> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Hüküm vesikası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hüküm vesikası  (Okunma Sayısı 811 defa)
11 Nisan 2011, 14:17:45
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Nisan 2011, 14:17:45 »Hüküm Vesikası[755]


 

Ebu Musa bu Sıffeyn'e katılmamış, Şam tarafında bir kenara çekip gitmişti. Kölesi yanına geldi ve iki tarafın sulh yaptıklarını haber ve­rince "Elhamdülillah" dedi. "Seni hakem yapmışlar deyince "inna lillahi ve inna ileyhi raciûn" dedi. Sonra kalkıp Hz. Ali'nin yanına girip işi devraldı. Sonra anlaşma metni yazılmaya başladı.

"Bismillahirrahmanirrahim.

Bu vesika üzerinde Emiri'l-Mü'minin Ali ile... deyince Muaviye iti­niz edip "Eğer Ali müminlerin emiri ise ben ne fena birisiyim, hem adamın halifeliğini ikrar edeceğim, sonra da onunla savaşacağım!" dedi, Amr da "Sen onun adını baba adıyla -Yani Ali b. Ebi Talib olarak yaz. Zira o sizin emiriniz olabilir ama bizim asla." dedi. Ahnef b. Kays Hz, Ali'ye "Sakın 'müminlerin emirliği' kelimesini sildirme, korkarım onu oradan silmeye razı olursan emirlik bir daha sana geri dönmez!" dedi.

Hz. Ali de bir süre silinmeyi kabul etmedi. Sonra Eş'as b. Kays silinmesini rica edince silindi. Hz. Ali o zaman "Allahu Ekber, sünnet sünnete örnek örneğe, vallahi Hudeybiye günü aynısı benim elimde cereyan etmişti. Kureyş Hz. Muhammed adını "Sen peygamber değilsin!" diye itiraz edip adını ve babayın adını yaz, dediklerinde Efendimiz (s.a.v.) "Muhammed b. Abdillah diye yaz!" buyurmuştu" dedi. Amr bizi kafir yerine mi koyuyorsun diye homurdandı. Hz. Ali de "Sen ne zaman fasıkların velisi müminlerin düşmanı olmadın ki" deyince Amr "Seninle ebediyyen bir araya gelemem" diye kalkıp gitti. Sonra şöyle yazdılar:

"Bismillahirrahmanirrahim

Şu vesika Ali b. Ebi Talib ile Muaviye b. Süfyan'ın üzerinde anlaştığı bir vesikadır. Ali Kûfeliler adına Muaviye de Şamlılar adına karar aldılar ki "Bizler Allah'ın hükmüne ve onun kitabının hükmüne teslim olduk. Aramıza başkası girmeyecek. Kitabın öldürdüğüne de dirilttiğine de razı olduk. İki hakemin Kur'an'da buldukları ile amel edecekler. Onda bulamazlarsa o zaman Rasulullah'ın camı ve şamil sünnetine müracaat edecekler."

Hakemler Ali (r.a.) ile Muaviye'den ve iki ordudan kendileri için can ve aile güvenliği, işlerine karışmama garantisi aldılar. Onların vereceği hükme her ikisi razı olacak, itiraz edemeyecekti. İkisinden birisi ölürse henüz hüküm karara da bağlanmamış ise, onların taraftarları yerine yenisini seçecekler. Bu süre Hz. Ali ve Muaviye'den biri ölürse onun yerine de taraftarları birini seçebilecekti. Hakemler her iki tarafa uygun bir yerde buluşacak ve oraya gelecek olan heyetler her iki tarafın rızasıyla belirlenecek. Düşünme süresi Ramazan ayına kadar olacak. İki hakem uygun görürse daha önce de bir araya gelecek, isterlerse daha sonraya koyacaklar. Eğer bir karara varamazlarsa savaş tekrar devam edecek. Bu konuda ümmet birlik içinde olacak."

Sonra imzaya geçildi. Hz. Ali tarafından; İbni Abbas, Eş'as b. Kays, Said b. Kays, Verka b. Sümeyy, Abdullah b. Muhil, Hucr b. Adiy, Abdullah b. Tufeyl, Ukbe b. Ziyad, Yezid b. Huciyye, Malik b. Ka'b, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, Ester, Husayn b. Haris, Tufeyl b. Haris, Ebu Said b. Rabia, Abdullah b. Habbab, Sehl b. Huneyf, Ebu Bişr b. Amr, Avf b. Haris, Yezid b. Abdullah, Ukbe Amir, Rafi b. Hadic, Amr b.

Hamık, Nu'man b. Aclan, Yezid b. Huceyye, Malik b. Ka'b, Rabîa b, Şurahbil, Hucr b. Yezid, Ulbe b. Huceyye vesikayı imzaladı.

Şamlılardan imzaya şunlar katıldı: Habib b. Mesleme Ebu'l-A'ver, Büsr b. Erta', Muaviye b. Hudeyc, Muharik b. Haris, Müslim b. Amr, Abdurrahman b. Halid b. Velid, Hamza b. Malik, Sübey'a b. Yezid, Abdullah b. Amr b. Âs, Alkame b. Yezid, Halid b. Husayn, Alkame b. Yezid el-Hadramî, Yezid b. Ebcer, Mesruk b. Cebele, Büsr b. Yezid, Abdullah b. Âmir, Utbe b. Ebi Süfyan, Muhammed b. Ebi Süfyan, Muhammed b. Amr b. El-Âs, Ammar b. Ahvas, Mes'ade b. Amr, Sabbah b. Cülhüme, Abdurrahman b. Zu'1-Kulâ', Sümame b. Havşeb, Alkame b. Hakem.                                                                           

Bu vesika otuz yedinci yılın Safer ayının on yedinci günü yazıldı.[756]   


 

[756] İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 6/ 293-295
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hüküm vesikası
« Posted on: 01 Kasım 2020, 01:00:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hüküm vesikası rüya tabiri,Hüküm vesikası mekke canlı, Hüküm vesikası kabe canlı yayın, Hüküm vesikası Üç boyutlu kuran oku Hüküm vesikası kuran ı kerim, Hüküm vesikası peygamber kıssaları,Hüküm vesikası ilitam ders soruları, Hüküm vesikasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &