ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni Tirmizi > Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ?  (Okunma Sayısı 630 defa)
10 Kasım 2011, 14:25:55
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 10 Kasım 2011, 14:25:55 »BÖLÜM: 80
 ITIKAF YAPAN HANGI IHTIYACI IÇIN MESCIDDEN ÇIKABILIR?


804- Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) itikafta iken mescide bitişik olan odasından bana başını uzatır ben de saçlarını tarardım. Sadece tuvalet ihtiyacı için itikaf ettiği yerden çıkar eve girerdi.” (Buhârî, Hayz: 3; Müslim, Hayz: 3)
ž Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir. Pek çok kimse bu hadisi Mâlik, Şihâb, Urve, Amre ve Âişe’den rivâyet etmişlerdir. Bazı kimselerde Mâlik, İbn Şihâb, Urve, Amre ve Âişe’den rivâyet etmekte olup sahih olan Urve, Amre, Âişe rivâyetidir.
805- Leys b. Sa’d (r.a.)’in, İbn Şihâb’tan, Urve, Amre ve Âişe’den rivâyet ettiği hadis-i şerife göre: İlim adamları; itikafa giren kimsenin sadece insanî ihtiyaçları olan küçük ve büyük abdestini gidermek için itikaf yerinden çıkabileceğine topluca karar vermişlerdir.
ž Diğer konularda yani hasta ziyareti, cumaya katılmak ve cenazeye katılmak gibi durumlarda farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Rasûlullah (s.a.v.)’in ashabından ve sonrakilerden bir kısmı itikafa girerken cumaya katılacağını, cenazeye katılacağını ve hasta ziyaret edeceğini şart koşmuş ise bu şart koştuğu şeyleri yapabilir.
Sûfyân es Sevrî ve İbn’ül Mübarek bu görüştedir. Bir kısım ilim adamları ise bunlardan hiçbirini yapamaz diyorlar ve itikafa girecek kimsenin bir şehrin Cuma kılınan bir mescidinde girmesi gerektiğini söylüyorlar. İtikaf yerinden Cumaya gitmesini hoş karşılamıyorlar ve Cumayı terk etmesine de cevaz vermiyorlar ve “İtikafa sadece Cuma kılınan bir camide girmesi gerekir” diyorlar böylece sadece tuvalet ihtiyacı için çıkabileceğini diğerleri için itikaf yerini terk etmesinin itikafını bozacağı görüşündedirler. Şâfii ve Mâlik gibi; Ahmed; Âişe’nin hadisine göre: “Hastayı ziyaret edemez cenazeye de katılamaz” demektedirler.
İshâk ise: İtikafa girmeden önce şart koşmuş ise; “Cenazeye de katılabilir hastayı da ziyaret edebilir” demektedirler.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ?
« Posted on: 30 Mayıs 2020, 08:25:32 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? rüya tabiri,Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? mekke canlı, Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? kabe canlı yayın, Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? Üç boyutlu kuran oku Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? kuran ı kerim, Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? peygamber kıssaları,Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ? ilitam ders soruları, Itikaf yapan hangi ihtiyaci için mescidden çikabilir ?önlisans arapça,
Logged
18 Temmuz 2016, 13:45:11
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz 2016, 13:45:11 »

Esselanu aleykum
İtirafa giren kişi ancak günlük ihtiyaç için yani tuvalet ihtiyacı için ancak mescitte cikabilir...Yemek yemek uyumak gibi diğer ihtiyaçları da mescidde gider...Rabbim itikafa bir kez olsun girenlerden etsin inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

18 Temmuz 2016, 14:01:34
Kevser.

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 391


« Yanıtla #2 : 18 Temmuz 2016, 14:01:34 »

Ve aleykumus selam ve rahmetullah
Erkekler için gecerli olan bu durumda Cumaya katılmak bir kisim ilim adamlari tarafından ilk niyete bağlı gorulmusken digerleri tarafından olmamasi gereken bi davranış olarak görülmüştür... Mevlam itikafi ömründe 1 kerede olsa yapmayı nasip eylesin İnşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Temmuz 2016, 23:18:08
Ruhane
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.473


« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2016, 23:18:08 »

Zaruri ihtiyaç olan tuvalete gitmek için itiraftan çıkarılabiliyor. . Ancak yemek yeme vs gibi bir nebze de olsa keyfi durumlarda itikafta  cikilamiyor..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Temmuz 2016, 03:57:17
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.873Site
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz 2016, 03:57:17 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah. İtikaf kendini bulma ve Rabbini bulma yeridir bir bakıma . Rabbim bizleri hakiki bir şekilde sünnet-i seniyyeye uyanlardan eylesin . Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &