ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslamda Bayanlar Dünyası (Tıbbi & İlmi Konular) ๑۩۞۩๑ > Müslüman Bayanlar ve İslami ilimler > Sorularımız ve Cevaplarımız > İslamda tevessül var mıdır?
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamda tevessül var mıdır?  (Okunma Sayısı 3418 defa)
02 Aralık 2010, 16:17:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Aralık 2010, 16:17:40 »İslam'da Tevessül (Vesile Kılma) Var mıdır?


Günümüzde iletişim araçlarının cazibesinin de kullanılmasıyla birlikte yoğun bir Vahhabilik, Selefilik ve İbni Teymiyye Fikriyatı propagandası yapıldı: ‘‘ Allah ile kul arasına kimse giremez. Kul Rabbine vasıtasız ulaşır’’ Gerçekten İslam da tevessül – aracı – yok muydu?
Tevessül, bir şeyi veya bir şahsı Allah için aracı ve vasıta kılmak, şefaatçi ve vesile edinmektir. İbnü'l-Esir, Ezan duasında geçen "el-Vesile" kavramı'nı izah ederken "Allah'a yakınlığa vesile, cennette bir menzil veya kıyamette şefaat gibi anlamlarla" değerlendirmiştir.(1) Kur'an'da iki yerde "vesile" kelimesi geçmektedir. Bunlardan ilki Maide süresindedir:
"Ey îman edenler, Allah'dan korkun; O'na yaklaşmaya vesîle arayın ve O'nun yolunda mücahede edin ki felaha erebilesiniz."(2)
Diğeri ise İsra Süresi'ndedir: "O yalvardıkları da onların Allah'a en yakın olanları da Rablerine yaklaşmak için "vesile" ararlar."(3)
Ayet-i kerîmelerin ilkinde önce iman, ardından O'na yakınlığa vesile ve onun ardından mücahede (çabalamak) emredilmektedir.
İkincisinde inanmayanların tanrı edinip yalvardıklarının da Allah'a yakınlık için "vesile" aradığına işaret olunmaktadır. Aslında inanmayanlarda,  inançlarının batıl olduğunun farkındadırlar ve Allah’ın azabından kurtulmak için vesileler yoluyla çare aramaktadırlar.
  Bu iki ayetle "vesile"nin meşruiyeti ortaya çıkmaktadır. Ancak vesilenin nasıl, ne şekilde ve kimlerden olacağı önemlidir. Amellerin yakınlığa vesile olduğu, hatta amelle tevessüle Hak Teala'dan, talepte bulunabileceği, kaynaklarda "mağara" hadisi olarak zikredilen rivayette anlatılmaktadır:
İslam'dan önce yolculuğa çıkan ve gecelemek üzere bir mağaraya giren, orada bulundukları sırada sel suları ile gelen bir kaya tarafından kapısı kapanarak mahsur kalan üç arkadaşın durumu, buna örnektir. Bu üç arkadaştan her biri yaptıkları bir ameli arzederek Cenab-ı Hakk'tan mağaranın kapısının açılmasını taleb etmişler ve herbirinin duasıyla kapı biraz açılmış ve nihayet sonuncuda kapı tamamıyla açılıp kurtulmuşlardır(4). İşte bu olay, amelle tevessülün cevazına dair sünnetten bir örnektir. Şu üç olay da yine sünnetten şahıslarla tevessülün cevazına delilidir.

1) Hz. Ömer (r.a.) Peygamberimizin amcası Hz. Abbas ile tevessül ederek: "Ya Rabbi, kuraklık içinde kalınca Peygamberimiz ile sana tevessül ederdik. Bize yağmur verirdin, şimdi de O'nun amcası ile tevessül ediyoruz. Bizi suya kavuştur." derdi ve yağmur yağardı.(5)

2) Gözleri kapanan biri, Peygamberimiz'e gelerek: "Ya Rasûlullah, gözlerim kapandı: Benim için Allah'a dua buyur." dedi. Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Abdest al, iki rekat namaz kıl, sonra da şöyle de: "Allah'ım Peygamberin Muhammed ile sana tevessül ediyorum. Ey Muhammed, gözümün açılması için senin şefaatçi olmanı istiyorum. Allah'ım onun, hakkımdaki şefaatini kabul buyur." Bunun ardından Hz. Peygamber (s.a.) şunları ilave etti: "Bir ihtiyacın olduğunda hep aynısını yap." Bu olaydan sonra adamın gözleri açılmıştır.(6)

3) "Allah Resûlü, fakir muhacirler hürmetine Müslümanlara zafer ve yardım ihsan etmesini Allah'dan dilerdi."(7)
Bu Hadis-i Şerifler, Allah'ın sevdiği kullarını vesile edinmenin; yani onlara tevessül ile Allah'tan bir şeyler istemenin, caiz olduğunu göstermektedir.
Bu duruma göre tevessül, ya ibadet ve amellerle, ya da Hz. Peygamberi, Velî ve Salih kişileri vesile kılarak olur. Amellerin Hakk'a yakınlığının vesile, Allah'ın rızasına ermeye vasıta olduğunda şüphe yoktur. Hz. Peygamber (s.a.)'i vesile almanın cevazı, kendi ifadeleriyle sabit olan şefaat yetkisi de ikinci hadis-i şeriften ortaya çıkmaktadır. Salih kişilerin vesile ittihazı ise, ilk hadis-i şerife dayanılarak genellikle kabul edilen görüştür. Nitekim vesile ayetinin tefsirinde Bursalı, İ. Hakkı bu görüşlere işaret eder.(8 ) İhtilaflı olan ise, ölmüş kimseleri vesile edinerek yapılan tevessüldür. Sofiler, enbiya, evliya ve salih ulemanın, ahirete intikal etmiş olsalar da ruhaniyetlerine tevessül edilebileceğini kabul etmektedir. Tevessülde öncelikle hedef, Allah'a yaklaşmak, rızasına ulaşmaktır. Bir dileğin kabulü veya bir musibetin telef ve defedilmesi için, enbiya ve evliya ile salihlerin ruhaniyetlerine tevessül suretiyle Hakk Teala'dan talepte bulunmak da tevessül kapsamına girer.
Tevessül veya vesile anlayışında ibadet ve taatın çokluğu cennete girme sebebi değildir. Cennet ve kurbet, (Allah’a yakınlık) Allah'ın lütuf ve ikramıyla olur. O'nun lütfü olmadan ne Cennet ne de kurbet gerçekleşir. Bu yüzden ibadet ve amellerle taatlar vesile edilerek Hakk'tan niyazda bulunmak, O'na iltica etmek, kulu Allah'a yaklaştırdığı gibi, cennetin kapılarını da açar. Tasavvufî telakkide "benim amellerim beni kurtarır ve bana yeter " düşüncesi yanlıştır. Çünkü ibadetler Cennetin karşılık ve pahası (değeri) değil, Hak murad etmişse, ancak bahanesidir.


Dipnotlar: 1) en-Nihâye, fî faribi'l-hadis ve'l-eser, Beyrut, V, 185 , 2) Maide, 5/35 , 3) İsra, 17/57 , 4) Buharî, icar, 12, Müslim, Deavât, 101 ,5) Buharî, istiska, 15,6) Tirmizi, Deavât, 49, İbn-i Mace, İkame, 5, İbn Hanbel IV 138 , 7) Taberani, el-Mu'cemu'l-kebir, l 292  8 ) bk. Rûhu'l-Beyan, II, 388


Seyfullah ÜNLÜTÜRK

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İslamda tevessül var mıdır?
« Posted on: 05 Nisan 2020, 05:45:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamda tevessül var mıdır? rüya tabiri,İslamda tevessül var mıdır? mekke canlı, İslamda tevessül var mıdır? kabe canlı yayın, İslamda tevessül var mıdır? Üç boyutlu kuran oku İslamda tevessül var mıdır? kuran ı kerim, İslamda tevessül var mıdır? peygamber kıssaları,İslamda tevessül var mıdır? ilitam ders soruları, İslamda tevessül var mıdır?önlisans arapça,
Logged
12 Mart 2014, 21:26:44
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 12 Mart 2014, 21:26:44 »           

                  Rabbim sevdiklerinin hürmetine bize de kurbetini nasib eder inşaallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Mart 2014, 22:24:58
Hanife Ls 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 892


« Yanıtla #2 : 12 Mart 2014, 22:24:58 »

Esselamü aleyküm ve rahmetullahü ve berakatühü,Amin amin amin ecmain...
Tevessül, Arapça bir kelimedir. Birini ve bir şeyi vesile ve aracı yapmak demektir. Meselâ çatıya çıkmak için merdiven, bir yere ulaşmak için çeşitli vasıtalar birer vesile; bizim de o maksadı elde etmek için bunları kullanmamız bir tevessüldür. Tabii ki burada söz konusu olan mânevî tevessüldür.

Nebîlere, velîlere, derecesine göre âlimlere ve sâlih kullara tevessül yapılıp yapılamayacağı öteden beri ulemâ arasında münâkaşası yapılan hususlardandır. Bu münâkaşa İbn-i Teymiye ekolüyle yeni buudlar kazanmış ve günümüze kadar da devam ede gelmiştir. Tevessülü şefaat manâsı içinde mütâlaa edenler de olmuştur. Yani ulemâ arasında şefaat ve tevessülü aynı mevzû içinde tahlîle tâbi tutanlar da vardır.

Tevessül hem vardır hem de yoktur. Biz evvela olmayan yönünü izah edelim, daha sonra da var olan cihetini ele alalım.

İslâm’da kul ile ALLAH arasında hiçbir vasıta yoktur. Kul istediği zaman ve istediği mekânda ALLAH’a teveccüh eder ve O’nunla vasıtasız ve bir kulluk dili kullanarak konuşabilir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 22:25:07 Gönderen: Hanife 8.D »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Eyvah, aldandık! Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat bir uykudur; bir rüya gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi bir rüzgâr gibi uçar, gider.
11 Eylül 2014, 17:01:56
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.976


« Yanıtla #3 : 11 Eylül 2014, 17:01:56 »

Aleykümselam.Amin kardeşlerim.Rabbim bizim yalvarışlarımızı,ona yaklaşmak için yaptığımız uğraşlarımızı  kabul eylesin, günahlarımızı af eylesin.Sevdiği kulların dan eylesin bizleri inşallah...
"Ey îman edenler, ALLAH'dan korkun; O'na yaklaşmaya vesîle arayın ve O'nun yolunda mücahede edin ki felaha erebilesiniz."(2)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Eylül 2014, 17:26:28
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #4 : 11 Eylül 2014, 17:26:28 »

Ve aleykümüsselam..
Amin ecmain inşaAllah..Rabbim habibinin hürmetine, sevdiklerinin hürmetine bizlere merhamet nazarıyla lütfeylesin inşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &