ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Ebu Amra El Ensarî
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Amra El Ensarî  (Okunma Sayısı 863 defa)
11 Nisan 2011, 13:51:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Nisan 2011, 13:51:16 »Ebu Amra El-Ensarî[899]


Nesebi: Ebu Amra Beşir b. Amr b. Muhsin b. Amr b. Atik b. Amr b, ,E1-Haris b. Malik b. En-Neccar. Ebu Amra'nın adının Beşir, Su'lcbe» zeya Amr olarak da söylenir.

Onun naklettiği bir hadisi Nesâî rivayet eder.[900]

Kendisinden oğlu Abdurrahman ile Muhammed b. Hanefiyye'nin rivayeti vardır. Sıffeyn harbinde Hz. Ali saflarında çarpışırken öldü­rüldü.[901]

Ebu Amra'nın hadisini Nesai tahric etmiştir.[902]

 

Hicri 38.Yıl Olayları Şam Hücumlarının Başlaması
 

Bu yıl Muaviye Şam'dan (art arda Hz. Ali'nin elinde bulunan yerlere asker yolladı.) O sırada Hz. Abdullah b. Abbas (r.a.) bazı şikayetçilerin sözüne inandı diye Hz. Ali'nin kendisine bu şikayetleri sormasına üzülmüş. Basra valiliğini bırakıp Küfe'ye çekilmiş, Hz. Ali de yerine Ziyad b. Ebihi (babasının oğlu Ziyad)'yi tayin etmişti. Muaviye Abdullah b. El-Hadrami'yi yanına bir bölük vererek Basra'ya yolladı ve orayı ele geçirmesini istedi. İbnu'l-Hadramî gelip Temim oğullarına varıp orada konakladı. Bunu gören Ziyad onlara haber salıp bu gelenleri kendi yurtlarında barındırmalarını söyledi. Onların buna yanaşmadığını görünce Sabira b. Şeyman el-Haddâni'ye haber salıp kendinin ve beytulmalın korunmasını istedi. O da kendilerine gelme şartıyla "Evet." deyince Ziyad hazinedekileri alıp El-Ezd kabilesindeki Huddan'a gitti. Sabira'nın evine yerleşti. Yanında a'yandan elli kadar kimse vardı. Cuma namazından sonra Ziyad "İbnu'l-Hadrami ve Temimoğullarının saldırmadan kendilerini bırakmayacağını bu durumda kendisini koruyup korumayacaklarını sordu. Sabir da "bir kahraman olarak falan gelirse ben varım, gençleri varsa bizim de var" dedi. Sonra Ziyad Hz. Ali'ye mektup yazıp İbnu'l-Hadramî'nin gelip Temim oğullarına konakladığını, Hz. Osman'ın ölümündeki zulmü yaydığını ve Temim kabilesiyle Basralılardan büyük bir bölümünün onlara biat ettiğini bildirdi. Hz. Ali de hemen Temim oğullarının ileri gelenlerinden biri olan A'yen b. Dubey'a'yı İbnu'l-Hadrami'nin etrafından dağıtmaya yolladı. Ona "Onun etrafındakileri ikna edersen ne alâ. İsyanda ısrar, ederlerse onlarla çarpış. Yanındaki adamlarda gevşeklik olur da maksada ulaşamama korkusu olursa işi idare et!" diye nasihat etti.

A'yen gelip Temimlilerden bir grupla İbnu'l-Hadramî'nin yanına girip konuştular ve birbirlerine hakaretler ettiler. Sonra ayrıldılar. tbnu'l-Hadramî'nin adamları geceleyin A'yen'in evine girip tuzak ku­rarak öldürdüler. Ziyad da durumu bir mektupla Hz. Ali'ye bildirdi. Hz. Ali'ye yazdı.

Hz. Ali mektubu okuyunca Cariye b. Kudame es-Sa'di'yi yanında Temim'den elli kişiyle oraya yolladı, yanına Şerik b. El-A'ver'i de verdi. Ziyad'a bir mektup yazıp kanaatinin doğru olduğunu, Cariye b. Kudame'ye yardım etmesini bildirdi. Cariye Ziyad'a gelip "Dikkat et, bunlara güvenme kendini koru yoksa A'yen'in başına gelenler sana da gelir!" dedi. Sonra Cariye kavmi olan Temimoğullanna varıp Hz. Ali'nin mektubunu okuyup onları ikaz etti. Çoğu onun davetini kabul etti. Sonra Abdullah b. El-Hadramî'nin kaldığı evi kuşatıp içerdekilerin üstüne evi ateşe verip yaktı. İçerde kırk ya da yetmiş kişi vardı. İnsanlar etrafından dağıldı. Ziyad Basra'ya dönüp Hz. Ali'ye bir mektup yazıp: "Cariye'nin gelip onları itaata çağırdığını, onları isyana devam edince yakmaya mecbur kaldığını" bildirdiler.[903][899] Buhari, Kebir 6/61 no 535; Taberi 2/697, 3/76, 77; İ. Ebi Hatem, El-Cerh 9/418 110 2027; El-İstiab 4/132; El-Kamil fi't-Tarih 3/285; Üsdü'1-Ğabe 5/264; El-tsube 4/141 no 814; İbni Sa'd 5/83, 8/49; Zehebi, Tecrid 2/190 no 2204; Mizzi, T. Kemal 34/137 no 7541, 17/314 (oğlunun tercemesinde)

[900] Nesaî, S. Kübra 6/280 no 10979; Amelul yevm velleyle 1140; Müsned 3/411. Hu, bir seferde açlık baş göstermesi üzerine Efendimiz (s.a.v.)'in kalan azıkları biriktirip onların bereketlenmesine dua ettiği, ve orduya yettiği gibi o miktarda arttığını btUllrtn ve   sonunda  Mü'min   kul   Allah'a  eşhedu   enla  ilahe   illallah   ve   eşhedu Muhammeden Abduhu ve rasuluhu itikadı ile kavuşunca cehennem ona gösterilmez." Hadisidir.

[901] İbni Sa'd 5/83

[902] İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 6/ 335-336

[903] İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 6/ 336-337

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ebu Amra El Ensarî
« Posted on: 18 Şubat 2020, 01:43:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Amra El Ensarî rüya tabiri,Ebu Amra El Ensarî mekke canlı, Ebu Amra El Ensarî kabe canlı yayın, Ebu Amra El Ensarî Üç boyutlu kuran oku Ebu Amra El Ensarî kuran ı kerim, Ebu Amra El Ensarî peygamber kıssaları,Ebu Amra El Ensarî ilitam ders soruları, Ebu Amra El Ensarîönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &