> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Akaid Eserleri > Tahavi Şerhi > İmanın Mahiyeti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İmanın Mahiyeti  (Okunma Sayısı 2897 defa)
08 Ocak 2012, 12:06:25
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« : 08 Ocak 2012, 12:06:25 »İman’ın Mahiyeti


Neye iman denileceği hususunda pek çok görüş ayrılıkları vardır: Malik, Şafiî, Ahmed, Evzaî, İshak b. Raheveyh ve diğer hadis ehli alimler ile Medine alimleri -Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun- Zahirîler ve bir kısım kelamcılar imanın kalp ile tasdik, dil ile ikrar ve azalarla amel olduğunu söylemişlerdir.

Bizim mezhebe mensub bir çok kimse de Tahâvî’nin sözünü ettiği şekilde imanı dil ile ikrar ve kalp ile tasdik olarak kabul etmişlerdir.

Aralarından: Dil ile ikrar zaid bir rükün’dür, aslî bir rükün değildir, diyenler de vardır. Ebu Mansur el-Maturidî -Allah’ın rahmeti üzerine olsun- bu kanaattedir. Bu görüş Ebu Hanife -Radıyallahu anh-dan da rivayet edilmektedir.

Kerrâmiye ise imanın sadece dil ile ikrardan ibaret olduğu kanaatindedir. Onlara göre münafıklar da imanı kâmil mü’mindir. Ancak Yüce Allah’ın tehdit ettiği azabı hakkederler. Bu görüşlerinin ne kadar tutarsız olduğu açıkça ortadadır.

el-Cehm b. Safvân ile Kaderiye’nin önderlerinden birisi olan Ebu’l-Huseyn es-Salihî ise imanın kalp ile bilip tanımak olduğu kanaatindedirler. Bunun yanlışlığı ise öncekinden daha açıktır. Çünkü buna göre Firavun ve kavminin mü’min olmaları icab eder. Zira onlar Musa ile Harun (ikisine de salat ve selam olsun)ın doğru söylediklerini biliyorlardı ve ona iman etmemişlerdi. İşte bundan dolayı Musa -Aleyhisselam- Firavun’a şöyle demişti: "Andolsun ki bunları birer ibret olmak üzere göklerin ve yerin Rabbinden başka kimsenin indirmediğini bilmişsindir." (el-İsra, 17/102); "Kalpleri onlara inandığı halde, zulümle büyüklenmeleri sebebi ile onları inkar ettiler. Bozguncuların sonunun nasıl olduğuna bir bak." (en-Neml, 27/14)

Kitab ehli de Peygamber -Sallallahu aleyhi vesellem-in peygamberliğini kendi öz çocuklarını tanır gibi tanıyorlardı. Fakat ona iman etmediler, aksine onu inkar eden kâfirler oldular, ona düşmanlık ettiler. Nitekim Ebu Talib de aynı şekilde bunlara göre mü’mindir, çünkü o şöyle demiştir:

"Ben bildim ki Muhammed’in dini,

Yeryüzündeki dinlerin en hayırlısıdır.

Eğer kınanmaktan yahut bana sövüleceğinden çekinmemiş olsaydım,

Bunu gönül hoşluğuyla kabul ettiğimi ve açıkladığımı görecektin."

Hatta İblis dahi el-Cehm’e göre imanı kâmil bir mü’mindir, çünkü o Rabbini bilmeyen birisi değildi. Aksine o Rabbini bilen birisiydi."Dedi ki: Rabbim, diriltilecekleri güne kadar bana mühlet ver." (el-Hicr, 15/36); "Rabbim, beni azdırdığın için..." (el-Hicr, 15/39); "Dedi ki: İzzetin hakkı için hepsini mutlaka azdıracağım." (Sâd, 38/82)

Cehm’e göre küfür de yüce Rabbi bilmemektir. Halbuki ondan daha çok Rabbini bilmeyen kimse de yoktur. Çünkü o Yüce Allah’ı mutlak varlık olarak kabul etmiş ve bütün sıfatlarını selbetmiştir, bundan daha büyük bir cahillik de olamaz. Buna göre bizzat kendisinin kendisi hakkındaki tanıklığıyla, kendisi de kâfir olur.

Bütün bunlardan çıkan sonuç şu ki: İman ya kalp, dil ve diğer azalar ile birlikte kaim’dir. Nitekim selef’in cumhur’unu teşkil eden üç imam ve diğerleri -az önce geçtiği gibi- bu kanaattedir.

Azalar dışında kalp ve dil ile kaim’dir. Tahâvî’nin, Ebu Hanife’den ve onun mezhebini kabul edenlerden -Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun- naklettiği gibi.

Yahut sadece dil ile kaim’dir, Kerramiye’nin görüşü gibi.

Yahut ta sadece kalp ile kaim’dir, bu da ya Cehm’in dediği gibi marifettir (bilip tanımaktır) yahut ta Ebu Mansur el-Maturidî -Allah’ın rahmeti üzerine olsun- dediği gibi tasdik’tir. Kerramiye ile Cehm b. Safvan’ın sözlerinin tutarsızlığı açıkça görülmektedir.

 


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İmanın Mahiyeti
« Posted on: 16 Nisan 2021, 19:45:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İmanın Mahiyeti rüya tabiri,İmanın Mahiyeti mekke canlı, İmanın Mahiyeti kabe canlı yayın, İmanın Mahiyeti Üç boyutlu kuran oku İmanın Mahiyeti kuran ı kerim, İmanın Mahiyeti peygamber kıssaları,İmanın Mahiyeti ilitam ders soruları, İmanın Mahiyetiönlisans arapça,
Logged
02 Temmuz 2018, 03:13:15
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.414


« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2018, 03:13:15 »

Esselamu aleykum. Dili ile ikrar da bulunan kalbi ile tasdik eden allaha sonsuz tevekkul içinde inanan iman eden ve iman ettiği şekilde yaşayıp allahın rahmetine kavuşan kullardan olalim inşallah. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Temmuz 2018, 14:25:18
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.663Site
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2018, 14:25:18 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizlere taklidi değil tahkiki imanı nasip eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Temmuz 2018, 00:49:00
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.658« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2018, 00:49:00 »

Aleyküm selam iman dil ile ikrar kalp ile tastiktir 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 21 Mart 2021, 06:43:40 Gönderen: Sevgi. »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &