ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi  (Okunma Sayısı 1906 defa)
17 Nisan 2011, 13:33:08
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Nisan 2011, 13:33:08 »Adiy Bin Hatem'î Taî'nin Gelişi


 

Şu'be der ki; bana Simâk b. Harb şöyle anlattı: Abbad b. Hubeyş'i Adiy b. Natem'den şöyle dediğini anlatırken duydum:

-Ben Akrab denen yerde bulunduğum sırada Resûlullah'ın süvarileri gelmişti. Halam ve bir kısım insanları yakalayıp Rasûlü Ekrem'e gö­türdüler ve saf halinde dizildiler. Halam, "Ya Resûlallah! Temsilci kayboldu, baba inkıtaa uğradı, (Öldü) bende yaşlı bir acizim. Bana cö­mert davran, Allah sana da cömert davransın!" dedi. Resûlullah (s.a.v)

ona:

"Senin temsilcin kimdi?" diye sorunca, "Adiy b. Hâtemdi!" dedi. Nebi (s.a.v):

"Şu Allah'tan ve Peygamberinden kaçan adam mı?" buyurdu. Kadın yine "bana iyilikte bulun!" diye yalvardı. Nebi (s.a.v)'in yambaşında bir adam daha vardı ve halam onun Ali olduğunu sanıyor. "Sen İhtiyacım ondan iste!" buyurdu. O da isteğini ona arzetti. O da, O'nun ihtiyaçlarını gidermesini emretti.

Adiy b. Hatem der ki. Halam bana daha sonra geldi ve "sen öyle bir şey yaptın ki, baban olmuş olsaydı böyle yapmazdı." Haydi ister seve­rek ister ürkerek, doğru ona git, falanca ona gitti ve kazandı, falanca gitti ve kazandı." dedi. Adiy derki:

- Ben de O'na gittim. Birde ne göreyim yanında bir kadıncağızla bir yada iki bebek var. Adiy Onların Nebi (s.a.v)'e ne kadar yakında ol­duklarını bahsedip, "O anda ben onun Peygamberliğinin Kisrâ ya da Kayser kirallığı olmadığını anladım. Bana:

"Yâ Adiy, seni "La ilahe illallah" demekten kaçıran ne idi. Allahtan başka ilah mı var !. "Allahû Ekber'den" neye kaçtın Ondan daha büyük varmı." Dedi. Bende Müslüman oldum.

Yüzünde müjde pırıltıları gördüm. Nebi (s.a.v):

"(Fatihadaki) Gazab edilenler Yahudîlerdir. Dalalette olanlar da Hıristiyan-lardır." buyurdu. Şu'be Hadisin gerisini (altta gelecek haberdeki gibi) rivayet etti. [698]

Hammâd b. Zeyd, Eyûb'u Sahtiyanı yolu ile Muhammed b. Sîrîn'den şöyle dediğini nakleder: Ebû Ubeyde b. Huzeyfe der ki: Adam'ın biri şöyle anlattı: Ben hadis alimlerine Adiy b. Hâtem'in ha­disini soruyordum, meğer o yanıbaşımdaymış da ona sormamışım. Ni­hayet ona gelip sordum, bana şunları anlattı:

-Allah Muhammed (a.s)'ı Peygamber olarak göndermişti. Ben on­dan hoşlanmadığım kadar daha önce hiç bir şeyden o derece ikrah et­memiştim. Hemen oradan kaçıp Rum hududunu doğru, arabların Me­dine'den en uzak yerlerine kadar vardım.

Daha sonra bulunduğum yerimden hoşlanmayıp, "Muhammed'e gi­dip ne dediğini dinlesem ne olur!" deyip Medine'ye geldim. İnsanlar beni karşılayıp, "Adiy b. Hatem geldi, Adiy b. Hâtem geldi diye se­vinçlerini ortaya koydular. Peygamber (s.a.v) bana:

"Yâ Adiy b. Hâtem! Müslüman olda kurtul!" buyurdu. Ben, "ama benim bir dinim var" dedim. Nebi (s.a.v):

"Ben senin dinini senden iyi bilirim, sen (hiristiyanlık kolların­dan olan) Rekusî değilmisin?" buyurdu. "Evet" dedim

"Kavminin reisliğini yapmıyormuydun?" dedi. "Evet" dedim.

"Peki ganimetin dörtte birini kendine almazmıydın?" dedi. "Evet!" dedim. O zaman:

"Bu ise, senin dininde de helal değildir" buyurdu. Ben bu sözde değerimin küçüldüğünü anladım. Adiy devamla derki: Nebi (s.a.v) de­di ki:

"Belki de bizim yanımızda yoksul insanları görmen senin Müs­lüman olmana mani oluyor, sen insanların bize karşı (tek bir güç gibi) birleştiğini görüp (korkuyorsun) dur, sen Hîyre şehrini gör­dün mü?" Ben.

- Orayı görmedim ama yerini biliyorum, dedim. Nebi (s.a.v) de:

"Bilesin ki, bir kadın yanında hiçbir koruyucu mahremi olma­dan Hıyre'den yola çıkıp Beytullahı tavaf edip gelecek (kadar İs­lâm ve güvenlik yayılacak). Kesinlikle Kisrâ'nın hazineleri bize açılacaktır." buyurdu. Ben, "Kisra b. Hürmüzün hazinelerimi!" diye sorunca Efendimiz (s.a.v);

"Evet, kesinlikle mal öyle artacak ki, malı olan bir kişi sadaka olarak malını alacak kimse çıkmayacak mı diye endişeye düşecek­tir" buyurdu. Adiyy (r.a) der ki:

-Daha sonra ben bir kadının korumasız, kendi başına Hıyre'den yola gittiklerini gördüm. Medayin şehrine hücum eden ilk süvari bölüğü içinde ben de vardım. Vallah'i (ikisi oldu) kesinlikle üçüncüsü de olaçaktır. Zira bu Allah Rasûlünün hadisidir.[699]

Yine bu habere benzer bir bilgiyi Hişam b. Hassan, Muhammed b. Sîrin yoluyla Ebû Ubeyde b. Huzefe'den rivayet ediyor.[700]
[698] Müsned 4/378; İbni Hişâm 4/212; Beyhakî Delâil 3/340; Taberî 3/112; Taberânî Kebîr 17/100; İbni Hibban Zevaid/2279; İbni Sa'd 1/322.

[699] Darakutnî 2/221; Beyhakî Delâil 5/342; İbni Hişâm 4/213; Buhârî Menâkıb'da 61/25 hadis no: 3595. Cilt 4/175 buna benzer bir haberi Adiy'den nakleder. Orada hadis şöyle başlar: Ben Peygamberin yanında iken biri gelip fakirliğinden dert yandı. Öteki gelip yol kesen eşkiyadan şikayette bulundu. Nebi (s.a.v) de bana: Ey Adiy sen Hîreyi gördün mü? buyurdu.... Hadisin gerisi devam eder.

[700] Beyh. Delâil 5/343; İbni Hişâm 4/213,1

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam Meğazi 4/408-411

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi
« Posted on: 14 Ağustos 2020, 20:52:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi rüya tabiri,Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi mekke canlı, Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi kabe canlı yayın, Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi Üç boyutlu kuran oku Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi kuran ı kerim, Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi peygamber kıssaları,Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişi ilitam ders soruları, Adiy Bin Hatemî Taî nin gelişiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &