> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi  (Okunma Sayısı 519 defa)
10 Ocak 2012, 19:52:13
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 10 Ocak 2012, 19:52:13 »Yüce Allah’ın Kâinata Dair Bilgisi Onların Yaratılmasından Öncedir


Bu da, daha önce sözü edilmiş "Yüce Allah’ın kainat hakkındaki bilgisi ezeldendir ve O varlıkları yaratmadan önce bunlara dair kaderleri (ölçüleri) takdir etmiştir" şeklindeki ifadelere binaen söylenmiştir. Nitekim Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem- şöyle buyurmaktadır: "Yüce Allah gökleri ve yeri yaratmadan ellibin sene öncesinden bütün mahlukatın kaderlerini takdir etmiştir, Arşı da su üzerinde idi."[165]

O halde; Yüce Allah’ın, zamanı gelince sonsuz hikmetinin gereğine uygun olarak varlık alemine çıkmadan önce eşyayı bildiğini görüyoruz. Varlık alemine de O’nun bilgisine uygun olarak ortaya çıkar. Çünkü mahlukatın sahip bulundukları akıl almaz pek çok hikmetler ile birlikte var edilmeleri, ancak varlıklarından önce hallerini bütünüyle bilen bir işi tarafından var edilmeleri ihtimalini geçerli kılabilir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Yaratan bilmez mi hiç? O Latiftir, herşeyden haberdardır." (el-Mulk, 67/14)

Mutezile’ye mensup aşırı kimseler Yüce Allah’ın ezelden beri bilen olduğunu kabul etmeyerek şöyle derler: Yüce Allah, kullar fiillerini işlemedikçe onları bilemez. Yüce Allah onların söylediklerinden pek yücedir.

İmam Şafiî -yüce Allah’ın rahmeti üzerine olsun- şöyle demiştir: Kaderiye ile (Allah’ın) ilmi(ni) ileri sürerek tartışınız. Eğer Allah’ın ilim sıfatını kabul ederlerse, yenik düşerler. İnkar ederlerse, küfre saparlar. Şüphesiz ki Yüce Allah belli bir kişinin güç sahibi olduğunu ve gücünün yettiği şeyleri yaptığını bilir. O bakımdan ona da mükafat verir. Diğeri ise yine güç yetiren olmakla birlikte, güç yetirdiği şeyi yapmadığını bilir. Bundan ötürü de onu azaplandırır. Onu azaplandırmasının biricik sebebi, kudret sahibi olmakla birlikte (emrolunduğu hususu) yapmamasıdır. Yüce Allah onun bu halini bilmiştir. Güç yetiremeyen kimseye de ne emir verir, ne de güç yetiremediği şeyi yapmadığı için azaplandırır.

Şâyet, "o takdirde kulun Yüce Allah’ın bilgisini değiştirmeye kadir olması gerekir. Çünkü Yüce Allah onun, o işi yapmayacağını bilmiştir. Şâyet o işi yapabilecek gücü bulursa o takdirde Allah’ın bilgisini değiştirmeye kadir demektir" denilecek olursa şöyle cevap verilir:

Bu bir kelime oyunudur, çünkü kulun mücerred olarak bir fiili yapabilecek durumda olması, ilmin değiştirilmesini gerektirmez. İlmin değişikliğine uğradığını zanneden kimseler, fiilin meydana gelmesi halinde bir değişiklik olduğunu zannediyorlar. Eğer fiil meydana gelecek olursa, elbetteki Allah tarafından bilinen husus o fiilin meydana geleceğidir, meydana gelmeyeceği değildir.

Yüce Allah’ın bir işin meydana gelmeyeceğini bilmekle birlikte, o işin meydana gelmesi imkansız bir şeydir. Hatta böyle bir şey meydana gelecek olursa, elbetteki Yüce Allah o işin meydana geleceğini biliyordu. Şâyet meydana gelmeyecek olursa, şüphesiz ki Yüce Allah o işin meydana gelmeyeceğini biliyordu.

Bizler Yüce Allah’ın ilminin bir olay ile ilgili olarak nasıl olduğunu ancak o işin açıkça ortaya çıkmasıyla bilebiliriz. Yüce Allah’ın ilmi meydana gelene mutâbıktır. Dolayısıyla O’nun ilminin değiştirilmesini gerektirecek bir şeyin meydana gelmesine imkan yoktur. Aksine ne olursa, ne meydana gelirse malûm olan (Allah’ın ilminde bilinen) da onun o durumudur. Herhangi bir iş yapmayan bir kul Allah’ın ilmini değiştiren bir iş yapmış olmaz. Aksine o, meydana gelmeyen bir işi yapabilmeye kadir bir kimse demektir. Şâyet o iş meydana gelirse elbetteki Yüce Allah o işin meydana geleceğini bilmiştir, meydana gelmeyeceğini (bildiği halde meydana gelmiş) değildir.

Denilse ki: Bir işin meydana gelmemesi ile birlikte Yüce Allah onun da meydana gelmeyeceğini bilir. Şâyet kul o işi meydana getirmeye kadir olursa, ilmi de değiştirmeye kadir, olur demektir.

Buna şöyle cevap verilir: Durum böyle değildir. Aksine kul öyle bir işi meydana getirme gücüne sahip olmakla birlikte, onu meydana getirmemiştir. Onu meydana getirecek olursa, Allah tarafından bilinen o işin meydana geleceği şeklindedir, başka türlü olamaz. Kulun güç yetirebildiği bir iş meydana geldiği takdirde, Allah tarafından bilinen de sadece o işin meydana geleceği şeklindedir.

Bu şekilde soru soran kimseler meydana gelen bir işin meydana gelmeyeceğinin Allah tarafından bilinmesi halini var sayarak soru soruyorlar. Bu ise imkansız bir varsayımdır ve böyle bir varsayım bir kimsenin; meydana gelmemekle birlikte, meydana geldiğini varsay, demesine benzer ki bu da iki çelişik önermeyi aynı anda kabul etmek demektir. (Bu da imkânsızdır.)

"İşte bunlar inanılması gereken esaslar, marifetin temelleri, Yüce Allah’ın tevhid ve rubûbiyetini kabul etmenin kapsamı içerisindedir. Nitekim Yüce Allah Kitab-ı Kerîm’inde şöyle buyurmaktadır: "Ve O herşeyi yaratıp inceden inceye takdir ve ta’yin etmiştir." (el-Furkan, 25/2); "Allah’ın emri yerini bulan bir kaderdir." (el-Ahzab, 33/38)"


[165] Müslim 2653.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi
« Posted on: 30 Kasım 2020, 04:18:42 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi rüya tabiri,Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi mekke canlı, Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi kabe canlı yayın, Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi Üç boyutlu kuran oku Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi kuran ı kerim, Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi peygamber kıssaları,Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi ilitam ders soruları, Yüce Allahın Kâinata Dair Bilgisi önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &