> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Peygamber s.a.v in Halilliği
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Peygamber s.a.v in Halilliği  (Okunma Sayısı 987 defa)
13 Ocak 2012, 20:33:36
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 13 Ocak 2012, 20:33:36 »Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in Halil’liği


Muhabbetin en yüksek mertebesi olan halîl’lik mertebesine Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in ulaştığı sabittir. Nitekim gelen sahih rivayette onun şöyle dediği kaydedilmiştir: "Şüphesiz ki Allah İbrahim’i halil edindiği gibi, beni de halil edinmiştir."[59]; "Eğer ben yeryüzü ahalisinden bir halil edinecek olsaydım, şüphesiz Ebu Bekir’i halil edinirdim; fakat sizin bu arkadaşınız (mübarek zatını kastediyor) rahman (olan Allah)ın halil’idir."[60]

Her iki hadis de sahih’tir. Bu iki hadis "halîl’lik İbrahim’e, muhabbet de Muhammed -Sallallahu aleyhi vesellem-e ait bir makamdır. Buna göre; İbrahim halilullah, Muhammed de O’nun habibidir" diyenlerin görüşlerini çürütmektedir. Yine sahih hadiste: "Ben herbir halil’in, halil’liğinden uzak olduğumu bildiririm."[61] diye buyurduğu kaydedilmektedir.

Muhabbet ise ondan başkası hakkında sabittir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Allah ihsan edicileri sever." (Al-i İmran, 3/134); "Şüphesiz Allah takva sahiplerini sever." (Al-i İmran, 3/76); "Muhakkak Allah çokça tevbe edenleri ve çokça arınıp temizlenenleri sever." (el-Bakara, 2/222)
Böylelikle halil’liğin İbrahim’e, muhabbetin Muhammed -Sallallahu aleyhi vesellem-e hâs olduğunu söyleyenlerin sözlerinin tutarsız olduğu ortaya çıkmaktadır. Aksine halil’lik her ikisine hâs’tır, muhabbet ise umumidir. "İbrahim, Allah’ın halil’idir. Şunu bilin ki ben ise Allah’ın habib’iyim ve övünmüyorum."[62] ifadelerinin de yer aldığı Tirmizî’nin rivayet edip, İbn Abbas -Radıyallahu anh-dan geldiği belirtilen hadis-i şerif ise sabit değildir.

Şunu bil ki Yüce Allah’ın muhabbet ve halil’lik ile vasıflandırılması Allah’ın celal ve azametine yakışacak şekilde söz konusudur. O’nun diğer sıfatları da böyledir. Yüce Allah bu gibi vasıflardan sevgi, muhabbet ve hullet ile nass’larda varid olduğu şekliyle sadece vasıflandırılır.

"Ondan sonraki herbir nübüvvet iddiası aşırı derecede bir sapıklıktır, hevâya tabi oluştur."

Çünkü onun peygamberlerin sonuncusu olduğu sabit olmuştur. Buna göre, ondan sonra peygamberlik iddiasında bulunan herkesin yalancı olduğu da bilinmiş olur.

Eğer peygamberlik iddiasında bulunan bir kimse harikulade mucizeler ve doğru delil ve belgeler ortaya atacak olursa, onun yalancı olduğu nasıl söylenilebilir? denilemez. Çünkü biz buna karşı şöyle cevap veririz: Böyle bir şeyin var olması tasavvur dahi edilemez. Çünkü bu, imkansızı var saymak kabilindendir. Yüce Allah, onun peygamberlerin sonuncusu olduğunu haber verdiğine göre; peygamberlik iddiasında bulunan bir kimsenin bu iddiasında, yalancı olduğuna dair emare ve delillerin ortaya çıkmaması imkansız bir şeydir.

Sapıklık (el-ğayy); doğru yolda oluşun aksidir. Hevâ ise nefsin arzu ettiği şeyden ibarettir. Yani böyle bir iddiada bulunmak delile dayalı olarak değil de nefsin hevâsına tabi oluş sebebiyle ortaya atılır. O bakımdan böyle bir dava da batıl olur.

"Bütün cinlere ve bütün insanlara hak ile, hidayet ile, nur ve aydınlık ile genel olarak gönderilmiş bir peygamberdir."

Onun genel olarak bütün cinlere gönderilmiş olduğunu ele alacak olursak, Yüce Allah bizlere cinlerin şu sözleri söylediklerini nakletmektedir: "Ey kavmimiz! Allah’ın davetçisinin çağrısını kabul edin." (el-Ahkaf, 46/31) Aynı şekilde el-Cin suresi de onun cinlere de peygamber olarak gönderilmiş olduğuna delil teşkil etmektedir.

Bütün insanlara gönderilmiş bir peygamber oluşuna gelince; Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Biz, seni ancak bütün insanlar için müjdeleyici ve korkutucu (bir peygamber) olarak gönderdik." (Sebe’, 34/28); "Deki: Ey insanlar! Şüphesiz ben göklerin ve yerin mülkü kendisinin olan, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan, hem dirilten, hem öldüren Allah’ın size, hepinize gönderdiği peygamberiyim." (el-A’raf, 7/158); "Şu Kur’an bana onunla sizi ve her kime ulaşırsa onları korkutup, uyarmam için vahyolundu." (el-En’âm, 6/19) Yani bu Kur’ân kime ulaşırsa onu da uyarmam bana emredilmiştir. Yine bir başka yerde Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Seni insanlara bir peygamber olarak gönderdik. Şahid olarak Allah yeter." (en-Nisa, 4/79); "İçlerinden bir adama: ‘İnsanları uyar, iman edenlere Rableri katında kendileri için muhakkak bir kadem-i sıdk olduğunu müjdele diye!’ vahiy göndermemiz, insanlar için şaşılacak bir şey mi ki?" (Yunus, 10/2); "Hak ile batıl’ı ayıranı (furkan’ı) âlemlere uyarıcı olsun diye kuluna indiren (Allah) ne yüce, ne mübarektir!" (el-Furkan, 25/1); "Kendilerine kitap verilenlerle, ümmîlere de ki: Siz de İslama girdiniz mi? Eğer İslama girerlerse, muhakkak hidayet bulmuş olurlar. Şâyet yüz çevirirlerse artık sana düşen ancak tebliğ’dir." (Al-i İmran, 3/20)
Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem- de şöyle buyurmuştur: "Benden önce hiçbir peygambere verilmemiş, beş husus bana verildi: Bir aylık mesafeden (düşmanımın kalbine salınan) korku ile bana yardım edildi. Yeryüzü benim için hem bir mescit, hem bir temizlenme aracı (tahûr) kılındı. Ümmetimden herhangi bir kimse namaz vaktine erişti mi hemen namazını kılsın. Ganimetler bana helal kılındı, benden önce de kimseye helal kılınmadı. Bana şefaat ta verildi. Benden önceki peygamberlerin herbiri özel olarak kendi kavmine gönderilirken, ben genel olarak bütün insanlara peygamber olarak gönderildim." Bu hadisi Buharî ve Müslim, Sahih’lerinde rivayet etmişlerdir.[63]

Yine Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem- şöyle buyurmuştur: "Bu ümmetten yahudi olsun, hristiyan olsun herhangi bir kimse benim peygamberliğimi işitir de bana iman etmeyecek olursa mutlaka cehennem ateşini boylar." Bunu da Müslim rivayet etmiştir.[64]

Onun bütün insanlara bir peygamber olarak gönderilmiş olduğu İslâm dininde zaruri (kesin) olarak bilinen gerçeklerdendir.

Bazı hristiyanların: O sadece Araplara gönderilmiş bir peygamberdir, şeklindeki sözlerinin batıl olduğu da açıkça ortadadır. Çünkü onlar eğer risaletinin doğruluğunu kabul ediyorlarsa haber verdiği bütün hususlarda onu tasdik etmeleri icab eder. O da genel olarak bütün insanlara Allah’ın bir Rasûlü olarak gönderilmiş olduğunu söylemiştir. Rasûl ise asla yalan söylemez. O halde onun kesin olarak tasdik edilmesi kaçınılmazdır. Çünkü o, ayrıca elçilerini dört bir yana göndermiş ve yine onlarla birlikte her tarafa mektuplarını da göndermiştir. Kisrâ’ya, Kayser’e, Necaşî’ye, Mukavkıs’a vs. yerlerdeki hükümdarları bu yolla İslâma davet etmiştir.

"Hak ile hidayet ile nur ve aydınlık ile (gönderilmiştir)" şeklindeki ifadelerine gelince, bunlar Kur’ân’dan vs. deliller yoluyla apaçık göz kamaştırıcı delillerle desteklenmiş, getirmiş olduğu din ve şeriatin niteliklerindendirler. Işık (ziya) nur’dan daha mükemmeldir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Güneşi ışık saçıcı (ziya), ay’ı nurlu yaratan O’dur." (Yunus, 10/15)[/
size][/color]

[59] Müslim 532.

[60] Müslim 2383; Tirmizî 3656

[61] Taberânî, el-Mu'cema'l-Kebir, 1686

[62] Tirmizî 3620. Senedinde Zayif iki râvi bulunduğundan dolayi, Tirmizî de bu hadis hakkinda: "Bu garip bir hadistir" demiştir.

[63] Buhâri 335, 438, 3112; Müslim 521

[64] Müslim 153.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Peygamber s.a.v in Halilliği
« Posted on: 20 Nisan 2021, 15:48:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Peygamber s.a.v in Halilliği rüya tabiri,Peygamber s.a.v in Halilliği mekke canlı, Peygamber s.a.v in Halilliği kabe canlı yayın, Peygamber s.a.v in Halilliği Üç boyutlu kuran oku Peygamber s.a.v in Halilliği kuran ı kerim, Peygamber s.a.v in Halilliği peygamber kıssaları,Peygamber s.a.v in Halilliği ilitam ders soruları, Peygamber s.a.v in Halilliğiönlisans arapça,
Logged
04 Temmuz 2018, 15:18:11
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.424


« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2018, 15:18:11 »

Esselamu aleykum.peygamber efendimiz tüm insanlığa gönderilmiş yol gösterici halifedir.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Temmuz 2018, 03:07:46
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.673« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2018, 03:07:46 »

Aleyküm Selam. Peygamber Efendimiz her yönüyle  insanlığa güzel örnektir. Rabbim bizleri Peygamberimize hayırlı ümmet olanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Mart 2021, 14:24:34
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.672Site
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2021, 14:24:34 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsuın
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &