi kabe canlı yayın, Ünite 4: Haşr suresi Üç boyutlu kuran oku Ünite 4: Haşr suresi kuran ı kerim, Ünite 4: Haşr suresi peygamber kıssaları,Ünite 4: Haşr suresi ilitam ders soruları, Ünite 4: Haşr suresiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &