ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Ammar ın azli
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ammar ın azli  (Okunma Sayısı 715 defa)
13 Nisan 2011, 14:44:20
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 13 Nisan 2011, 14:44:20 »Ammar'ın Azli


Yine Ammar (r.a.) bu yıl Küfe genel valiliğinden azledildi.[809] (Ammar'ın azline dair bazı sebepleri daha önce anlatmıştım. Şimdi de diğerlerini anlatıyorum:

a- Küfe ileri gelenlerinden bir kısmı Ammar'ı Hz. Ömer'e şikayet edip, "O emir olmadığı gibi, ne gibi bir görev yüklendiğini bile bilmi­yor" diye yazıp dedikodu ettiler. Hz. Ömer de onu Medine'ye çağırdı. Ammar (r.a.) yola çıkıp kendini destekleyeceğini sandığı bazılarını Ömer'e yolladı. Oysa bunlar Kûfe'de kalanlardan daha fazla aley­hinde idiler. Gelip Hz. Ömer'e hoşlanmayacağı durumlar anlattılar.

Ammar'a; "Görevden alınmana bozuldun mu?" denilince, "Görev verildiğinde sevinmemiştim, ama alınınca buna bozuldum!" dedi.

b- Hz. Ömer Kûfelilere "'Ben hangisinin daha iyi olduğunu biliyo­rum, ama size yine soruyorum Küfe mi yoksa Medayin mi daha hoşu-

nuza gidiyor?" diye sorunca Cerir birini övüp öbürünü kötülemjşti. Buna kızan Ammar ona: "Yalan söyledin!" deyip sonra yanındakilere "Valiniz Ammar hakkında ne biliyorsunuz?" deyince Cerir de: Vallahi o yeterli değil, bu işe yatkın olmadığı gibi siyaseti de bilmez!" dedi.

Sa'd b. Mes'ud da: "Vallahi Ammar senin kendisini nereye görev verdiğini bile bilmez." Dedi. Hz. Ömer Ammar'a "Ben seni nereye ta­yin ettim?" dedi. Ammar da "Hıyre ve arazilerine!" dedi. Hz. Ömer: "Peki ne görev üzerine?" dedi. O da "Babil ve arazisine!" dedi. Onlar da "Biz sana demedik mi, o senin onu hangi görev için vazife verdi­ğini bilmiyor işte dediler. Böylece Hz. Ömer onu görevden aldı. Sonra Ammar'a: "Seni alınca üzüldün galiba?" dedi. Ammar: "Vallahi beni bu göreve yollarken sevinmedim, ama azledilince üzüldüm!" dedi.

Hz. Ömer ona: "Ben senin bu işin ehli olmadığını biliyordum. Buna rağmen "Yer yü­zünde ezilenlere bağışta bulunup, onları ezenlerin yer ve yurtla­rına varis kılmak istiyoruz" (Kasas, 5) ayetini senin lehine tevil et­miştim (ama olmadı)" dedi. Böylece Ömer (r.a.) Ammar'ı görevden aldı.

Sonra Hz. Ömer bu tür görev alacak kimselerin nazik yapılı ya da güçlü sert olması hususuna Muğira b. Şu'be ile istişare etti. Muğira: "Zayıf, nazik müslümana gelince onun zayıflığı nazikliği belki kendi lehine iyi bir şeydir. Zayıflığı ise senin ve müslümanlarm aleyhinedir. Güçlü ve hiddetliye gelince, onun şiddet ve hiddeti kendi lehine de olur, aleyhine de. Kuvveti ise hem senin hem de müslümanlarm lehi­nedir" dedi.[810]

                                             

Cürcan'ın Fethi
 

Cürcan şehri de bu yıl fethedildi.(Süveyd b. Mukarrin Bistam şehrinde askeri kampını kurup Cürcan kralı Rûzbân'a bir mektup yolladı. Ruzban da sulhu kabul etti. Süveyd de ordusuyla Gürcan'a geldi. Kral onu şehrin dışında karşıladı. Süveyd ona haraç karşılığı yazılı bir eman belgesi verdi.[811]

 

Rey Şehrinin Fethi
 

Bu yıl Süveyd b. Mukarrin, Rey şehrini ele geçirdi.[812]

 

Kumis'in Fethi
 

Rey'in fethinden sonra Süveyd'in kardeşi Nuaym orada kamp ku­rup (ganimetleri paylaştırdığında Hz. Ömer ona kardeşi Süveyd'i Kûmis'e doğru sefere yollamasını emretti. O da orduyu alıp varınca sulh yapılıp şehir teslim oldu.[813]

 

Vefat Olayları
 

Bu yıl içinde Übey b. Ka'b'ın öldüğü rivayeti sadece Vakidi-Muhammed b. Abdullah b. Nümeyr, Muhammed b. Yahya ez-Züheli ve Tirmizi'ye aittir ki bu haber -ve ihtilaflar- hicri on dokuzuncu yıl­daki "vefat olaylarında" ele alınmıştır.[814][809] Taberi (2/544) konuyu tam olarak verir. Müellif Zehebi ise bir cümle ile yetinmiş önemine binaen bu kısmı Taberi'den özetledim.

[810] İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Cantaş Yayınları 5/338-339

[811] Taberi, Tarih 2/538; Parantez arası Taberi'den ilavedir.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Cantaş Yayınları 5/339-340

[812] Taberi 2/537. Fetih komutam Nuaym b. Mukarrin'dir. Rey şehri daha sonra pek çok alim yetiştirmiş bir şehir olup nisbetli "Razî" olup Razî olanlar "Reyli" demek­tir. Selçukluların başşehri olan bu şehir son asırlarda önemini kaybetmiş ve büyüyen Tahran'm bir banliyösü haline dönmüştür.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Cantaş Yayınları 5/340

[813] Taberi, Tarih 2/538

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Cantaş Yayınları 5/340

[814] Übey (r.a.)'ın ölümü hicri on dokuzuncu yılda olmuştur ki, bu cildin (orijinal 191 'inci sayfasında hayatı ve bu ihtilaflar anlatılmıştır.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Cantaş Yayınları 5/340

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ammar ın azli
« Posted on: 06 Nisan 2020, 15:58:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ammar ın azli rüya tabiri,Ammar ın azli mekke canlı, Ammar ın azli kabe canlı yayın, Ammar ın azli Üç boyutlu kuran oku Ammar ın azli kuran ı kerim, Ammar ın azli peygamber kıssaları,Ammar ın azli ilitam ders soruları, Ammar ın azliönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &