> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi  (Okunma Sayısı 911 defa)
12 Ocak 2012, 21:55:19
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 12 Ocak 2012, 21:55:19 »Nazar (Bakma)nın, Kullanımına Göre Değişik Anlamlara Gelmesi

"Nazar" kelimesinin sıla’ları ile (onunla birlikte kullanılan lafızlarla) ve kendisi ile teaddi etmesi (geçiş yapması)ne göre çeşitli kullanımları vardır. Eğer bu fiil bizzat geçişli olarak kullanılırsa o takdirde durmak ve beklemek (tevakkuf ve intizar) anlamlarına gelir. Yüce Allah’ın: ": Bizi bekleyin de nurunuzdan aydınlanalım" (el-Hadid, 57/13) buyruğunda olduğu gibi.

Eğer "fi" edatı ile geçiş yapacak olursa o takdirde tefekkür ve ibret almak anlamlarına gelir. Yüce Allah’ın: ": Onlar göklerin ve yerin hükümdarlığına... bakmazlar mı?" (el-A’raf, 7/185) buyruğu gibi.

Eğer "ilâ: e, a" edatı ile geçiş yaparsa o takdirde gözlerle görmek anlamına gelir. Yüce Allah’ın: ": O halde meyvesine, meyve verdiği zaman bir bakıverin." (el-En’âm, 6/99) O halde eğer görmenin mahalli’nin bulunduğu yüze izafe edilirse anlamı ne olabilir ki?

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Orada onlara diledikleri herşey var. Yanımızda fazlası da var." (Kaf, 50/35) Taberî dedi ki: Ali b. Ebi Talib ve Enes b. Malik -Radıyallahu anh-; burda kasıt aziz ve celil olan Allah’ın vechine bakmaktır, demişlerdir.

Yine Yüce Allah bir başka yerde: "İhsanda bulunanlara da el-hüsna ve daha da fazlası vardır" (Yunus, 10/26) diye buyurmaktadır. Buradaki "el-husnâ"dan kasıt cennettir. Ziyade (daha fazlası)ndan kasıt ise, Yüce Allah’ın kerim vechine bakmaktır.

Rasûlullah -Sallallahu aleyhi vesellem- ve ondan sonra sahabe-i kiram bunu böylece açıklamışlardır. Nitekim Müslim, Sahih’inde yer alan rivayete göre Suhayb şöyle demiştir: Rasûlullah -Sallallahu aleyhi vesellem- Yüce Allah’ın: "İhsanda bulunanlara el-hüsnâ ve daha da fazlası vardır" buyruğunu okudu ve şöyle dedi: "Cennet ehli cennete, cehennemlikler de cehenneme gireceklerinde bir münadi şöyle seslenecektir: Ey cennetlikler, şüphesiz ki sizin Allah’ın nezdinde verilmiş bir sözünüz vardır. O size vermiş olduğu sözünü yerine getirmek ister. Cennetlikler: O da nedir? derler. Bizim terazilerimizi ağır bastırmadı mı? Yüzlerimizi ağartmadı mı ve bizi cennete sokmadı mı? Cehennem ateşinden kurtarmadı mı? Bunun üzerine Yüce Allah hicab’ı kaldırır ve O’na bakarlar. Kendi zatına bakmalarından daha çok sevecekleri bir şeyi onlara vermiş olmayacaktır.[83] İşte ziyade de budur."

Bunu Müslim’den başkası da çeşitli senedlerle ve farklı lafızlarla rivayet etmişlerdir ki bunların hepsinin ihtiva ettiği mana şudur: Ziyade’den, fazlalık’tan kasıt aziz ve celil olan Allah’ın yüzüne bakmaktır.

Sahabe -radıyallahu anhuma- da bunu böylece açıklamışlardır. İbn Cerir, aralarında Ebu Bekir es-Sıddiyk, Huzeyfe, Ebu Musa el-Eş’arî ve İbn Abbas -radıyallahu anhuma-ın da bulunduğu bir topluluğun bunu böylece açıkladıklarını rivayet etmektedir.

Yüce Allah bir başka yerde şöyle buyurmaktadır: "Hayır, muhakkak ki onlar o günde Rab’lerinden elbette perdelenmiş olacaklardır." (el-Mutaffifin, 83/15) Şafiî ve onun dışında bir takım imamlar bu âyet-i kerîme’yi cennetliklerin ru’yetine delil göstermişlerdir. Bunu Taberî ve başkaları el-Müzenî’den o da eş-Şafiî’den nakletmektedir. Hakim dedi ki: Bize el-Asam anlattı, bize er-Rabî’ b. Süleyman anlattı, dedi ki: Ben Muhammed b. İdris eş-Şafiî -Allah’ın rahmeti üzerine olsun-nin huzurunda bulundum. Ona es-Said denilen bölgeden bir kağıt gelmişti. Orada şu ifadeler yer alıyordu: Aziz ve celil olan Allah’ın: "Hayır, muhakkak ki onlar o günde Rab’lerinden elbette perdelenmiş olacaklardır." (el-Mutaffifin, 83/15) buyruğu hakkında ne dersin? Şafiî dedi ki: Bunlar gazaba uğrayarak perdelenmiş olacaklarına göre bu buyrukta O’nun gerçek dostlarının Allah’ın rızasına nail olacakları halde O’nu göreceklerine delil teşkil etmektedir.


[83] Müslim 181; Tirmizî 2555, 3104; İbn Mâce 187; Müsned, IV, 332, 333.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi
« Posted on: 16 Nisan 2021, 20:01:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi rüya tabiri,Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi mekke canlı, Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi kabe canlı yayın, Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi Üç boyutlu kuran oku Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi kuran ı kerim, Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi peygamber kıssaları,Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesi ilitam ders soruları, Nazarın Değişik Anlamlara Gelmesiönlisans arapça,
Logged
03 Temmuz 2018, 02:44:33
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.414


« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2018, 02:44:33 »

Esselamu aleykum. Kur ani kerim de nazar bir çok manada kullanilmistir.rabbimokuyup anlayan kullardan eylesin bizleri inşallah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Temmuz 2018, 11:41:51
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.663Site
« Yanıtla #2 : 03 Temmuz 2018, 11:41:51 »

Ve aleykümüsselam Nazar haktır Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
04 Temmuz 2018, 01:14:21
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.658« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2018, 01:14:21 »

Aleyküm selam nazar değişik anlamlarda kullanılır nazar bazen olumlu bazende olumsuz anlama gelir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &