> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çocuk Gelişim Eserleri > Sünnette Çocuk Eğitimi > Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek  (Okunma Sayısı 479 defa)
13 Ekim 2010, 01:56:10
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 13 Ekim 2010, 01:56:10 » 
E. Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek

Sahabe çocukları beş vakit namazla yetinmemiş, geceleri kalkarak nafile ibadetler de yapmışlardır. İbn Abbas (r.a.) bunlardan biridir. Der ki: Peygamber'in (s.a.v.) zevcesi teyzem Meymune'nin yanında gecelemiştim. O gece Peygamber (s.a.v.) onun yanındaydı. Derken Peygamber (s.a.v.) yatsıyı kıldı sonra evine gelerek dört rek'at daha kıldı. Bir müddet uyuduktan sonra kalktı ve "yavrucuk uyumuş" dedi. Sonra ka­lktı. Ben solunda bulunuyordum, sağ tarafına aldı. Beş rek'at namaz kıldı.[140] Sonra iki rek'at daha kıldı. Sonra da uyudu hatta ben horul­tusunu işittim. Sonra namaza çıktı.[141]

Çok sevdiği Peygamber'in (s.a.v.) hareket ve tatbikatını gözetleyen ve uykudan uyanıp onunla birlikte namaz kılan şu yavruya bir bakın! Sonra, Peygamber'in sağ yanma alarak çocuğa doğruyu göstermesini ve onun namazım ehemmiyete almasını bir düşünün! Gerçi Peygamber (s.a.v.), küçüklerle, büyüklerle, kadınlarla, erkeklerle birlikte namaz kılarken de öyleydi. Müslüman evlere gönül ferahlığı katardı.

Enes'in (r.a.) anlattığına göre kendisi, Rasûlüllah (s.a.v.), anası ve teyzesi birarada iken, Peygamber (s.a.v.) onlara namaz kıldırmıştı, Enes'i sağ yanına, anasını ve teyzesini de arkalarına almışlardı.[142]

Henüz bir çocuk olan Ebu Yezîd Tayfur b. îsâ el-Bistâmî ile babası arasında geçen şu konuşma gerçekten ilginç ve güzel bir kıssadır.

İbn Zafer el-Mekkî[143] anlatıyor: Ebu Yezid Tayfur el-Bistamî: "Ey örtüsüne bürüneni geceleyin kalk (namaz kıl), yalnız biraz (uyu)"[144] ayetlerini ezberleyince, babasına:

“Babacığım! Allah Teâlâ bunu kime söylemektedir; ayetlerin mu­hatabı kimdir? suâlini sordu. Babası:

“Yavrucuğum! O, Peygamber Muhammeddir (s.a.v.), cevabını ver­di. Oğlu Tayfur:

“Babacığım!  Peki neden  Peygamber'in (s.a.v.) yaptığı gibi yapmıyorsun? diyerek ikinci bir suâl sordu. Babası:

“Yavrucuğum! Gece namazı (teheccüd) Peygamber'e (s.a.v.) hususî olarak farz kılınmıştır. Ümmetine farz değildir, cevabını verdi. Bunun üzerine çocuk sükût etti. "Rabbin senin gecenin üçte ikisinden Daha azında, yarısında ve üçte birinde kalkıp namaz kıldığını, seninle birlikte olanlardan bir topluluğun da böyle yaptığını bi­liyor"424 ayetini ezberleyince, yine:

“Babacığım! Bir topluluğun geceleri kalkıp namaz kıldıklarını işitiyorum, bunlar kimlerdir? sorusunu yöneltti. Babası:

“Yavrucuğum! Bunlar ashab-ı kirâmdır, dedi. Çocuk:

“Babacığım! Peygamber (s.a.v.) ve ashabının yaptığı birşeyi terketmekte bir hayır var mıdır? deyince de, babası ona:

“Doğru söyledin, yavrucuğum! dedi. Artık ondan sonra babası gec­eleri kalkarak namaz kılardı. Oğlu Ebu Yezid bir gece uyandığında, ba­basının namaz kıldığını gördü ve:

“Babacığım! Nasıl abdest alıp temizleneceğimi ve seninle beraber nasıl namaz kılacağımı bana öğret! dedi. Babası:

“Yavrucuğum, Sen uyu! Çünkü sen henüz küçüksün, dedi. Çocuk:

“Babacığım! Yaptıklarının kendilerine gösterilmesi için insanların ayrı ayrı gruplar halinde (ilahî divana) çıkacakları gün geldiğinde, Rab-bime "Ben babama nasıl abdest alıp namaz kılacağımı sordum. Ama, sen henüz küçüksün diyerek bana öğretmedi" derim, peki bunu ister misin? deyince, babası ona şu cevabı verdi:

“Hayır, vallahi yavrucuğum! Bunu asla istemem.

Artık babası oğluna abdesti ve namazı öğretti. Babasıyla birlikte namaz kılmaya başladı.[145]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek
« Posted on: 16 Ekim 2021, 23:23:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek rüya tabiri,Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek mekke canlı, Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek kabe canlı yayın, Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek Üç boyutlu kuran oku Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek kuran ı kerim, Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek peygamber kıssaları,Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnek ilitam ders soruları, Gece İbadetinde Çocuklar İçin Bir Örnekönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &