ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çocuk Gelişim Eserleri > Sünnette Çocuk Eğitimi > Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı  (Okunma Sayısı 732 defa)
14 Ekim 2010, 08:32:05
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 14 Ekim 2010, 08:32:05 »E- Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı;


Şüphesiz inanç, uğrunda fedakarlık yapmakla artar. Fedâkârlık dairesinin genişlemesi, nefis ve ruhun sebatta güç kazanması ihlas ve sadakatin elde edilmesi, istikametin bizzat kendisi demektir.

Bugün müslüman çocuk, çağdaş birçok tuzak ve tehlikelerle, plan, entrika ve komplolarla, ALLAH'ın dininden uzaklaştırılmak için kendi­sine karşı gerçekleştirilen inceleme ve araştırmalarla karşı karşıyadır, işte bütün bunlar karşısında çocuk ALLAH yolunda fedâkârlığa ve ALLAH'ın kanun ve yöntemi üzerinde sebat etmeye muhtaç bulunmak­tadır. Böyle bir durumda çocuk imanın tadım alır, ruhu ve manevi dere­cesi yükselir.

Peygamber'in (s.a.v.), takdir ederek anlattığı şu olayda, ALLAH yo­lunda hiçbir kınayanın kınamasından korkmadan iman yolunda yürüyen fedakâr sahabe çocuklarında bugünün müslüman çocuğu için dersler ve örnekler vardır:

1- Büyük hendek (Uhdûd) çocuğu çocuklar için bir örnektir:

Sizden öncekiler içinde bir kral vardı. Bu kralın da bir sihirbazı bulunuyordu. Sihirbaz yaşlanınca krala:

Ben yaşlandım. Bana bir çocuk gönder de ona sihir öğreteyim, dedi. O da kendisine bir çocuk gönderdi. Çocuğun yolu üzerinde bir ra­hip vardı. Hemen rahibin yanma oturdu, konuşmasını dinledi ve beğendi. Bundan böyle sihirbazın yanına giderken rahibe uğrar ve yanında otururdu. Sihirbaza geldiğinde îse ondan dayak yerdi. Çocuk bu durumu rahibe şikayet etti. Rahip ona:

“Sihirbazdan korktuğun zaman, beni ailem göndermedi de! Ailenden korktuğun zaman da beni sihirbaz salmadı deyiver![102]

Çocuk bu şekilde devam ederken büyük bir hayvanla karşılaştı. Bu hayvan halkın dışarı çıkmasını engellemişti. Çocuk içinden, sihirbaz mı daha üstün yoksa rahip mi? Bugün öğreneceğim, dedi ve bir taş ala­rak: ALLAH'ım! Eğer rahibin işi sana sihirbazın işinden daha sevimli ise bu hayvanı öldür de halk işine gitsin! dedi ve taşı attı. Hayvanı Öldürdü. Halk da işine gitti.[103] Hemen rahibe geldi ve hadiseyi ona bildirdi. Rahip ona:

“Yavrucuğum! Bugün sen benden daha üstünsün. Senin durumun gördüğüm seviyeye ulaşmıştır. Şüphesiz sen imtihana tabi tutula­caksın. Eğer imtihan edilirsen beni gösterme, dedi. Çocuk kör ve abraşları iyileştiriyor, insanların diğer hastalıklarını tedavi ediyordu, Derken krala yakın kör biri bunu duydu ve kendisine birçok hediyeler getirerek;

“Eğer beni iyileştirirsen, bunların hepsi senin olsun! dedi. Çocuk:

“Ben hiçbir kimseye şifa veremem. Şifayı ancak ALLAH verir. Eğer sen ALLAH'a iman ediyorsan ben ALLAH'a dua ederim. O da şifa verir, dedi. Adam ALLAH'a iman etti, ALLAH da şifasını verdi. Çok geçmeden es­kiden olduğu gibi kralın yanma gelerek oturdu. Kral ona:

“Senin gözünü kim yerine getirdi? suâlini sordu. Adam:

“Rabbim, cevabını verdi. Kral:

“Benden başka senin Rabbin var mı? dedi. Adam:

“Benim de, senin de Rabbin ALLAH'tır, cevabını verdi.

Bunun üzerine kral onu tutukladı ve işkence etmeye devam etti. Nihayet çocuğun yerini gösterdi ve çocuk huzuruna getirildi. Kral ona:

“Yavrucuğum! Sihirin kör ve abraşları iyiliştirecek ve daha başka şeyleri yapacak duruma ulaşmış, dedi. Çocuk:

“Ben hiçbir kimseye şifa veremem. Şifayı ancak ALLAH verir, dedi. Bunun üzerine kral onu tutukladı ve işkence etmeye devam etti. Niha­yet çocuk rahibin yerini söyledi. Rahib getirildi ve kendisine:

“Dininden dön! denildi. Rahip razı olmadı. Derken kral testere is­tedi. Testereyi başının ortasına koydu ve yardı. Hatta başının iki parçası yere düştü. Sonra kralın adamı getirildi ve kendisine:

“Dininden dön! denildi. O da razı olmadı. Kral testereyi hemen başının ortasına koydu ve onun da başını yardı. Hatta başının iki parçası yere düştü. Sonra çocuk getirildi ve ona:

“Dininden dön! denildi. O da razı olmadı. Bunun Üzerine çocuğu bir grup yakın adamlarına verdi ve "Bunu falan dağa götürün ve dağa çıkarın. Dağın tepesine ulaştığınızda, dininden dönerse ne âlâ! Aksi halde aşağı atın!" dedi. Onlar çocuğu götürdüler ve dağa çıkardılar. Çocuk

“ALLAH'ım! Onlara karşı bana dilediğin şeyle kâfi gel, dedi. Hemen dağ onları salladı ve düştüler. Çocuk yürüyerek krala geldi. Kral ona:

“Arkadaşların sana ne yaptı? dedi. Çocuk:

“Onlara karşı ALLAH bana kâfi geldi, dedi. Kral onu yine bir grup yakın adamlarına verdi ve "Bunu götürün ve bir gemiye bindirerek de­nizin ortasına varın! Eğer dininden dönerse ne âlâ! Aksi halde denize atın! dedi. Çocuğu götürdüler. Çocuk:

“ALLAH'ım! Onlara karşı bana dilediğin şeyle kâfi gel, dedi. Hemen gemileri alabora oldu ve boğuldular. Çocuk yine yürüyerek krala geldi. Kral ona:

“Arkadaşların sana ne yaptı? dedi. Çocuk:

“Onlara karşı ALLAH bana kâfi geldi, dedi. Ayrıca krala şunu söyledi: Sana emredeceğim şeyi yapmadıkça sen beni Öldüremezsin! Kral:

“Nedir o? diye sordu. Çocuk:

“Halkı bir yere toplarsın ve beni bir ağaca asarsın. Sonra torbam­dan bir ok al ve bunu yayın ortasına koy. Sonra da "Bu çocuğun Rabbî olan ALLAH'ın adıyla" diyerek bana at! Eğer bunu yaparsan beni öldürürsün, dedi. Bunun üzerine kral halkı bir yere topladı ve onu bir ağaca astı. Sonra torbasından bir ok aldı ve onu yayın ortasına koydu. Sonra da "Bu çocuğun Rabbi olan ALLAH'ın adıyla" diyerek çocuğa attı. Ok çocuğun şakağına isabet etti. Çocuk elini okun isabet ettiği yere, şakağına koydu ve öldü. Bunun üzerine halk:

“Çocuğun Rabbine iman ettik! Çocuğun Rabbine iman ettik! Çocuğun Rabbine iman ettik! dediler. Hemen krala gidilerek: "Ne der­sin, vallahi korktuğun başına geldi. Halk iman etti!" denildi. Bunun Üzerine kral yolların ağzına büyük hendek kazılmasını emretti. Nihayet kazıldı ve içinde ateşler yakıldı. Sonra:

“Dininden dönmeyen kimseleri buraya atın! dedi. Veya krala "sen at!" denildi. Onlar bunu yaptılar. Nihayet yanında bir çocuğu olan bir kadın geldi. Kadın oraya düşmekten çekindi. Bunun üzerine çocuk ona:

“Anacığım, sabret! Çünkü sen hak üzeresin! dedi.[104]

Abdurrezzak'm rivayetinde şu ilave bilgi bulunmaktadır: "İşte bu, ALLAH'ın "O yakıt doldurulup tutuşturulmuş ateş hendeğinin adamları kahroldu"[105] –iki ayet daha okudu- sözüdür. Olaydan son­ra çocuk defnedildi. Hz. Ömer zamanında çocuğun, daha önce koyduğu -   gibi parmağı şakağında olduğu halde görüldüğü söylenmektedir."

2- Sahabe ve selef-i sâlihin çocuklarının cihad ve fedâkârlığından örnekler:

a) Analar cihad için çocuklarına cesaret veriyorlardı:

İbn Ebi Şeybe, eş-Şa'bî'den şu olayı nakletmektedir:

Bir kadın Uhud savaşında oğluna bir kılıç verdi. Fakat çocuk kılıcı taşıyamadı. Anası kılıcı bir iple çocuğun bileğine bağladı sonra onu Peygamber'e (s.a.v.) getirerek şöyle dedi:

“Ya Rasûlallah! Şu oğlum senden emir beklemektedir. Peygamber (s.a.v.) çocuğa:

“Yavrucuğum, buraya getir, yavrucuğum şuraya getir! dedi. Der­ken çocuk bir yara aldı ve Rasûlüllah'a (s.a.v.) getirildi Rasûlüllah (s.a.v.) ona:

“Yavrucuğum! Galiba bir yerin kesildi, dedi. Çocuk:

“Hayır, ya Rasûlallah, dedi.

b) Analar çocuklarının şehid olmalarına seviniyorlardı:

Enes (r.a.) anlatıyor: Rabî'in oğlu Harise Bedir savaşma gözetleyici olarak iştirak etmişti. Harise o gün bir çocuktu. Çok geçmeden atam bilinmeyen (faili meçhul) bir ok geldi. Çocuğun boğaz çukuruna isabet ederek onu öldürdü. Bunun üzerine anası gelerek "Ya Rasûlallah! Hârise'nin yanımdaki yerini biliyorsun. Eğer cennet ehlin­den ise sabredeceğim. Aksi halde ALLAH benim yapacağımı görecektir" dedi. Peygamber (s.a.v.) ona: "Ey Ümmü Harise! Cennet yalnız bir tane değil, çoktur. Oğlun Firdevs-i a'lâ'dadır" buyurdu.[106]

c) Çocuklar Rasûlüllah'ın (s.a.v.) azgın düşmanlarını öldürüyorlardı:

Abdurrahman b. Avf (r.a.) anlatıyor: Bedir günü ben safta duruy­ordum. Sağıma ve soluma baktım, gördüm ki ensardan iki çocuğun arasındayım. Yaşlan da genç! Ben bunlardan daha güçlü kimseler

“Ey amca! Ebû Cehil'i tanır mısın? dedi.

“Evet! Ne yapacaksın onu yeğenim? dedim.

“Onun Rasûlüllah'a (s.a.v.) sövdüğünü haber aldım. Nefsim yed-i kudretinde olan ALLAH'a yemin ederim ki, eğer onu görürsem eceli daha erken gelen Ölmedikçe şahsım onun şahsından ayrılmayacaktır! dedi. Doğrusu ben buna şaşırdım. Az sonra diğeri de beni dürttü ve ötekinin söylediğini bana söyledi. Çok geçmeden Ebu Cehil'i halkın içinde hare­ket ederken gördüm. Çocuklara:

“Görüyor musunuz? işte sorduğunuz adam! dedim. Hemen ona koştular ve kılıçları ile vurarak onu öldürdüler. Sonra Rasûlüllah'a (s.a.v.) gittiler ve durumu haber verdiler. Peygamber (s.a.v.) onlara:

“Onu hanginiz öldürdü? diye sordu. Onlardan herbiri:

“Ben öldürdüm! cevabını verdi. Peygamber (s.a.v.):

“Kılıçlarınızı sildiniz mi? diye sordu. Onlar:

“Hayır! dediler. Bunun üzerine kılıçlara baktı ve:

"Onu ikiniz de öldürmüşsünüz!" buyurdu. Üzerindeki eşyanın Muâz b. Amr b. el-Cemûh'a verilmesine hükmetti, öbürünün adı da Muâzb. Afrâ'dır.[107]

d) Çocuklar cihada çıkmak için canatarlardı. Küçük görülürüz ve kabul edilmeyiz endişesiyle yoklama anında gizle­nirler, kabul edilmemeleri durumunda ise ağlarlardı.

Sa'd b. Ebî Vakkas (r.a,) anlatıyor: Rasûlüllah (s.a.v.), kardeşim Umeyr b. Ebî Vakkas'ıh Bedir'e katılma isteğini kabul etmedi,...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2010, 13:59:44 Gönderen: Hafıza Aişe »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı
« Posted on: 09 Nisan 2020, 23:39:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı rüya tabiri,Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı mekke canlı, Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı kabe canlı yayın, Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı Üç boyutlu kuran oku Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı kuran ı kerim, Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı peygamber kıssaları,Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığı ilitam ders soruları, Çocuğun İman Üzerinde Sebatı Ve Bu Uğurda Fedâkârlığıönlisans arapça,
Logged
14 Ekim 2010, 12:09:49
E.Nur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 79


« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2010, 12:09:49 »

Rabbimiz! Bizim günahlarımızı, işimizdeki aşırılık ve taşkınlığımızı bağışla, ayaklarımızı (yolunda) sabit eyle ve inkarcı top­luma karşı bize yardım eyle![115]

amin..Allah razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Ekim 2010, 15:21:21
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2010, 15:21:21 »

Rabbimiz! Bizim günahlarımızı, işimizdeki aşırılık ve taşkınlığımızı bağışla, ayaklarımızı (yolunda) sabit eyle ve inkarcı top­luma karşı bize yardım eyle![115]

amin..ALLAH razı olsun.
          Amin.. Ecmain olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &