> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hazreti Muhammed a.s.v > Son Peygamber > Zevceye Verilecek Nafaka
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zevceye Verilecek Nafaka  (Okunma Sayısı 979 defa)
19 Aralık 2009, 23:39:23
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 19 Aralık 2009, 23:39:23 »Zevceye Verilecek Nafaka


Zevceye verilecek nafaka, koca üzerinde bir vecibedir. Fıkıh-çılar nafakayı, "temkin nafakası" ve temlik nafakası" olmak üzere iki kısma ayırmışlardır ki, asi olan temkin nafakasıdır. Temlik nafakasına gelince bu erkeğin örfe uygun bir şekilde karısına yetecek nafaka miktarını takdir edip bu nafakayı na-kid ya da yiyecek maddesi ya da başka çeşit bir mal olarak ona vermesidir. Peygamber efendimiz Mekke´nin fethi esnasında temkin nafakasını teşri kılmış idi. Ebu Süfyan´m zevcesi Hind ona şöyle demişti: "Ey Allah´ın resulü Ebu Süfyan cimri bir adamdır, bana ve çocuklarıma yetecek miktardaki nafakayı vermiyor, onun bilgisi dışında malını alacak olursam, benim için günah olur mu?" onun bu sorusuna karşı peygamber efen dimiz şu cevabı vermişti: "Ebu Süfyan´ın malından meşru Ölçü de saha ve çocuklarına yetecek kadarını alabilirsin."

Beyhaki, Hz. Aişe´nin şöyle dediğini rivayet eder: Hind binti Utbe peygamber efendimize şöyle dedi: "Vallahi Ya resulullah dün yeryüzünde senin çadırındakiler kadar zillete ve hakarete uğramasını özlediğim bir çadır halkı yoktu! Bugün sabaha çı­kınca, yeryüzünde senin çadırındakiler kadar izzet ve şerefe er mesini özlediğim ve çok sevdiğim bir çadır halkı yoktur!" dedi.

Sonra Hind yine sözüne devamla şöyle dedi: Ya Resulallah! Nefsim kudret elinde olan Allah´a and olsun ki Ebu Süfyan cimri bir adamdır. Haberi olmaksızın onun malından yersem günahkar olur muyum?" Peygamber efendimiz ona cevaben de di ki: "Meşru Ölçüde yersen günahkar olmazsın."

Her ne kadar rivayet ve lafızları muhtelif olsa da bu hadisi şerif üç şeye delalet etmektedir:

1- Kadın zengin de olsa yoksul da olsa, çalışıp kazanmaya muktedir olsa da olmasa da nafakasını kocasının sağlaması va ciptir. Çünkükocasından aldığı nafaka, evlilik hukukuna riayet etmesinin ve kocasının evini idare edip çoluk çocuğunu terbiye etmesinin karşılığıdır. Bu, evlilik hayat düzenindeki bir iş bölü münün gereğidir. Kadın ev idaresini üstlenir erkek ise evdeki aile efradının rızkını temin etmek için .çalışıp çabalar. Bu se-bebledir ki Veda Haccmda peygamber efendimiz erkeklere hita ben şöyle buyurmuştur: "Kadınların meşru çerçevede rızık ve giyeceklerini temin etmek, sizin üzerinize bir borçtur."

2- Yukarıda nakledilen hadislerde geçen Hind´in soruları ve peygamber efendimizin ona verdiği cevaplardan anlaşıldığına göre koca kendi mali gücünisbetinde karısına nafaka temin et mek, çoluk çocuğa rızık getirmek, bu hususta hıyanet etmeksi zin dürüst davranmak mecburiyetindedir.

3- Mahkemenin kararına ya da veliyyül emrin vereceği emre gerek kalmaksızın kadının evlilik nafakasını ve çoluk çocuğu nun masrafını kocanın temin etmesi sabit bir haktır. Bu, anlaş ma ya da yargıya dayanmaksızın şer´i hükümler gereğince ka dına tanınan bir haktır. Ancak bu nafakanın miktarı, karı koca

arasındaki anlaşma ile belirlenebilir. Ancak prensip olarak na fakanın koca tarafından verilmesi şer´i hüküm gereğince vaciptir.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Zevceye Verilecek Nafaka
« Posted on: 28 Ocak 2021, 11:32:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zevceye Verilecek Nafaka rüya tabiri,Zevceye Verilecek Nafaka mekke canlı, Zevceye Verilecek Nafaka kabe canlı yayın, Zevceye Verilecek Nafaka Üç boyutlu kuran oku Zevceye Verilecek Nafaka kuran ı kerim, Zevceye Verilecek Nafaka peygamber kıssaları,Zevceye Verilecek Nafaka ilitam ders soruları, Zevceye Verilecek Nafakaönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2020, 21:12:05
Ceren
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.272


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2020, 21:12:05 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu bilgilerden...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2020, 10:43:02
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.446« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2020, 10:43:02 »

Aleyküm Selâm. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &