> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Süneni İbni Mace >  Cabir (Radiyallahü anh)den
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cabir (Radiyallahü anh)den  (Okunma Sayısı 735 defa)
17 Aralık 2011, 18:40:28
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 17 Aralık 2011, 18:40:28 »4230) "... Câbir (Radiyallahü anh)den

4230) "... Câbir (Radiyallahü anh)den rivayet edildiğine göre; Resûlul­lah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu, demiştir:

İnsanlar (ölürken taşıdıkları) niyetler üzerine haşrolunurlar."[112]

İzahı
 

Zevâid nevinden olan Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh) 'in hadîsini A h m e d de rivayet etmiştir. Zevâid yazan Câbir (Radıyallâhü anh)ın hadisini Zevâid nevinden saymamıştır. Müs­lim, bunun benzerini "Kitâbü'I-Cenneti" bölümünün son babında rivayet etmiştir.   M ü s li m ' in   rivayet ettiği   Câbir    (Radıyallâhü anh)'in

 hadîs metni; "Her kul öl­düğü hâl üzerine diriltilir" şeklindedir. Zevâid yazarının Ebû Hü­reyre (Radıyallâhü anh)'in hadisi için şâhid durumunda olduğu­nu söylediği   Câbir    (Radıyallâhü anh)'ın hadisi budur.

Ne v e v i, Câbir (Radıyallâhü anh)'m hadîsi ile ilgili ola­rak : Alimler bu hadisin mânâsının şöyle olduğunu söylemişler:"Yâ­ni her kul öldüğü hâl üzerine diriltilir, demiştir.

Câmiü's-Sağîr haşiyesinde el-Hıfnİ, Ebü Hüreyre (Radıyallâhü anh)'in hadîsinin izahı meyânında şöyle der: Yâni in­sanlar öldüğü zaman taşıdıkları niyetleri ne ise ona göre diriltilir. Bu nedenle bir cinayet işleme kararında olup bu suçu işlemek için fır­sat kollarken bunu gerçekleştiremeden ölen bir kimse bu çirkin niye­ti ve kararı taşıyarak diriltilir ve azminden dolayı sorumlu tutulur.

Mahşerde bu sıfatı taşıyarak teşhir edilir. Bunun aksine dîni ilim öğ­renmek veya oruç tutmak niyet ve kararında iken bunu gerçekleştir­meden ölen bir kimse bu güzel sıfatı taşıyarak diriltilir ve sanki o hay­rı işlemiş gibi sevablandırıhr.

El-Azizî de; Yâni insanlar ölürken taşıdıkları hayır veya şer ni­yetler üzerine diriltilir ve bu niyetlere göre sevab veya ceza görürler, demiştir. El Azizi "Yâ" harfi bölümünde ise Ebû Hüreyre (Radıyallâhü anh)'in hadîsinde bulunan "Niyyetler" kelimesini "Ameller" diye yorumlamıştır. Bu yoruma göre hadîsin mânâsı şöy­le olur: "İnsanlar işledikleri ameller üzerine diriltilir." Artık Allah'a itaat eden mü'min mükâfatlanır. Günahkâr mü'min ise Allah'ın dile­mesi hükmü altındadır. Yâni Allah dilerse bağışlar. Dilerse cezalan­dırır.

E 1 - H ı f n î de bu bölümde e 1 - A z i z î gibi niyetleri amel­ler diye yorumlamıştır. Bu iki âlimin böyle yorum yapmalarının se­bebi benim kanaatıma göre Câbir (Radıyallâhü anh) 'in hadisi­dir. Çünkü Câbir (Radıyallâhü anh) 'in hadisini yukarda N e -v e v İ' den naklen beyân ettiğim gibi ilim adamları böyle yorumla­mışlar.[113]


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Cabir (Radiyallahü anh)den
« Posted on: 26 Kasım 2020, 07:35:00 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cabir (Radiyallahü anh)den rüya tabiri, Cabir (Radiyallahü anh)den mekke canlı, Cabir (Radiyallahü anh)den kabe canlı yayın, Cabir (Radiyallahü anh)den Üç boyutlu kuran oku Cabir (Radiyallahü anh)den kuran ı kerim, Cabir (Radiyallahü anh)den peygamber kıssaları, Cabir (Radiyallahü anh)den ilitam ders soruları, Cabir (Radiyallahü anh)den önlisans arapça,
Logged
07 Mart 2018, 18:44:15
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 07 Mart 2018, 18:44:15 »

Esselamu aleykum.rabbim bizleri ömrünü ıslam yolunda iman yolunda geçiren ve imanı üzerine ölüp bu şekil haşır olan ve kurtuluşa erişen kullardan olalim inşallah. ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Mart 2018, 21:53:55
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.217« Yanıtla #2 : 07 Mart 2018, 21:53:55 »

Aleyküm Selam. Bu hayatta nasıl bir yaşantıda isek akibetimizde ona göre olur. Oyüzden herdaim Rabbimizin Rızasına uygun yaşayıp imanlı şekilde can teslim edip. bu şekilde haşr olunanlardan oluruz inşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Mart 2018, 19:49:26
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.342Site
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2018, 19:49:26 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri niyeti ve akıbeti hayır olanlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &