> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü  (Okunma Sayısı 966 defa)
17 Nisan 2011, 13:46:43
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Nisan 2011, 13:46:43 »Münafık Abdullah Bin Übeyy'in Ölümü


Yunus b. Bükeyr, İbni İshâktan naklediyor: Bana Zührî, Urve'den Üsâme b. Zeyd (r.a.)'ın şöyle dediğini haber verdi:

-Ölümü ile sonuçlanan hastalığında, Resûlullah (s.a.v.) Abdullah b. Übey'in yanına hasta ziyaretine gitmişti. Onun öleceğini anlayınca Resûlullah (s.a.v):

"Vallahi ben seni kesinlikle Yahudi sevgisinden men ederim1'

buyurdu. O da: "Onları Es'ad b. Zûrâra kızdırmıştı başka ne eline geç­ti?" dedi.[641]

Vakîdi anlatıyor: Abdullah b. Übey b. Selûl Şevval ayı sonlarında hastalanıp Zilka'de ayı içinde vefat etti. Hastalığı yirmi gün sürdü. Resûlullah bu süre içinde onu ziyarete geliyordu. Vefat ettiği gün Resûlullah (s.a.v) yanma girdiğinde o artık canını -azraile- bağışlı­yordu. Nebi (s.a.v) ona:

"Ben seni Yahudi sevgisinden men etmiş idim." Buyurdu. İbni Übey de, "Es'ad onları kızdırdı da ne faydası oldu?" dedi. Sonra da, "Yâ Resûlallah! Şu an itâb etme zamanı değil, bu an ölüm anıdır. Eğer ölecek olursam cenazemin yıkanışında sen bulun ve gömleğini ver de onunla kefenleneyim, hem cenaze namazı mı sen kıldır ve benim için istiğfar ediver" dedi.[642]

Bu hadis Mu'dal ve Vahi bir hadistir. Vakîdi buna bir isnad bul-saydi bile hiçbir işe yaramazdı. Birde hiçbir senedi olmadan nasıl olur!

Sûfyan b. Uyeyne, Amr aracılığıyla, Cabir (r.a.)'dan şöyle dediğini rivayet eder:

-Resûlullah (s.a.v), defnedildikten sonra Abdullah b. Übey'in kab­rine geldi ve çıkarılmasını emretti. Cenaze çıkartılıp dizlerine veya baldırları üzerine konuldu. Onun üzerine tükrüğünü üfleyip ona göm­leğini giydirdi. Doğrusunu Allah bilir, Hadisi Buharî ve Müslim riva­yet ediyor.[643]

Ebû Üsâme ve diğerleri anlatıyor: Bize Ubeydullah b. Ömer. Nafı aracılığıyla Abdullah b. Ömer (r.a)'ın şöyle dediğini anlattı:

-Abdullah b. Übey öldüğü zaman oğlu Abdullah b. Abdillah b. Übey Peygamberimize geldi ve ondan babasını kefenlemek için göm­leğini istedi. Resûlullah (s.a.v) de verdi. Sonra da cenaze namazını kıldırmasını istedi. Resûlullah (s.a.v) de gidip namazını kıldırmak için kalktı. Ömer (r.a) da ayağa kalkıp, "Ya Resûlallah! Allah ondan seni men etmişken, bu adamın cenaze namazını mı kıldıracaksın?" diye sordu. Efendimiz de:

-Rabbim beni bu konuda muhayyer bırakıp "Onlara ister istiğ­far ediver, ister istiğfar ediverme! Onlara yetmiş kere istiğfar ediversen bile Allah kesinlikle onları af etmeyecektir." buyurdu. Ben de bu istiğfarı yetmişin üzerine çıkaracağım" buyurdu. Bunun üzerine Ömer (r.a): "ama o bir münafıktır" dedi. İbni Ömer (r.a) devamla der­ki: Resûlullah (s.a.v) -buna rağmen- onun cenaze namazını kıldırdı. Bunun üzerine Allah (c.c), Tevbe sûresi 84 ayeti olan:

"O münafıklardan ölen hiçbirinin cenaze namazını ebediyyen kılma ve kabirleri başında da durma. Zira onlar Allah ve Rasûlüne küfretmişlerdir" ayetini indirdi.

Hadisi Buharî ve Müslim rivayet ediyor.[644][641] Taberî Tarih 3/120; Beyhakî Delâil 5/280.

[642] Vâkidî 3/1057; Beyhakî Delâil 5/285. Haberin tenkidini müellif yapıyor.

[643] Buhârî Cenaiz cilt 2 sayfa 76. v. 95 ve cilt 7   Sayfa 36; Müslim Sıfatü'l Münafikıya 2773; Nesaî 4/37; Müsned 3/281; Vâkidî 3/1057.

[644]  Buhârî Cenaiz 23/23; Tefsir h. no: 4670; Müslim 2774; İbni Hişâm 4/191; Taberî Tefsir 18/86; Vâkidî 3/1058; Beyhakî Delâil 5/287; Tab. Kebîr 4/151; EbûNüaym Hılye 1/362.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Meğazi 4/376-378

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü
« Posted on: 28 Ekim 2020, 00:50:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü rüya tabiri,Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü mekke canlı, Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü kabe canlı yayın, Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü Üç boyutlu kuran oku Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü kuran ı kerim, Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü peygamber kıssaları,Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümü ilitam ders soruları, Münafık Abdullah Bin Übeyy in ölümüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &