> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > İki islami grubun çarpışacağı haberi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İki islami grubun çarpışacağı haberi  (Okunma Sayısı 728 defa)
24 Nisan 2011, 14:51:51
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 24 Nisan 2011, 14:51:51 »İki İslami Grubun Çarpışacağı Haberi


El A'rac  aracılığıyla Ebû'z Zinad Ebû Hüreyre (r.a.)tan Efendimizin (s.a.v) şöyle buyurduğunu anlatır:

«İki büyük grup birbiriyle savaşmadıkça kıyamet kop-mayacaktır. Aralarında büyük bir çarpışma olacaktır. Her ikisinin da'vası da bir (islam davası) olacaktır.» Yine kıyamet kopmadan hepsi de peygamberlik iddia eden otuz kadar yalancı Deccal çıkacaktır. Yine kıyamet kopmadan ilim ruhu öldürülecek, zelzeleler çoğalacak, zaman yaklaşacak, fitne ortalığı kasıp kavuracak, ölüm demek olan Herec çoğalacak. Yine kıyamet kopmadan aranızda mal çoğalıp artacak, hatta mal sahibi, "zekatımı kabul eden olacak mı" tasasına düşecek. Hatta zekatını birine teklif edecek de teklif edilen adam: "Artık benim mala iştahım kalmadı." diyecek. Hatta kıyamet kopmadan insanlar bina yapma yarışma çıkacak. Kıyamet kopmadan (öyle kötü günler gelecek ki) birinin kabrinden ge­çen adam: "Keşke bunun yerinde ben olaydım." diyecek. Kıya­met kopmadan Güneş battığı yerden doğacak. Doğunca bütün insanlar onu görüp topyekün iman edecekler, halbuki daha önce iman etmemiş veya imanında hayır kazanmamışsa kişi­ye bu sıradaki imanı fayda vermeyecek. Elbette kıyamet ko­pacaktır. Kişi devesini sağıp dönecek ama onu yemeye vakit bulamayacak. Kişi havuzunu yapıp sıvasını bitirecek ama içi­ne su doldurmadan kıyamet kopacak. Kişi ağzına yemeğini götürüp onu yiyemeden kıyamet kopacaktır.

Hadisi Buharı rivayet etmiştir.[132]

Yine Buharı ve Müslim, Hemmara yolu ile bu haberi Ebû Hüreyre (r.a.)tan rivayet etmişlerdir.

Saffan b. Amr anlatıyor: Şam ordusu altmış bin kişiydi. Onların yirmi bini öldürüldü. Irak ordusu ise yüz yirmi bin kişi olup kırk bini öldürüldü. Bu olay Sıffeyn harbinde oldu.[133]

 
Ammar  (R.A.)In Öldürüleceği Haberi
 

Şu'be anlatıyor: Bize Ebû Mesleme. Ebû Nadra isnadıyla Ebû Saîd el-Hudrî'nin şöyle dediğini anlattı: Bana benden daha hayırlı biri olan kimse, yani Ebû Katade. Nebi (s.a.v)'in

Ammar'a (r.a.):

«Seni  azgın  grup  öldürecek» buyurduğunu söyledi.[134]

Hasen de Ümeyye aracılığıyla Ümmü Seleme (r.a.)m Nebi (s.a.v)den bunun aynısını nakleder.

Her ikisini de Müslim nakleder.[135]

 
Emeviler'in Emareti


Abdürrezzak anlatıyor: Bize İbni Uyeyne, Amr b, Dinar, İbni Ebî Müleyke isnadıyla Misver b. Mahreme'den şöyle nak­leder:

-Ömer (r.a.); Abdürrahman b. Avf'a (r.a.): "Biliyor musun hani biz:

«Allah yolunda cihadın hakkını vererek çarpışın (Hac 78)» ayetini: "Zamanın başında cihat ettiğiniz gibi zamanın sonunda da cihat edin." ilavesiyle okurduk, dedi. Abdürrah-man b. Avf: "Bu zamanın sonundaki cihat ne zaman olacak ey Mü'min'lerin emir i?" deyince: "ÜmeyyeoğullarıEmir. Muğire-oğulları da vezir olduklarında." dedi. Bunu Abdürrezzak'tan Ramadî nakletti.[136]

Ebû Nadra, Ebû Said el Hudri'den Rasûlüllah'm (s.a.v) şöyle buyurduğunu anlatıyor:

«Müslümanlar gruplaştiğı zaman birisi bid'at ve dalaletle îslamî yoldan çıkacak. Onu iki gruptan hakka daha layık ola­nı öldürecektir.»

Hadisi Müslim rivayet etmiştir.[137]
[132] Buharı 61/25. 92/25; Müslim 157: MüSned 2/313, 3/95; Beyhakî Delâil 6/41S. Müellif hadisin başını almışsa da biz önemine binaen Buharı'den metni tam veriyoruz. Ayrıca bak.: Abdürrezzak Musannef 1S65S; Beyhakî Delâil 6/41S; Humeydi Müsned 749; Beğavi Sünne 10/229. 15/38.

[133] Beyhakî Delâil 6/419. Bu rakamlar tam kesin diğildir. Zira kaynaklar ayrı ayrı rakam veriyorlar. Mesela. Halife b. Hayyat'ın "Tarirfinde İbnİ Sîrin'in. "Sıffeynde ölü sayısı ''elli bini Şâttılı. yirmi bini Iraklıiar'dan olmak üzere yetmiş bin ölü" der. 'İkdül Ferîd" adlı eserde, "Muavfye seksen bin kişiyle Şam'dan, Hz. AH de doksanbeş bin kişiyle Köfe'den hareket etti" diyor. Mes\"ıdî de Müıııcuz Zeheb adlı eserinde (2/3S4), ;ıBu hususta ortak görüşe göre Hz. Ali'nin ordusu doksan bin. Muavİye'ninki İse seksenbeş bin olduğu­dur.'" der.

İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam, Cantaş Yayınları: 2/95-96

[134] Müslim 2915; Beyhakî Delâil 6/420; Müsned 3/5; İbni Sa'd 3/252: Beyhakî Delâil 6/420.

[135] İbni Ebi Şeybe 15/302; Müslim 2916: Beyhakî Delâil 6/420

Batı konuda Abdullah b. Amr, Amr K Hazm. Huzeyme b. Sabit ve bizzat Am-mar b. Yasir'in rivayetleri de vardır. Bak İbnİ Ebi Şeybe   15/291. 302; Abdur rezzak 11/240; Beyhakî Delâil 6/421; Hakim 2/155, 3/386, 397. Cariyesinin nakline göre, Ammar (r.a.) bayılıp ayılmıştı. Etrafındakiler ağlaşıyordu. "Ne ağlıyorsunuz, yoksa benim yatakta öleceğimden mi korkuyorsunuz? Bana sevgili Peygamber'i m, beni azgın bir grubun öldüreceğini ve dünyadaki son katığımın sulandırılmış süt olacağını." haber vermiştir.

İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam, Cantaş Yayınları: 2/96

[136] Beyhakî Delâil 6/422; Taberi Tefsir'inde (17/205) Hac suresi ayet 78'de Sevr b. Zeyd aracılığıyla (İbni Abbas (r.a.)tan: «Allah yolunda cihadın hakkını vererek çarpışın.» "yani önce cihad ettiğiniz gibi" deyince Ömer (r.a.): "Ci-hadla ilk önce kim emrolundu?" dedi. İbni Abbas da: "Kureyşten Mahzum ve Abdü Şems oymakları." deyince Ömer (r.a.): "Doğru." dedi.) diye nakleder.

[137] Müslim 1064; Beyhakî Delâil 6/424, 5/189; Ebû Davud 4667; Müsned 3/32, 97; İbni Adiy 3/971. Beyhakî (5/189) burada der ki: "Efendimiz'in bu ve ön­ceki haberi aynen gerçekleşmiştir. Iraklılarla Şamlılar arasında ihtilaf çıkın­ca ortaya (üçüncü bir) grup atıldı. Onlarla bu iki grubun hakka yakın olanı, yani Hz. Ali'nin etbaı çarpıştı. İçlerinde Rasulullah (s.a.v)in haber verdiği şekilde insanlar verdi." Bu bahis ilerde gelecektir.

İmam Zehebi, Tarihü’l-İslam, Cantaş Yayınları: 2/97-98

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İki islami grubun çarpışacağı haberi
« Posted on: 31 Ekim 2020, 05:19:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İki islami grubun çarpışacağı haberi rüya tabiri,İki islami grubun çarpışacağı haberi mekke canlı, İki islami grubun çarpışacağı haberi kabe canlı yayın, İki islami grubun çarpışacağı haberi Üç boyutlu kuran oku İki islami grubun çarpışacağı haberi kuran ı kerim, İki islami grubun çarpışacağı haberi peygamber kıssaları,İki islami grubun çarpışacağı haberi ilitam ders soruları, İki islami grubun çarpışacağı haberiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &