> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek  (Okunma Sayısı 899 defa)
12 Ocak 2012, 21:37:29
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 12 Ocak 2012, 21:37:29 »Yüce Allah’ın Dünyada Gözle Görülemeyeceği Hususunda İttifak Vardır

Ümmet, Yüce Allah’ın dünyada, gözleriyle hiçbir kimse tarafından görülmeyeceğini ittifakla kabul etmişler ve bu konuda sadece Peygamberimiz -Sallallahu aleyhi vesellem-in onu görmesi hususunda görüş ayrılığına düşmüşlerdir.

Onlardan kimisi Allah Rasûlünün Yüce Allah’ı gözüyle gördüğünü kabul etmez, kimisi de gördüğünü kabul etmektedir. Kadı Iyad "eş-Şifa" adlı eserinde Ashab-ı Kiram’ın ve onlardan sonra gelenlerin Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in Rabbini görüşü ile ilgili görüş ayrılıklarını nakletmiş bulunmaktadır: Âişe -Radıyallahu anha-ın Allah Rasûlünün baş gözüyle Rabbini gördüğünü kabul etmediği ve bunu kendisine: Muhammed Rabbini gördü mü? diye soran, Meslrûk’un sorusuna olumsuz cevap vererek dile getirdiğini görüyoruz. O şöyle demiştir: Bu söylediklerinden tüylerim diken diken oldu. Sonra da sözlerine şöyle devam etti. Kim sana Muhammed Rabbini görmüştür diye anlatırsa, şunu bil ki yalan söylemiş olur.[88]

Daha sonra Kadı Iyad şunları söylemektedir: Kimisi Aişe -Radıyallahu anh-ın görüşünü kabul etmiştir. İbn Mes’ud’dan nakledilen meşhur görüşüde budur. Ebu Hureyre’den bu hususta farklı rivayetler gelmiştir.

Bunu kabul etmeyip, Yüce Allah’ın dünyada görülmesinin imkansız olduğunu hadis, fıkıh ve kelam alimlerinden bir topluluk da ifade etmişlerdir.

İbn Abbas -Radıyallahu anh-dan da şöyle dediği nakledilmiştir: O, Rabbini gözleriyle görmüştür.[89] Atâ da yine İbn Abbas’tan şöyle dediğini rivayet eder: O, Rabbini kalbiyle görmüştür.[90]

Daha sonra (Kadı Iyad) çeşitli görüşler ve faydalı bilgiler zikretmekte ve şunları söylemektedir: Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in Allah’ı gözüyle gördüğünün kat’î olduğunu ileri sürmek ve gözleriyle O’nu gördüğünü kabul etmeye gelince, bu konuda kat’î bir delil ve nass bulunmamaktadır. Bu hususta dayanak en-Necm suresindeki âyet-i kerîme’dir. O âyet-i kerîme ile ilgili görüş ayrılıkları ise nakledilegelmiştir, görüldüğü anlamına gelme ihtimali de mümkündür.

Kadı Iyad’ın -Allah’ın rahmeti üzerine olsun- bu söylediği hakkın kendisidir. Allah’ın dünyada görülmesi mümkündür, çünkü mümkün olmasaydı Musa -Aleyhisselam- böyle bir talepte bulunmazdı. Ama Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in Rabbini baş gözüyle gördüğüne dair bir nass varid olmuş değildir. Aksine Rabbini görmediğine dair deliller varid olmuştur. Bu da Müslim’in Sahih’inde kaydettiği şu rivayettir:

Ebu Zerr -Radıyallahu anh-dan dedi ki: Rasûlullah -Sallallahu aleyhi vesellem-e: Rabbini gördün mü? diye sordum. O: "Bir nur’dur. O’nu nasıl görebilirdim."[91] demiştir. Bir başka rivayette de: "Bir nur gördüm" dediği kaydedilmektedir.

Yine Müslim’in Ebu Musa el-Eş’arî -Radıyallahu anh-dan rivayetine göre o şöyle buyurmuştur: Rasûlullah -Sallallahu aleyhi vesellem- bize ayağa dikilerek irad ettiği hutbesinde beş hususu dile getirip şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah uyumaz, O’nun uyuması da gerekmez. O adalet terazisini kaldırır ve indirir. Gecenin ameli O’na gündüzün amelinden önce yükseltilir. Gündüzün ameli de gecenin amelinden önce. O’nun hicabı nur -bir rivayette de: nar-dir. Eğer onu açacak olursa, O’nun yüzünün parıltıları mahlukatından basar’ının ulaştığı herbir şeyi mutlaka yakardı."[92]

Buna göre Ebu Zerr -Radıyallahu anh-ın rivayetinde yer alan: "Ben bir nur gördüm" sözünün anlamı -Allah’u a’lem- onun bu hicabı gördüğü demek olur. "O bir nur’dur. O’nu nasıl görebilirim?" sözleri ise şu demektir: Hicab’ın kendisi olan o nur O’nun görülmesine engeldir. Ben, O’nu nasıl görebilirdim? Yani nur benimle O’nun arasında, O’nu görmemi engelleyecek bir hicab iken nasıl onu görebilirdim? İşte bu hadis Yüce Allah’ın dünyada Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem- tarafından baş gözüyle görülmediğini açıkça ifade etmektedir. Doğrusunu en iyi bilen Allah’tır.


[88] Buhârî 4855, 7380; Müslim 177.

[89] Buhârî 4716.

[90] Müslim 176.

[91] Müslim 178.

[92] Müslim 179.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek
« Posted on: 16 Nisan 2021, 21:14:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek rüya tabiri,Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek mekke canlı, Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek kabe canlı yayın, Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek Üç boyutlu kuran oku Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek kuran ı kerim, Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek peygamber kıssaları,Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecek ilitam ders soruları, Yüce Allah Dünyada Gözle Görülemeyecekönlisans arapça,
Logged
02 Temmuz 2018, 03:04:27
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.414


« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2018, 03:04:27 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Temmuz 2018, 14:28:01
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.663Site
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2018, 14:28:01 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere cennette Cemalullahı nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Temmuz 2018, 00:43:19
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.658« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2018, 00:43:19 »

Aleyküm selam bu dünyada Allah ı baş gözü ile asla göremeyeceğiz ancak ahirette bu mümkün olacaktır inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &