> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çocuk Gelişim Eserleri > Sünnette Çocuk Eğitimi > Çocuğun Malı Babasına Helaldir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuğun Malı Babasına Helaldir  (Okunma Sayısı 17814 defa)
05 Ekim 2010, 03:23:01
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 05 Ekim 2010, 03:23:01 »F. Çocuğun Malı Babasına Helaldir:Amr b. Âs (r.a.) anlatıyor: Bir adam Rasûlüllah'a (s.a.v.) gelerek:

"Ya Rasûlallah! Benim (bir miktar) malım ve çocuğum vardır. Babam da malımın tamamını tüketmek istiyor, " dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.):

"Sen babanınsın ve malın da babana (helal)dır. (Ey mü'minler!) Çocuklarınız sizin en helal kazancınızdandır. O halde onların mal­larından yeyiniz, " buyurdu.[61]

Ebu Hanife'nin Müsned'inde geçen ve Hz. Âişe'nin, Rasûlüllah'tan (s.a.v.) yaptığı rivayet de şöyledir:

"Şüphesiz çocuklarınız sizin kazancınızdandır. Onlar Allah'ın size hibesidir. O dilediğine kız, dilediğine de erkek ve­rir."

Hz. Âişe'nin, Rasûlüllah'tan (s.a.v.) rivayet ettiği bir başka hadis de şudur;

"Yediğiniz en temiz helal lokma kendi kazancınız­dandır. Çocuklarınız da sizin kendi kazancınızdandır."[62]

Taberânî'nin rivayet ettiği sahih bir hadisinde Peygamberimiz (s.a.v.)

"Yaşlı ana babasını ziyaret ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıkan bir evlat Allah yolundadır" buyurmuştur.

Ana babanın, çocuklarına yaptıkları bağıştan dönme hakkı vardır. İbn Ömer ve İbn Âbbâs'dan rivayet edildiğine göre Rasûlülîah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Bir kimsenin bir bağışta bulunup da sonra on­dan cayması helal/caiz değilidir. Ancak baba, çocuğuna yaptığı bağıştan dönebilir. Bağışta bulunup da sonra ondan dönen kim­se, doyuncaya kadar yedikten sonra kusan ve kustuğunu tekrar yiyen köpeğe benzer."[63]

Tabiinden Muhammed b. Şîrîn anlatıyor: Hz. Osman zamanında bir hurma ağacının fiatı bin dirheme ulaşmıştı. Buna rağmen Üsame b. Zeyd onu alarak (çok nefis ve leziz olan) göbeğini çıkarır ve anasına yedirirdi. Ona:

"Hurma ağacının bin dirheme vardığını gördüğün halde, seni buna seykeden şey nedir? " diye sordum. O bana:

"Onu benden anam istedi. O, yapabileceğim birşeyi benden is­terse, onu mutlaka yerine getiririm, " cevabını verdi.[64]

 
G. Çocuğun Köle Veya Mahkum Ana Babasını Hürriyetine Kavuşturması:
 

Köleliğin geçerli olduğu tarihlerde bazan maddi durumu iyi olan oğul hür iken, malı ve parası olmayan ana veya baba köle olabilmektey­di. O tarihte uygulanan bir kölelik anlayışı ve müessesesi günümüzde yoktur. Ancak konuyla alakalı bazı rivayetler, günümüz meselelerine ışık tutacak niteliktedir. Mesela, (haciz gibi) herhangi bir sebeple ciddi borç yükü altına girmiş olan ana veya babaya karşı evladın tavrı ne ola­caktır? Ya da herhangi bir sebeple hapse mahkum edilen ana babadan biri, ekonomik şartları iyi olmadığından kefaletleri için para bula­madıkları zaman çocuk ne yapacaktır? İşte Peygamber (s.a.v.) şu evren­sel mesajıyla bu probleme açıklık getirmektedir: "Hiçbir çocuk babanın hakkını ödeyemez. Ancak onu köle olarak bulur da satın alarak âzad ederse, (işte o zaman onun hakkını ödemiş olur)."[65] Ayrıca İbn Abbâs'dan (r.a.) rivayet edilen şu hadis de Peygamber'in (s.a.v.) bu kon­udaki hassasiyetini göstermektedir:

"Kim ana babası yerine hac ibadeti yapar veya onların borcunu öderse, kıyamet günü iyilerle beraber diril­tilir."[66]

 
H. Ana Baba İle Çocukları Arasında Müşterek Dua:
 

İyilik konusunda duanın müstesna bir yeri vardır. Dua gönüldeki sevginin bir göstergesidir. Sevgi ile dolu olan bir gönül, sevdiği kimse için ısrarla duâ etmeye devam eder. Bu bakımdan ana baba ile çocukları arasında karşılıklı sevgi ve ortak bağ güçlendikçe, o nisbette duâ da artar. Ebû Hüryere'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Üç duâ vardır ki, bunlar makbuldür; kabul edilmesinde şüphe yoktur. Zulme uğrayanın duası, yolcu­nun duası ve ana babanın çocuğuna duası."

Enes (r.a.) anlatıyor: Peygamber (s.a.v.) -anam- Ümmü Süleym'in yanına girmişti. Anam ona ikramda bulunmak üzere hurma ve yağ ge­tirdi. Peygamber (s.a.v.):

"Yağınızı tulumuna, hurmanızı da kabına geri koyunuz. Çünkü ben orucum, " buyurdu. Sonra kalkarak evin bir tarafinda nafile namaz kıldı. Peygamber (s.a.v.) Ümmü Süleym'e ve ev halkına duâ etti. Ümmü Süleym:

"Ya Rasulallah, benim bir hâssacığım var[67] (ona da duâ bu­yur), " dedi. Rasûlüllah (s.a.v.):

"Hâssacık nedir? " diye sordu. Ümmü Süleym:

"Hizmetçin Enes'tir, " cevabını verdi. Enes diyor ki: Bunun üzerine Rasûlüllah (s.a.v.) "Allah'ım! Onu mal ve evlet ile rızıklandır ve bunları kendisi için hayırlı ve bereketli eyle!" buyurarak, dünya ve ahiretin hiçbir iyiliğini bırakmayacak şekilde bana duâ etti. îşte bu yüzden ben, mal bakımından ensarın en zenginlerindenim. Kızım Ümeyne bana Haccâc'in Basra'ya gelişine kadar neslimden yüzyirmi küsur kişinin defnedildiğini söyledi.[68]

Şu rivayet, ananın oğluna yaptığı duaya bir örnektir:   

Ebu Hâzim'den rivayet edildiğine göre, Ümmü Hâni'in âzadlısı Ebû Murra, Ebû Hüreyre ile birlikte binitti olarak Akik'deki arazisine gelmişti. Arazisine girdiğinde yüksek sesle şöyle bağırmıştı: "Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketleri üzerine olsun, ey anacığım!" Anası da şöyle cevap veriyordu: "Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketleri senin de üzerine olsun." Anasına "Küçükken beni (şefkat ve merhametle) yetiştirdiğin gibi, Allah da sana merhamet etsin!" deyince de, anası oğluna: "Yavrucuğum; sen de bana bu yaşlı halimde iyilik ettin. Allah senden razı olsun ve seni hayırla mükafatlandırsın!" diyordu.[69]

Şu rivayet de babanın evladına yaptığı duaya bir örnektir:

Ümmü Seleme'den rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (s.a.v.) kızı Fâtıma'ya:

"Kocanı ve iki oğlunu al da bana getir, " dedi. Hemen Fâtıma onları getirdi. Rasûlüllah (s.a.v.) onların üzerine Fedek yapımı bir elbise attı ve sonra elini üzerlerine koyarak:

"Allahım! Bunlar, Muhammed'in aile efradıdır. Rahmet ve berek­etini Muhammed ve onun aile efradından esirgeme! Sen Hamid ve Mecid; her türlü övgü ve yüceliğe layıksın! " diye duâ etti. Ümmü Seleme diyor ki: Ben de onlarla beraber girmek için hemen elbiseyi örtüyü kaldırdım, fakat Peygamber (s.a.v.) onu benim elimden çekti ve "Sen hayır üzerindesin" buyurdu.[70

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Çocuğun Malı Babasına Helaldir
« Posted on: 29 Kasım 2020, 12:44:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuğun Malı Babasına Helaldir rüya tabiri,Çocuğun Malı Babasına Helaldir mekke canlı, Çocuğun Malı Babasına Helaldir kabe canlı yayın, Çocuğun Malı Babasına Helaldir Üç boyutlu kuran oku Çocuğun Malı Babasına Helaldir kuran ı kerim, Çocuğun Malı Babasına Helaldir peygamber kıssaları,Çocuğun Malı Babasına Helaldir ilitam ders soruları, Çocuğun Malı Babasına Helaldirönlisans arapça,
Logged
27 Nisan 2015, 20:55:21
Kaan Han
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 778


« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2015, 20:55:21 »

Sen babanınsın ve malın da babana (helal)dır. (Ey mü'minler!) Çocuklarınız sizin en helal kazancınızdandır. O halde onların mal­larından yeyiniz, " buyurdu.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Nisan 2015, 14:57:01
sultan aktay
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 417


« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2015, 14:57:01 »

selamun aleyküm
yani şimdi babası ve oğlunu parası ortakmı

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &