> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati  (Okunma Sayısı 945 defa)
11 Nisan 2011, 14:29:51
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Nisan 2011, 14:29:51 »Amr B. El-Âs'ın Muaviye'ye Biati

 


(Abdu'l-Varis b. Muharrir anlatıyor: Bana ulaştığına göre; Hz. Os­man, Amr b. As'ı Mısır valiliğimden alınca Medine'ye gelmişti. Yeni vali Amr'in göndermediği kadar bir malı Hz. Osman'a yolladı, Bunun üzerine Hz. Osman Amr'a "Ebâ Abdullah! Görüyorum ki Mısır develeri sen ayrıldıktan sonra iyi süt vermeye başlamış!" dedi. Amr b. El-Âs da; "Tabi, çünkü siz yavrularını sütsüzlükten bir deri bir kemik bıraktınız." dedi. Tabi bu halifeye karşı çok ağır bir sözdü.

Daha sonra Hz. Osman hakkında dedi kodu çıkınca Aınr gelip Hz, Osman'a: "Sen insanları tehlikeye attın, samimi bir tevbe et ve hak yol dön!" deyince Hz. Osman da "Sen de ey Nüveybiğa'nın çocuğu sen insanları aleyhime kışkırtıyordun. Çünkü seni Mısır valiliğinden atmıştım, gözüme gözükme!" dedi. O da ayrılıp Filistin'e geldi, Orada Aclan denilen yerde bir çiftliği vardı. Orada insanları hatta çobanlını bile Hz. osman aleyhine teşvik ediyordu. Hz. Osman'ın isyancılar ta­rafından kuşatıldığı haberi gelince "Kervan yellemeye başladı, dağlama demiri ateşe kondu." dedi. Sonra ölüm haberi gelince "Ben Ebu Abdullah Amr'im, bir yarayı kaşıdımmı onu kanatırım." dedi.

Sonra oğulları Abdullah ile Muhammed'i çağırdı olanları anlatıp " yapalım dersiniz? Ali'den olsak onun yanında hayır yok, İlk müslümanım diye küstahlaşır durur, bize idareden bir şey verme,!" dedi. Oğlu Abdullah b. Amr, "Bu güne kadar dinin de ırzın da selametle geldi. Yerinde otur bekle, belki insanların hepsi tek liderde birleşir," dedi. Diğer oğlu Muhammed ise "Sen kendini unutturdun, yadını yitirttin. İnsanlarla bu konuda beraber ol. Araplar içinde aşağılanmayı razı olma. Sen arapların azı dişlerinden birisin. İdare senin seçimin olmadan biraraya gelmez." dedi.

Amr da kölesi Verdan'ı çağırıp ona yol ihtiyacı için gerekli maly.e* meleri hazırlamasını söyleyip Muaviye'nin yanına gitti. Mıınviye'r in yanındaydı ama Amr'ı hiçbir işe karıştırmıyordu. "Ben sana geldim. Ben hakkın nerede olduğunu biliyorum. Maksadına ulaştığında bani idarende bir hisse vermelisin hem de tedbir ve danışma kurulunda bani yer vermelisin." dedi. Muaviye de "Evet göz nimeti için, sana Mısır valiliğini verdim." dedi. Muaviye'nin yanından çıkınca oğluna "Muaviye bana Mısır genel valiliğini verdi." Deyince, oğlu Muhummed "Mısır arap sultanlığı için hiçbir şey sayılmaz!" deyince, "Mısır'ın karnını doyuramadığı kişinin Allah da karnını doyurmasın." dedi.

Hasan-ı Basrî anlatıyor: Ali, Muaviye kavgası çıkınca Muaviye, Attır

b. El-Âs'ı Ali'ye karşı çarpışmaya davet etti. O da: "Vallahi sen Mısır'ı bana ikram etmedikçe yardım edemem." dedi. Muaviye olmaz diye diretince Amr öfkelenip çıktı. Sonra Muaviye pişman olup istediğini geri verip anlaştı.

Medainî İsa b. Yezid el-Kinânî'den nakleder:

"Hz. Ali Cerir b. Abdullah'ı Muaviye'ye biat alması için gönderdi­ğinde Muaviye Cerir'e "Bana biraz nefes alma fırsatı ver." deyip o gece Amr'a bir mektup yazıp "Mervan'ın Ali'yi sevmeyen bir cemaatle gelip biat ettiğini, Hz. Ali'nin de Cerir'i biat almaya yolladığını anlatıp "Kendimi sana kilitledim çabuk gel!" diye yazdı. O da oğullarını istişareye çağırdı. Abdullah babasına "Ey ihtiyar. Rasulullah (s.a.v.) senden razı olarak öldü. Ebu Bekir de öyle, Ömer de öyle öldü. Şimdi dinini Muaviye'den gelecek az bir dünyalık için ifsad etme. Yoksa cehenneme yuvarlanırsın." dedi. Muhammed ise "Derhal bu işe giriş, kuyruk olmadan önce baş olmaya bak." dedi. Ve arkasından Amr b. As, Muaviye'ye meyilli olduğunu ifade eden bir şiir okuyunca Abdullah b. Amr "İhtiyar ökçesine işedi, dinini sattı." dedi. Amr da kölesine "Haydi yâ Verdân yükü sar gidelim dedi. Yürü dedi yürüdüler. Az sonra "dur indir" dedi. İndirdi. Bunu defalarca tekrarladı. Köle ona "Sana senin durumunu anlatayım. Gönlünde hem Ahiret, hem de dünya var, hangisini seçeceğini bilemiyorsun?" dedi. Amr da: "Aklınla bin yaşa, doğrusu ne?" dedi. Köle de "Evinde otur. Eğer din ehli galip gelirse, dinleri içinde yaşar gidersin. Eğer dünya ehli galip gelirse zaten sensiz olamazlar!" dedi. Amr da "Sür öyleyse Muaviye'ye." dedi.

Sonra Muaviye'ye gelip durumu müzakere etti. Amr: "Ali'ye ge­lince, "Araplar seninle onu hiçbir şeyde eşit tutmaz. Kureyş'ten kimsede olmayan bir harp nasibi var!" deyince Muaviye "doğru ama biz onunla fazilet yarışı değil, elimizde bulunan malzeme ile çarpışacağız. Hz. Osman'ın kanı meselesine tutunacağız!" dedi. Amr da:

-Vallahi Osman'ın adını ağzına almamaya seninle benden daha layık hiçkimse yok, ben onu açıktan açığa terk edip Filistin'e kaçtım. Sen ise yanında Şam halkı varken Osman'ı yalnız bırakıp Yezid b. Esed el-Becelî'den yardım istemeye mecbur koydun!" deyince, Muaviye: "Bırak bu laflan da gel biat et." dedi. Amr ise "Hayır vallahi dünyalığından bir şey almadan sana dinimi vermem!" dedi. Muaviye

"İste öyleyse" deyince "Mısır'ı vereceksin!" dedi. Bunu duyan Mervun kızıp "Ne oluyor, niye bana danışılmıyor?" deyince, Muaviye ona "Sen sus, senden başka müsteşar yok." dedi. Amr öfkeyle yerinden kalkınca Muaviye ona "Ya Eba Abdillah! Bu gece bizde yatacaksın diye sana ant vermiştim!" dedi. O da o gece orada kaldı. Çünkü Muaviye, Amr'ın çıkıp giderek dışarıda insanların etkisiyle fikir değiştirir diye korkmuştu. Sabahleyin Muaviye ona isteklerini yazılı olarak verdi.)[715]

(İbnu'l-A'sem'in nakillerine göre Muaviye insanları kendi yanıım çekebilmek ve Ali'ye karşı savaş için gayret edip, civara pek çok ya­zışmalar yaptı. Bunlardan azami istifade etti. Bunları uzatmadan sıra­larsak:[716]
[715] Belazuri, Enabu'l-Eşraf 3/72-76

[716] İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 6/ 258-261

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati
« Posted on: 29 Ekim 2020, 22:24:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati rüya tabiri,Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati mekke canlı, Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati kabe canlı yayın, Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati Üç boyutlu kuran oku Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati kuran ı kerim, Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati peygamber kıssaları,Amr B. El Âs ın Muaviye ye biati ilitam ders soruları, Amr B. El Âs ın Muaviye ye biatiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &