> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çocuk Gelişim Eserleri > Sünnette Çocuk Eğitimi > Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi  (Okunma Sayısı 520 defa)
13 Ekim 2010, 01:38:29
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 13 Ekim 2010, 01:38:29 »III. Sosyal Yapı


"Enes (r.a.) çocuklarla yanına uğrar ve onlara selâm verirdi. O, Rasûlüllah'ın da (s.a.v.) öyle yaptığını söylerdi."[184]

 
Giriş:
 

Çocuğun "sosyal yapısı" ile, sosyal ortamda onun, büyükleriyle, yaşıtlarıyla ve arkadaş çevresiyle olan davranış ve hareket biçimini kasdetmekteyiz. Bunun gerçekleştirilmesi durumunda çocuk, içe kapanıklıktan kurtulacak, faydalı ve olumlu faaliyetlerde bulunacaktır. Alış-verişte bulunacak ve toplumla olan ilişkilerinde görgü kurallarına dikkat edecektir. Çocuğun sosyalleşmesini sağlama konusunda, Pey­gamberin (s.a.v.) özellikle hadisleri bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralamak istiyoruz.[185]

 
I- Çocuğun Büyüklerin İlim Ve Sohbet Meclîsine Götürülmesi
 

Çocuklar, Peygamberin (s.a.v.) ilim ve sohbet meclislerinde hazır bulunurlardı. Babaları onların ellerinden tutar o güzel toplantılara geti­rirdi, işte oğlunu Rasûlüllah'ın (s,a.v.) meclisine getiren Hz. Ömer... oğlu Abdullah anlatıyor: Rasulüllah (s.a.v.): "Bana bir ağaç söyleyin! O ağaç müslüman misali olsun; Rabb'inin izniyle her zaman meyvesini versin ve yaprağını dökmesin" buyurmuştu. Benim içimden onun hur­ma olduğu geçti ama söylemekten çekindim. Orada Ebu Bekir ve Ömer de vardı. Onlar birşey demeyince, Peygamber (s.a.v.) onun hurma olduğunu söyledi. Babamla beraber dışarı çıktıktan sonra:

"Babacığım! Benim aklımdan da onun hurma olduğu geçmişti" dedim. Babam:

“Peki onu söylemene engel ne idi? Eğer onu söyleseydin, bana şundan şundan daha sevimli gelirdi, dedi. Bunun üzerine oğlu Abdullah:

“Baktım,   sen  ve   Ebü   Bekir  birşey   demediniz.   Ben   de konuşmaktan çekindim.[186]

Rasûlüllah (s.a.v.) çocuklara karışır ve onlara hoş davranırdı. Enes (r.a.) der ki: Rasûlüllah (s.a.v.) bizim aramıza gelir hatta benim küçük kardeşime "Ey Ebû Umeyr! Ne yaptı, nuğayr!" derdi. Nuğayr, kardeşimin oynadığı bir kuş idi. Bizim sergimize su serpildi ve Peygam­ber (s.a.v.) üzerinde namaz kıldı. Bizi de arkasında saf yaptı.[187]

Çocuğun, büyüklerin sohbetlerine götürülmesiyle, onun eksik yönleri ortaya çıkar. Böylece eğitimci onu olgunlaştırabilir ve ortaya bir soru atıldığında, cevap vermesi için ona cesaret verebilir. Böyle bir or­tamda çocuk izin aldıktan sonra edep ve vakarla konuşur. Böylece akıl ve ruh bakımından gelişir, büyüklerin söz ve sohbetlerini yavaş yavaş tanır ve topluma girmeye hazırlanır.

İbn Abbas (r.a.) anlatıyor: Ömer (r.a.), Bedir savaşına katılmış olan yaşlılarla birlikte beni de (küçükken) toplantıya sokardı. Birgün Abdurrahman b. Avf ona:

“Şu delikanlıyı niçin bizimle beraber toplantıya sokuyorsun? Bi­zim de onun gibi çocuklarımız var! dedi. Hz. Ömer:

“O, sizin bildiklerinizdendir, dedi. Birgün Ömer (r.a.) onları ve beni yine davet etti. O gün beni onlara göstermek ve tanıtmak için Ömer'in (r.a.) beni çağırdığını gördüm. Ömer (r.a.):

"Allah'ın yardımı ve fethi geldiğinde, insanların bölük bölük Allah'ın dinine girdiklerini gördüğünde, hemen Rabb'ine hamdetmekle teşbih et ve O'ndan mağfiret isteî Şüphesiz O, tevbeleri çok kabul edendir"[188] ayetleri hakkında ne dersiniz? dedi. Onlardan bir kısmı:

“Allah bize, yardımı geldiğinde ve fetih ihsan eylediğinde kendi­sine hamdetmemizi ve kendisinden mağfiret dilememizi emretmektedir, dedi. Bir kısmı da:

“Biz bilmiyoruz, dedi. Diğer bir kısmı da hiçbir şey söylemedi. Bu­nun üzerine Ömer (r.a.) bana:

“Ey İbn Abbas! Sen de mi Öyle diyorsun? dedi. Ben:

“Hayır, dedim. O:

“Peki, ne diyorsun? diye sorunca şu cevabı verdim:

“Bu, Rasûlüllah'ın (s.a.v.) ecelidir. Onu Allah bildirmiştir. Ayette geçen fetih, Mekke'nin fethidir. Bu da senin yani Rasûlüllah'ın (s.a.v.) eceline işaret anlamındadır. Bunun üzerine Ömer (r.a.):

“Bu ayetle ilgili senin bildiğinin dışında birşey bilmiyorum" demiştir.[189]

Hâkim'in rivayetine göre[190], muhacirler Hz. Ömer'e:

“İbn Abbas'ı davet ettiğin   gibi, bizim çocuklarımızı da çağır! deyince, onlara şu cevabı verdi:

"O, yaşlıların delikanlısıdır. Onun çok soran bir dili ve üstün bir anlayışı vardır."

Sahabenin küçüklerinden Ebu Cühayfe (r.a.) der ki: Ben Rasûlüllah'ın (s.a.v.) huzurunda idim. Yanında bulunan bir adama: "Ben yaslanarak yemem" buyurdu.

Rasûlüllah (s.a.v.) yolda çocuklarla beraber olur ve onlarla birlikte binite binerdi. Horlayarak ve ayıplayarak değil, sevgi, şefkat ve merha­metle bunu yapardı. İbn Abbas'ın (r.a.) "Bir gün ben Peygamber'in (s.a.v.) arkasında idim..." sözü, bunun açık bir delilidir.

Peygamber'de (s.a.v,) çocukken büyüklerin toplantılarında hazır bulunmasından sözederken diyor ki: "Çocukken ben amcalarımla bir­likte Hılfu'l-Mutayyebîn'e[191] şahit oldum. Kızıl tüylü develerim olsa bile (yapılan) bu andlaşmayı ben bozmak istemem."[192]

Rasûlülah (s.a.v.), çocukların gelmeleri halinde, erkeklerin meclis âdabına dikkat etmelerini istemiştir. Sehl b. Sa'd'ın rivayetine göre Pey­gamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Mecliste baba ile oğlu arasına oturulmasın!"[193]

Oğlan veya kız çocuklarının büyüklerin meclislerinde bulunma­larının bir faydası da Hz. Ömer'in işaret ettiği gibi- ileride evliliğe yönelik olmasıdır. Çünkü küçükken tanıdığı bir kız çocuğunu bir baba oğluyla evlendirmeyi arzu eder ve onu istemeye gider. Ya da gördüğü kız, oğlanın aklına düşer ve kendini onunla evlenmeye hazırlar.

İbn Cüreyc'den rivayet edildiğine göre Hz. Ömer şöyle demiştir: "Buluğa ermemiş kız çocuklarını insanların arasına çıkarın! Belki amca çocukları (büyüdüklerinde) onları isterler."[194]

Çocukların, yetişkinlerin sohbet ve meclislerine gelmelerinin diğer bir faydası da, büyüklerin onları iyiye yönlendirmeleri, öğüt ve nasihatte bulunmalarıdır.

İbn Şîrîn der ki; Biz çocukken bir adam gelerek bizde oturur ve şöyle derdi: "Hz. Ömer falan zamanda bize mektup yazmıştı. -Orada şunları söylüyordu-; Elbise ve ayakkabılarınızı giyiniz, papuçlannıza parmaklar arasından geçen sırım yapınız! içinde bulunduğunuz normal hayatı yaşayınız. Lüks ve konforu, yabancıların kıyafet ve modasını terkediniz."

Selef-i salih de çocuklarla birlikte otururlar, gelecekte onların müstakil birer şahsiyet olmaları için Hz. Ömer'in söz konusu faydalı ikaz ve talimatını naklederlerdi.[195

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi
« Posted on: 29 Kasım 2021, 12:09:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi rüya tabiri,Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi mekke canlı, Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi kabe canlı yayın, Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi Üç boyutlu kuran oku Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi kuran ı kerim, Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi peygamber kıssaları,Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesi ilitam ders soruları, Çocuğun Büyüklerin İlim Meclîsine Götürülmesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &